eçanta ecanta.com.tr ÜCRETSİZ - Şimdi App Store'da
Kapat
Yeni Sezon
Dolabını Her Daim Düzende Tutacak 6 İpucu
30 Aralık 2020

Dolabını Her Daim Düzende Tutacak 6 İpucu


Günlük rutininde sürekli koşturmaca halindesin… Genç bir öğrenci, ebeveyn veya yetişkin bir çalışan olman hiç fark etmez, yaşam alanında düzen senin için büyük bir avantaj. Sürekli olarak bir yerlere yetişmek ve sorumlulukları yerine getirmek döngüsü içindeyken en azından evindeki düzen ve dinginlik sana kendini yeni güne hazırlama enerjisini verecektir.Evde en sık vakit geçirdiğin yer şüphesiz en kişisel alanın, yatak odan! Özellikle de dolabın… Sabah uyandığında, işe veya okula yetişmek için kıyafetlerin arasında hızlıca seçim yapıyorsun, kimisi askıdan düşüyor kimisi dolabın raflarında dağılmış, kimisi çekmecelerde düzgün katlanmamış… Eve geldiğinde zaten yorgun ve tükenmiş vaziyettesin, trafik, iş, insanlar… Aceleyle üzerini değiştirip rahat kıyafetlerinle buluşmak ve istirahate geçmek istiyorsun. Yine açıyorsun çekmeceyi, hızlıca kıyafetlerini al ve yine aynı döngü! Hele bir de dolabın küçükse, yeterli mobilyan yoksa ya da dolabına artık sığamıyorsan durum gerçekten bir dolap düzenleme gerektiriyor, çanlar senin için çalıyor demektir.


eçanta look indirim kodu


Eğer şanslıysan ve bir giyinme odan varsa çok daha geniş bir alana sahipsin demektir ki bu da düzenleme olanağı sağlar. Bolca çekmecen ve duvara sabitlenmiş rafların sayesinde tüm giysilerini kategorize edebilirsin. Fakat pek çoğumuz böyle bir standartta yaşamıyoruz. 


dolap düzenleme fikirleri

Genelde evlerde mobilyacıların tasarladığı ortalama bir gardırop, ilave komodin veya şifonyer takımı bulunuyor. Hal böyle olunca yazlık - kışlık kıyafetlerin, günlük, ev ya da iş - okul kombinlerinin, iç çamaşırlarının, şal, fular, çanta gibi aksesuarların düzenlemesinin işlevsel planlanması gerekir. Peki, bu durumda kıyafet dolabı nasıl düzenlenir? 


Aradığın kıyafeti hemen bulabileceğin, çantalarını, pantolonlarını, hırka, gömlek, ceket veya elbiselerini sistematik bir şekilde dizebileceğin, karışıklıktan uzak aynı zamanda günlük hayatında bir yere gitmek için hazırlanırken sana vakit kazandıracak dolap düzenleme fikirleri listemiz eçanta editör ekibinden sana hediye! Sıraladığımız uygulaması kolay dolap düzenleme önerileri ile yatak odanda bir huzur havası esecek. 


dolap nasıl düzenlenir

Dolabını Her Daim Düzende Tutacak 6 İpucu


Tebrikler! Giysi dolabı nasıl düzenlenir girdabından kurtulmak için ilk adımı attın! En büyük bölümü başardın demektir, ne zamandır erteliyordun değil mi? Şimdi doğru zaman. Hadi, harekete geçelim. 


İpucu: Dolabını sürekli olarak düzende tuttuğunda eskisi kadar alışveriş yapmadığını, alışverişte harcadığın sürenin de kısaldığını fark edeceksin. Çünkü mağazaları gezerken dolabın rahatlıkla gözünün önünde canlanacak, sende zaten olan kıyafeti dalgınlıkla almayacak ya da en sık kullandığın kıyafetler minvalinde mantıklı alışverişler yapacaksın. Oldukça harika geliyor kulağa. Dilersen, hemen listeye geçelim!


İşte, sana özel en sadesinden, en pratiğinden dolap düzenleyici ipuçları!


1) Yeteri Kadar Askı ve Dolap İçi Düzenleyiciler Edin 


İş düzenleme ve temizliğe geldiğinde yardım almak gerçekten sana vakit ve enerji tasarrufu sağlayacak! Kıyafet askıları, dolap içi düzenleyici sepet, kutu ve raflar en çok ihtiyacın olan yardımcıların.


Ev eşyaları satan pek çok mağazada hatta süpermarketlerde bile kolaylıkla bulabileceğin kıyafet askıları ve düzenleyiciler potansiyel kurtarıcın! Ayrıca bu malzemeler sana kıyafetlerini düzenlemek için ekstra alan da yaratacaktır.


dolap düzeni

2) Favorilerine Yer Aç, Daha Nadir Giydiklerini Ayıkla


Gardırobunu açtığında seni kargaşadan uzak bir manzaranın karşılamasını istiyorsan belirli aralıklarla kendine dolap düzenleme rutini oluşturmalısın. Ara sıra hayatımızdaki fazlalıklardan arınmak bize iyi gelir. Bu işe en basitinden dolabını ele alarak başlayabilirsin. 


Ne zamandır giymediğin o pantolon neden dolabında yer kaplasın? Bir hevesle satın aldığın bu ceket aslında hiç tarzın değil ya da şuradaki hırkayı yıllardır giyiyorsun artık bıktın. İşte bu gibi durumlarda bir ayıklama - temizleme yapman gerekir. Artık kullanmayacağın kıyafetlerini bapışlayabilirsin! Ayrıca bir diğer önemli püf noktası: Hangi kıyafetlerini daha sık giyiyorsan sana tavsiyemiz onları mutlaka kolay ulaşabileceğin şekilde dizmen.


dolap düzeni nasıl olmalı

3) İş ve Okul Kıyafetlerini As Ev Kıyafetlerini Çekmecelere Yerleştir


Kıyafetlerini her daim düzende tutmak istiyorsan yeterli sayıda askı almanın ve dolabına bu nizamı sağlamanın sana pek çok açıdan avantaj sağlayacağından bahsetmiştik. İlk bakışta istediğin kıyafeti bulmak için tek tek sıra ve belirli kategoriler halinde (tişört, gömlek, hırka, elbise, etek vb.) giysilerini asabilirsin.


Bu aşamada hepsini mümkünse tek askıya yerleştirmeni tavsiye ederiz. Üst üste kıyafet asmak sana aradığın kıyafeti bulmaya çalışırken zaman kaybettirir. Ayrıca kıyafetlerini asmadığında iş ve profesyonel hayatın için tercih ettiğin kombinlerini kırışmış halde bulabilirsin. Sabahları o telaş içinde bir de ütü yapmak pek hoş bir fikir değil. Keza ev kıyafetlerin arasında işe giderken giydiğin kıyafetlerini seçmek için mantıksız bir çabaya girmene hiç gerek yok; bu adımı ev kıyafetlerini farklı bir bölmeye ya da eğer varsa şifonyere yerleştirerek kolayca aşabilirsin.


dolap düzenleme fikirleri

4) Çanta, Fular gibi Aksesuarlarını Bir Arada Farklı Bölümde Düzenle


Dolabın içinde kıyafetlerin için yeterince alanın yoksa aksesuarlarını şifonyer ya da duvar askısı gibi farklı bir bölümde muhafaza edebilirsin. Sana büyük oranda yer tasarrufu sağlayacak bu fikirle aklında şu soru oluşabilir: Peki, çantalarımı, diğer aksesuarlarımı nereye yerleştireceğim?


Bu aşamada çanta düzenleyici şeffaf askılar, duvara monte edilebilen raflar ya da askı asabileceğin çubuk şeklindeki taşıyıcılar kesinlikle işine çok yarayacak. Askılara çantalarını takıp bu askıları da çubuklara geçirebilir, duvar raflarına çantalarını dizebilirsin. Hem maliyeti düşük hem de uygulaması basit bu formülleri konu alan bir içerik hazırlamıştık senin için. İncelemek istersen hemen aşağıya link bıraktık bile!


Çanta Düzenleyici Pratik Fikirler


dolap düzenleme ipuçları


5) Mevsime Uymayan Kıyafetleri Hurçta veya Sepette Depolayabilirsin


Yaz ortasında dolabının içinde boştan yere bir hırkanın, ceketin ya da kalın kıyafetlerin olmasının hiçbir mantıklı yanı yok; öyle ki ihtiyacın olan boş alanı da gasp edecekler. Keza, soğuk kış aylarında uzun süre giyemeceğin ince elbiselerini, kısa kollu bluzlarını ya da yazlık kombinlerini de bulundurmaman senin lehine elbette.


Peki, bu gibi durumlarda yani mevsim geçişlerinde dolabını nasıl düzenlemelisin?


Tek yapman gereken tüm ev tekstil ürünleri satan mağazalardan, pek çok alışveriş merkezinde bulunan şubelerinden kolaylıkla temin edebilirsin. Her bütçeye ve ihtiyaca hitap edebilecek fiyat ve ebatlarda üretilen bu hurçlar kıyafet depolamak için birebir. Sen de yazın kazaklarını, montlarını; kışın ince kıyafetlerini bu hurçların içine katlayarak düzgünce yerleştirebilir mevsim boyunca onların güvende, temiz ve düzenli olacağından emin olabilirsin.


dolap düzenleme ipuçları

6) İç Çamaşırların İçin En İyisi: Komodin - Şifonyer 


Eğer yatak odanda bir mobilya takımın varsa yüksek ihtimalle bunların arasında şifonyer de bulunur. Şifonyerler veya başucu komodinleri iç çamaşırlarını yerleştirmek için harika tamamlayıcılardır!


Külot, sütyen, boxer, çorap, külotlu çorap, korse vs. gibi çamaşırların hijyeninin korunabilmesi için kendi kategorisinden olan parçalarla daha küçük bir alanda muhafaza edilmesi gerekir. Dışarıda herhangi bir mekanda, toplu taşımada, restoranda ya da iş yerinde giydiğin mikroplu yüzeylere temas eden kıyafetlerinin yanında bir iç çamaşırı sağlığını tehdit edebileceği gibi karışıklığa da sebep olacaktır. Bu nedenle en iyisi sen iç çamaşırların için çekmeceli farklı bir bölüm seçmeyi denemelisin…


dolap nasıl düzenlenir


İlgini Çekebilir:

Hayatını Kolaylaştıracak 12 Dahice Fikir

Beyaz Spor Ayakkabı Temizlemenin 5 Kolay Yolu

Çantanı Uzun Süre Sağlam Tutman İçin Rehber

Kullanışlı Rehber: Ucuz Bayan Çanta Modelleri ve Fiyatları

Küçük Sırt Çantaları Nasıl Kullanılır ve Kombinlenir?

Banka Logo
× Alışveriş deneyimini iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıkla