eçanta ecanta.com.tr ÜCRETSİZ - Şimdi App Store'da
Kapat
Yeni Sezon
Yılbaşı Ağacı Nasıl Süslenir? En İyi 6 Fikir
04 Aralık 2021

Yılbaşı Ağacı Nasıl Süslenir? En İyi 6 Fikir


Belki de yılbaşının en güzel yanı öncesinde yapılan hazırlıklarıdır. Noel gecesinin vazgeçilmez simgesi, yılbaşı ağacını tozlu rafından çıkarmanın zamanı geldi! 


yılbaşı ağacı nasıl süslenir

Yeni yıl dekorasyonu hepimiz için çok önemli ve gösterişlidir. O gecenin mükemmel olabilmesi için her detayı düşünmek gerekir. Tabii ki, en önemlisi de yılbaşı ağacıdır. Neredeyse onun olmadığı ev yoktur. Aynı zamanda, yeni yıl ağaçlarını hazırlamak bir o kadar eğlenceli ve keyif verici bir aktivitedir.


eçanta look indirim kodu

Ağacını süslemeden önce, yılbaşı gecesinin yıldızı olacak ağacını nasıl süsleyebileceğinin püf noktalarını bizden dinlemelisin. Üstelik yılbaşı ağacını süslerken satın almayarak da kendin yapabileceğin süslemelerden de bahsedeceğiz!Yılbaşında Ağaç Süsleme Geleneği Nereden Geliyor?


 • Hepimizin büyük bir keyifle yaptığı yılbaşı ağacını süslemek aslında çok eski kültürlere ve tarihe dayanmaktadır. Ağaç süslemenin o yılı güzel geçirmek istemenin bir parçası olduğu düşünülür. 
 • Eski kültürlerden beridir, ağaca değer verilmekte ve kutsal sayılmaktadır. Bu birçok kültürde görülür.

 • Paganların Hristiyanlığı benimsemelerinden sonra noel zamanında kuşlar için bir ağaç hazırlanıp, ev ve ambarlarını ağaçlar ile donatma geleneği devam etmiştir. Şeytanları korkutmak için de yapılmıştır.

 • Sonraları Almanlar ağacın üzerine kutsanmış ekmeği simgeleyen hamursuz ekmek parçaları asarlardı ve bu şekilde şükrederlerdi. Aynı zamanda İsa’yı simgeleyen mum da astıkları görülmüştür. 

 • Sonrasında İngiltere ile birlikte 19. yy’ da noel ağacı yaygınlaşmaya başlandı. Bu durum sonrasında bir moda halini aldı. 


yılbaşı ağacı süslemek

Yılbaşı Ağacı Nasıl Süslenir? En İyi 6 Fikir1) Ağacını Uygun Bir Yere Konumlandır


 • Yılbaşı ağacını konumlandırırken herkesin görebileceği bir şekilde koymaya dikkat etmelisin. 

 • Evin köşesinde ve cama yakın olması dekorasyonunu kolaylaştırır ve hareket alanını kısıtlamaz.


yılbaşı ağacı süsleri

2) Gözden Kaçan Bir Detay: Renk Uyumu


 • Ağacında farklı renkler seçmekten korkmana gerek yok. Ancak kırmızı ve yeşil ağırlıklı olması yılbaşı temasına daha uygun olacaktır.

 • Ayrıca canlı renkler seçerek ağacının dikkat çekici olmasını sağlamalısın.

 • Birbiriyle uyumlu yılbaşı ağacı süsleri alabilirsen ağacında da dengeyi yakalayabilirsin.


yılbaşı ağacı süslemek

3) Işıklandırma Önemli!


 • En önemli detaylardan biri de ışıklandırmadır. 

 • Işıklandırma seçenekleri oldukça geniş olup sarı, beyaz, renkli olarak değişkenlik gösterebilir. 

 • Aynı zamanda artık, pilli aydınlatma seçenekleri de mevcut, böylelikle kullanımını kolaylaştırır. 

 • Ağacına ışıklandırmayı seçerken bir de ağaç boyutuna göre hareket etmen gerekir. 

 • Ağacına ışıklandırmayı yerleştirirken sık bir şekilde koymamaya özen göstermelisin. Birbirine çok yakın olmayacak şekilde orantılı bir biçimde koymalısın. 


yılbaşı ağacı ışıkları

4) Ağaç Seçimini İyi Yapmalısın


 • En önemlisi de ağaç seçimi olduğunu söylemek isteriz. Ağaç seçimini yaparken dallarının sık olmasına dikkat etmelisin. Böylece ağacın daha gösterişli gözükecektir.

 • Aynı zamanda ağaç seçimini kullanacağın mekana göre seçmelisin. Odanın tavanları yüksek ve odan geniş ise buna uygun bir boyutta ağaç seçmelisin. Büyük bir odada çok küçük bir yılbaşı ağacı hoş gözükmeyecektir. Daha şık bir görünüm istiyorsan buna mutlaka dikkat etmelisin.

 • Ayrıca ağaç seçimini fidan çam ağaçlarından yana da kullanabilirsin. Böylece yılbaşı sonrasında ağacını dikerek doğaya bir ağaç kazandırabilirsin. Şık bir saksıya fidanını koyarak güzel bir görünüm sağlayabilirsin. 

 • Bunların dışında sıradışı bir ağacın olmasını istiyorsan dilediğin bir objeden ağaç yapabilirsin. Bu senin yaratıcılığına kalmış. Örneğin; kitapları üst üste koyarak, bir ağaç görünümü yaratabilirsin. Ahşap çıtalarını bir halatla birleştirip duvara asarak bile bir ağaç yaratabilirsin.


yılbaşı ağacı

5) Yılbaşı Ağacını Orantılı Süslemelisin


 • Seçeceğin süsleri ağacının boyutuna göre tercih etmelisin.

 • Büyük bir ağaca sahip isen daha büyük boyutta objeler seçmeli, küçük bir ağaca sahip isen de daha küçük objeler seçmelisin.

 • Ayrıca büyük bir ağaçta küçük bir ağaca göre daha fazla obje kullanmalısın. Burada boyutuna göre obje miktarını artırmak önemli, aksi takdirde ağacın estetik gözükmez.  

 • Objelerinin çeşitli olmasına da dikkat etmelisin. Farklı objeler kullanmak ağacının zengin gözükmesini sağlayacaktır.


yılbaşı ağacı süslemek

6) Ağacın Etrafını da Süslemek Harika Fikir!


 • Yılbaşı ağacını süslüyor olsak da etrafına da özen göstermelisin.

 • Ağacının hemen altına farklı boyutlarda hediye paketleri yerleştirmek oldukça güzel gözükecektir.

 • Ağacının etrafına mumlar yerleştirmeyi de unutma. Mumların loş bir ortam oluşturması oldukça hoş gözükecektir.  


yılbaşı ağacı nasıl süslenir

Evde Kendin Yapabileceğin Yılbaşı Ağacı Süsleri 


Kurdele


Farklı boyutlarda kurdeleler yaparak ağacını süsleyebilirsin. Hatta büyük bir kurdele ile ağacının en tepesine bile koyabilirsin!


Kozalak


Gerçek kozalaklardan sen de bir yılbaşı ağacı süsü yapabilirsin. Bir kozalak bulup bir ip geçirmek yeterli. Dilersen boyayarak rengarenk kozalaklar yapabilirsin!


Fotoğraf


Farklı bir ağacım olsun diyorsan bu kesinlikle fotoğraflarla süslü olmalı. Üstelik çok da anlamlı! Tüm yılı geride bırakırken o yıla ait anıların ile ağacını süsleyebilirsin.


Keçe


Keçelerle dilediğin şekilleri yaparak ağacını süsleyebilirsin. Senin için anlamlı olabilecek herhangi bir şey yapabilirsin. 


Çiçek 


Farklı çiçeklerle bir ağaç süslemek bize göre harika olurdu! Dilediğin çiçeklerle bunu yapabilirsin. Yılbaşının vazgeçilmezi olan kokina çiçeğinden de yapabilirsin. 


Dilek Kağıtları


Renkli not kağıtları ile ağacına yeni yılda beklediğin dilekleri tek tek yazarak bunları ağacına asabilirsin. Çok anlamlı ve güzel bir yılbaşı ağacı olacaktır. 


Kurutulmuş Portakal


Kurutulmuş portakalı dekorasyonlarda oldukça sık görüyoruz. Kışın bir meyvesini yeni yılda da kullanmak güzel olacaktır. İnce bir şekilde dilimlenen portakalları, fırında kurutarak kolayca güzel bir dekorasyon görüntüsü elde edebilirsin. Bunları ister yılbaşı ağacında istersen de masanda kullanabilirsin. 


yılbaşı süsleri

Diğer Yaratıcı Dekorasyon Fikirleri


Biliyorsun ki, yılbaşı ağacının dışında daha birçok yapman gereken dekorasyonlar var. Bunların başında tabii ki de yemek masası geliyor. Gecenin çoğunluğunu geçireceğimiz yemek masanın dekoru da bir o kadar önemli. Yemek masanın şık ve özenli olabilmesi için senin için birkaç önerimiz var. 


 • Öncelikle, yapacağın görünümün nasıl olmasını istediğine karar vermelisin. Daha sade ve doğal bir görünüm istiyorsan buna uygun objeler kullanmalısın. Örneğin; kozalaklardan, kokina çiçeğinden, kurutulmuş portakal, kurutulmuş çiçeklerden faydalanabilirsin. Sade bir görünümden çok, şık bir tarz oluşturmak istiyorsan yine buna uygun objeler kullanmalısın. Şık bir şamdan ve mum şık bir görünüm oluşturmak için güzel bir başlangıç olacaktır.

 • Yemek takımını, yılbaşına uygun renklerde kullanman senin için çok daha kolay olacaktır. Diğer objeler ile böylece uyumlu bir görünüm sağlayacaktır.

 • Yemek masanı, yılbaşı ağacında kullandığın süslerden de yerleştirebilirsin.

 • Bunların dışında, yeni yılda eğer misafirlerini ağırlıyorsan onlara masanda küçük dokunuşlar ile jest yapabilirsin. Masanda onlara ait isimlikler oluşturmak buna örnek olabilir. 

 • Evindeki koltuklarda kırlentlerini yeni yıl temalı ürünler ile değiştirebilirsin. Kırlent kılıfların ile böylece yeni yıl görünümü yakalaman kolay olacaktır.

 • Yılbaşı ağacında kullandığın ışıklandırmaları aynı zamanda evinin diğer köşelerinde de kullanarak ortama renkli bir görünüm kazandırabilirsin.

 • Yine yeni yıl temasına uygun yiyecekler seçebilirsin. Örneğin renkli kurabiyeler masana çok güzel bir uyum sağlayacaktır. 

 • Masanda yılbaşının popüler çiçeği kokinayı koyarak, yeni yılın renklerini oluşturabilirsin. Unutma yeşil ve kırmızı gecenin yıldızı olmalı!


Yeni yılı güzel geçirebilmek için bu geceyi de olabildiğince güzel ve eğlenceli geçirmek hepimiz gibi senin için de önemli olmalı. Tüm bunların dışında önemli olan, tabii ki de huzurlu bir gece geçirebilmek. Yeni yılın sana huzur ve mutluluk getirmesini diliyoruz. 


yılbaşı ağacı süslemek

İlgini Çekebilir:Banka Logo
× Alışveriş deneyimini iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıkla