eçanta ecanta.com.tr ÜCRETSİZ - Şimdi App Store'da
Kapat
Yeni Sezon
Yeni Bir Dolap Oluşturmak
16 Mart 2022

Yeni Bir Dolap Oluşturmak

İki yıllık evde kalmanın ve sosyal mesafenin ardından 2022 yılı taze ve iyimser bir enerji getiriyor. Tüketiciler de gardıroplarını bu enerji doğrultusunda güncelleyerek yenilenme mevsimine geçme konusunda oldukça hevesli. Peki yeni bir dolap oluşturma fikri bizlere nasıl geliyor? Bu yenilenmeye neden ihtiyaç duyuyoruz?


Dolabınız dopdolu, ancak bir kıyafet bulmanız 30 dakikadan uzun sürüyor. Böyle bir durum hem zaman kaybı yaratıyor, hem de dolabımızdaki parçaların artık beğeni ve taleplerimizle eşleşmediğini gösteriyor. Her sabah dolabımız karşısında ne giyeceğimiz hakkında çok fazla kafa yoruyorsak demek ki dolabımızı yenilemenin zamanı çoktan geldi.


Günlük hayat akışımızda birçok şey gibi kilomuzda değişkenlik gösterebiliyor. Eğer dolabınızdaki en az 5 parça dar geliyor ya da artık içinde çokta konforlu hissetmiyorsanız, dolabınız yenilik sinyalleri veriyor demektir. Dolabınıza eklediğiniz son parçayı ne zaman almıştınız? Eğer cevap bir yıldan önceyse yenilik çanları çalıyor demektir. İster klasik zamansız bir kot pantolon, ister trend bir ayakkabı olsun, her yıl dolabınıza bir kaç küçük güncelleme yaparak yenilenme hissini sağlayabilirsiniz. Hatta artık kullanmadığınız eşyaları bağışlayarak veya satarak döngüsel modaya da katkı sağlayabilirsiniz.


Dolabınızdaki parçalarda delik, yırtık, kalıcı leke gibi giyiminizi engelleyen durumlarla sık sık karşılaşıyorsanız dolabınız yenilenmeyi bekliyor demektir. Bu sorunları onararak giyilebilir olanları döngüsel moda ekosistemine kazandırıp, kalıcı olarak kullanılmaz olanları ise geri dönüşüm ve ileri dönüşüm gibi metodlarla yenileyebilirsiniz. Gardrobunuz gerçekten yaşam stilinizi yansıtıyor mu? Kariyer değiştirmek, kişisel biR revizyondan geçmek, tam zamanlı evden çalışmak gibi bunların tümü, giyiminizde farklı bir yaklaşım gerektirir. Eğer dolabınızın içinde bulunduğunuz dönemi yansıtmıyorsa yani dönüştüğünüz kişi için işe yarayan parçaların çoğunlukta olduğu hissine kapılıyorsanız değişim ışığı yanmıştır. Yeni bir siz aynı zamanda yeni bir dolap demektir.

Yazar SELEN YORULMAZ ÖZSÜMER


Banka Logo
× Alışveriş deneyimini iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıkla