eçanta ecanta.com.tr ÜCRETSİZ - Şimdi App Store'da
Kapat
Yeni Sezon
Valiz Rehberi: Seçimi, Kullanımı, Temizliği, Kilitleme
25 Nisan 2022

Valiz Rehberi: Seçimi, Kullanımı, Temizliği, Kilitleme


Seyahatlerde ve uzun yolculuklarda vazgeçilmez bir eşya olarak yardıma koşan valizler, kişisel eşyaların ve ürünlerin güvenle taşınmasına yardım eder. Birçok desende ve renkte karşımıza çıkan valizler, çeşitli zevklere hitap edecek şekilde tasarlanır. Hem zevkler hem de ihtiyaçlar doğrultusunda üretilen valiz çeşitleri sayesinde çalışanlar da öğrenciler de geziye gidenler de rahat bir nefes alır. Çünkü, valiz yolculukların en iyi arkadaşıdır.


valiz kullanımı

Valiz seçimi birçok kişiyi düşündürmektedir. Acaba büyük boy mu alsam küçük boy mu kullansam diyen epey bir kitle vardır. Büyük boy alıp sonra kullanırım diyenler ile küçük boy valiz bana her yerde yeter diyenler ikiye ayrılır. Bu konuya açıklık getirmek ve herkesin rahat etmesini sağlamak için bu yazımızı hazırladık.


eçanta look indirim kodu

Bir şehirden başka bir şehre giderken yanında götürmek istediğin eşyaları tek bir yerde toplamak istersen kendine göre bir seçim yapıp valiz alabilirsin. Seninle beraber her yere gelen valizin elbette tozlu yollardan etkilenecektir. Böyle anlarda valiz temizliği hakkında vereceğimiz bilgiler çok işine yarayabilir. Şimdi derin bir nefes al ve arkana yaslan. Seyahat öncesinde bilmen gereken valiz seçimi, valiz temizliği ve düzenlemesi hakkında söyleceklerimize kulak ver. Bu yazımız sana rehber olacak!Valiz Ne Zaman Kullanılır?


Valiz rehberi yazımıza giriş yaparken valizin ne zaman kullanılması gerektiğine dair bilgi vermek istedik. Çünkü valizler her ortam için uygun değildir. Mesela arkadaşına birkaç gün kalmaya giderken valizle gitmek biraz tuhaf görünebilir. Ama memlekete, iş seyahatine giderken valiz kullanmak oldukça normaldir. Peki, valiz ne zaman kullanıma uygundur?


 • Farklı bir şehirde okuyorsan mutlaka eşyalarını valizle götürmelisin. Otogardan, havaalanından eve geçerken valizin sayesinde konforlu ve rahat hareket edebilirsin.

 • İş nedeniyle başka bir şehirde kalman gereken günlerde, iş toplantıları için gideceğin tatillerde valizin yanında olmalı. Hem resmi kıyafetlerin hem de rahat kıyafetlerin valizde taşındığında konaklayacağın yerde kendini daha iyi hissedebilirsin.

 • Valiz ev içinde de kullanılır. Nasıl mı? Mevsime göre kıyafetlerini dolaptan kaldıracağın günlerde kullanmadığın kıyafetleri valiz içinde saklayabilirsin. Özellikle de odada yerin çok darsa, valiz senin için minik bir dolap haline gelebilir.

 • Taşınırken bazı eşyalarını valize koyarak nakliye aracına yerleştirebilirsin. Kitapların ya da kıyafetlerin valiz içinde daha güvenli şekilde taşınır. Bu gibi günlerde her boy valiz imdadına koşar.valiz

Valiz Neye Göre Seçilir?


Kadın ve erkeklerin yanında taşıdığı eşya miktarına ve niteliğine göre valiz seçimi yapılır. Özellikle de öğrenciler için valiz seçimi çok önemlidir. Şimdi valizi ne göre seçebileceğine dair tüyoları açıklayalım. İhtiyaçlarını karşılayan, her zaman işini gören valizi seçerken bu özellikler aklında bulunsun:


 • Valizi seçerken kkumaş kalitesine dikkat etmelisin. Kaliteli ve kalın kumaşlı valizler sana yıllarca eşlik edebilir.

 • Seçiminde etkili olacak bir diğer özellik de valizin tekerlekli olmasıdır. Eğer büyük boy valiz alıyorsan mutlaka tekerlekleri olan modellere bakmalısın. 

 • Elde taşınabilen ufak boy valiz alıyorsan çift kulplu modeller, sana rahat kullanım imkanı tanır.

 • Valizlerde yer alan fermuarlar çift yönlü olmalıdır. İhtiyaç halinde en yakın fermuardan kapakları açabilirsin.

 • Taşımana yardım eden ayarlanabilir çekme aparatı hemen hemen her valizde yer alır. Bu aparat sayesinde dilediğin kadar eşyayı, valizin içinde rahatça çekerek taşıyabilirsin. 

 • Valizin içini incelediğinde iç bölmeyi ikiye ayıran fermuarlı perde varsa; iyi bir valizi incelediğini söyleyebiliriz. Bu perde sayesinde kıyafetlerini ve eşyalarını ayrı şekilde yerleştirebilirsin.

 • Çok sık seyahat ediyorsan, valizinde kilit bulunmalı. Seçiminde bu konuya hassasiyet gösterebilirsin. Olası bir kaybolma ya da unutulma durumunda kilitler sayesinde valizini kimse açamaz.

 • Valizin boyutu da çok mühim tabi. Eğer öğrencilik hayatı için bir valiz seçiliyorsa mutlaka büyük boy öneriliyor. Kısa kısa tatiller için kullanışlı bir valiz alacaksan orta  boy ya da kabin boy valiz senin işini kolaylaştırabilir.


valiz seçimi

Kirlenen Valiz Nasıl Temizlenir?


Kirlenmeyen valiz olur mu? Elbette kirlenecek onca yolun ardından. Peki, valizler nasıl temizlenmeli? Şimdi bu soruya pratik yanıtlar vereceğiz:


 • Valizin tekerleklerinde oluşan toprak ve lekeleri bir sünger yardımıyla ılık su altında yumuşatıp temizleyebilirsin. Ardından duş başlığı ile durulama sayesinde tertemiz tekerleklere kavuşacaktır valizin.

 • Valiz içi temizliği ise gün bitiminde eşyalarını çıkardığında yapılabilir. Bunun için eşyalarını valizden boşalt ve elektrikli süpürge yardımıyla içinde kalan tozları temizlemeye başlar.

 • Dış yüzeyde oluşan kir ve lekeler için yine duş başlığı imdadına yetişecek. Yumuşak bir sünger kullanarak lekenin üzerine çamaşır deterjanı döküp çitileyebilirsin. Böylece lekeyi yumuşatıp çıkarman daha kolay olacak.

 • Lekeli bölgeyi durulamak için duş başlığını ılık suya ayarla ve tazyikle yıkamaya başla.

 • Valizini açık bir ortamda kuruttuktan sonra bir sonraki kullanıma hazırlayabilirsin.


valiz bakımı

Valiz Nasıl Kilitlenir?


Valizlerin pek çok modelinde şifreli güvenlikler yer alır. Bu şifreli kilit sistemi fabrikadan çıktığında genellikle “000” olarak ayarlanır. Valizin sana ulaştığında kendi şifreni belirleyerek güvenliği alabilirsin. Peki, valiz şifresi nasıl ayarlanır? Bu kilitler nasıl kullanılır? Merak edenler için bazı bilgileri verelim:


 • Valiz şifresini sıfırlamak ve yenilemek için tuşların yanında minik bir delik yer alır. Bu deliğe kalem ucuyla bastırabilirsin.

 • Sıfırlama tuşu olarak yer alan bu kısım, yeni şifreni belirleyeceğin alandır aynı zamanda.

 • Aklında kalan, unutmayacağın şifreyi sıfırlama tuşuna basarak ayarlamalısın.

 • Her bir rakamı girerken kalemle sıfırlama tuşuna bastığından emin olmalısın.

 • Şifrenin tamamını girdiğinde düğmeyi bırakabilirsin.

 • Valizini dilediğin an kilitleyip kullanabilirsin.valiz temizliği

Hangi Eşyalar Valizle Taşınır?


Çalışanlar, öğrenciler, gezmeye gidenler ve eşya taşıyanlar valizi taşırken acaba hangi eşyalarımı valize koysam diye düşünür durur. Valize sığabilen her eşya aslında gün boyu işini kolaylaştırır. Sana bu konuda fikir vermek için hangi eşyaların valizde taşınabileceğinden bahsetmek istiyoruz:


 • Okul ve arasında gidip gelen üniversite ya da yatılı okul öğrencileri, eşyalarını valize yerleştirdikten sonra rahatça yolculuğa çıkabilir. Bu yolculukta onlara eşlik edecek eşyalar; kitap, kıyafet, tekstil ürünleri, ayakkabılar, dış giyim, oda içi aksesuarları, çanta, mutfak gereçleri olabilir.

 • Seyahat için valiz taşımak zorunda kalanlar ise mevsime göre tatil eşyalarını, kıyafetlerini, ayakkabılarını, kitaplarını kolayca valizde taşıyabilir.

 • Valizin içinde kırılabilecek ve dökülebilecek eşyaların olması senin için risk. Kavanozda yiyecekler, şişede içecekler taşırken çok dikkatli olmalısın.

 • Gıda ürünlerini valizde taşımak için kavanozları streçleyip poşete sarmalısın. Bu eşyaları valiz içinde hareket etmeyecek şekilde konumlandırman daha iyi olacak.

 • Nakliye durumu için valiz kullanacaksan en hafif ve risk taşımayan eşyaları valize atabilirsin. Ayakkabılar, çantalar, kıyafetler, tekstil ürünleri gibi mesela.


valiz

Valiz Düzeni Nasıl Olmalıdır?


Kadın ve erkeklerin valiz düzenini az çok iyi bilmesi durumunda, valiz içinde birçok eşya aynı anda taşınabilir. Peki, valiz nasıl düzenlenmelidir? Haydi, bu soruya yanıt bulalım!


 • Tatil ya da iş için gideceğin bölgelere yanında büyük veya küçük bir valiz götürebilirsin. Tüm eşyalarını bir valizde taşımak için katlama stillerini öğrenmelisin.

 • Valizin en alt tabanına battaniye, mont, yastık gibi ürünleri koyabilirsin. Yastığı vakumlayıp yerleştirmen avantaj!

 • Kıyafetlerini alt ve üst grup olarak ayır. Üst giyimlerini olabildiğince kibar katla. Alt gruplarını da dilersen rulo yapabilirsin.

 • Valizin her bir köşesine kıyafet gelecek şekilde tek tek katlayarak eşyaları yerleştir.

 • Makyaj çantası, saç kurutma makinesi gibi eşyaları da valizin orta kısımlarına yerleştir.

 • Laptop çantası taşıyacaksan eğer, çantanın kıyafetler arasında güvenli şekilde sabitlendiğinden emin olmalısın.

 • Düzensiz şekilde eşyalarını yerleştirdiğinde valiz içinde boş yerler bıraktığın için her eşyanı yanına alamayabilirsin. Bu konuya önem vermelisin.valiz kullanımı


İlgini Çekebilir:


Valiz Kılıfı Ne İşe Yarar?


Neden Körüklü Valiz Seçmelisin?


Kısa Seyahatler İçin Nasıl Bir Çanta Seçmeli?


Hepimizin Başına Gelebilir! Kilitli Kalan Bavul Nasıl Açılır?


Hangisini Almalı? Her Boy ve Amaç İncelemesi ile En İyi Valiz Markaları

Banka Logo
× Alışveriş deneyimini iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıkla