eçanta ecanta.com.tr ÜCRETSİZ - Şimdi App Store'da
Kapat
Tatile Gidiyoruz
Tekne Tatili Planlıyorsan Bu Bilgilere İhtiyacın Var!
30 Ağustos 2021

Tekne Tatili Planlıyorsan Bu Bilgilere İhtiyacın Var!

İlkbahar gelince hepimizin içinde tatil kıpırtıları başlar. Tüm kış kendimizi tutmuşken artık denize girmenin, güneşlenmenin habercisidir bahar. İlkbahar bitip yaz başlayınca da tatil planları takvim olmaktan çıkarak yolculuğa dönüşür. Kiminin tatil planı ailesinin yanına gitmek iken kiminin tatil planı da bir otelde konaklamaktır. Fakat pandemi ile birlikte bunların hepsi bir süre için hepimizde hayalden veya hatıralardan öteye gidemedi.


tekne tatili


Tekne tatilleri de normalde tatil için daha yüksek bir bütçe ayıranlara hitap ederken pandemi ile birlikte birçok kişinin tercih ettiği bir duruma dönüştü. Sosyal mesafeli olması ve açık havada olması sebebiyle klimalı odaya kapanmak yerine doğayla iç içe bir tatil yapmak elbette ki çok daha fazla tercih edilebilir. Kendini bir an hayal edin. Sabah denizin ortasında uyanıyorsun.


Artık karaya yüzerek ulaşamayacak seviyedesin. Denizin o mis kokusunu ciğerlerine çekiyorsun. Artık şehrin gürültüsünden ve karmaşasından uzaktasın. Sadece sen ve balıklar. Bir de tekne tatilini daha eğlenceli geçirmeni sağlayacak arkadaşların. 


eçanta look indirim kodu


Tekne tatillerinin en güzel yanı tek bir yerde kalmak zorunda değilsin. Demir atabildiğin bütün denizler senin. İster Ege kıyılarında denizin keyfine var, istersen de akdeniz açıklarında suyun derinliklerine dal. Bu yazıyı okuduğuna göre senin de tekne tatili yapmak gibi bir planın veya hayalin var. O zaman bu hayali plana dökmeye, planı ise gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaşmak ve kafandaki tüm soruların cevabını bulmak için doğru yerdesin. Tekne Tatili Yapmanın Avantajları


 • Tekne tatili birçok kişiye hitap edebilen bir tatil çeşidi iken kimilerine çok da cazip gelmeyebilir. Deniz korkusu olanlar, rahatsızlıklarından dolayı karadan çok fazla uzaklaşmak istemeyenler...
 • Fakat şunu da unutmamak gerekir ki doğa her şeyin ilacıdır ve doğa ile birlikte olmak belki tam tersine senin daha rahat ve huzurlu vakit geçirmeni sağlayabilir. 
 • Bir tekne tatilinden beklentin nedir? Bunu kafanda netlemelisin.
 • Özellikle bu konularda anlatılan deneyimleri okuyup, izleyebilirsin.
 • Böylece kendini ona göre hazırlayabilir ve beklentinin altında bir durumla karşılaşmamış olursun ki beklentinin üstünde bir deneyim kazanacağına eminim.
 • Mercan resiflerini yakından incelemek ve mavi tur sırasında çeşitli balıkları görebilme şansını yakalayacaksın. Bundan daha güzel bir an olabilir mi? Ülkemizin birbirinden güzel mavi bayraklı plajları mevcut. Fakat onlardan da güzel, bir çok açık denizlere sahibiz.
 • Öyle ki suyun dibinin göründüğü yerlerin dahi bulunduğu muhteşem koylar var. Bu doğal güzellikleri görmek de ancak tekne turları ile mümkün.
 • İster günübirlik bir tura katıl, istersen de ailen veya arkadaşlarınla bir haftalık tekne tatili yap. Her türlü doğanın bu güzelliklerini görmek için bir şans ver. Bu fırsatı kendine tanıdığın için hiç pişman olmayacaksın.


Yat tatili


İşte Tekne Tatili Hakkında Tüm Merak Edilenler!


Öncelikle birçok kişinin kendine özel veya genel bazı çekinceleri var. Mesela herkesin sorabileceği teknede konaklamak zor mu? Önceki dönemlere kıyasla günümüzde teknede konaklamanın standardı bir hayli yükselmiştir. Çoğu tekneler yükse konfor ve güvenlik imkanı sağlıyor. 


Tekne Kiralamak İçin Bir Ehliyete İhtiyacın Var Mı?


 • Kaptanlık ehliyetinin zorunlu olup olmamasından ziyade burada dikkate alman gereken şey tatil yapmak mı istiyorsun yoksa kaptanlık mı?
 • Çünkü bir tekneyi idare etmek için ona vakit ayırmak gerekir. Kaptanlık deneyimi olmadan, korku içinde olmaktansa hem rotayı bilen hem de geminin dilinden anlayan bir kaptanla mavi yolculuğa çıkmak daha güvenli olacaktır.
 • Ayrıca vaktini seyahatin keyfini çıkarmaya da ayırabilirsin. Kaptan tekneyi kullanırken sende eğlencenin tadını çıkaracaksın.
 • Kaptanla birlikte, ortak alanları temiz tutacak ve küçük atıştırmalıklar hazırlayacak bir hostes de tatilini en iyi standartlarda yapmanı sağlayacaktır. Böylece beş yıldızlı bir otelden farkı olmadan iyi bir tatil yapmış olacaksın. 


tekne tatili


Bütçe ve Beklentiye Uygun Tekne Seçimi


 • Motorlu tekne mi kiralamak daha iyi, yelkenli mi kiralamak daha iyi? Bu soru birçok cevaba bağlıdır. Başta ne tarz bir macera yaşamak istiyorsun sorusunun cevabını bulmalısın.
 • Rüzgarın yelkenliyi okşaması mı bir tekne tatilinde aradığın yoksa motorlu ile hızla yol almak mı?
 • Bir sonraki soru ise bütçen.
 • Çıkacağın mavi turun güzergahı da bu seçimi yapmakta oldukça önemlidir.
 • Son alarak kaç kişilik bir ekip ile bu tatili yapacaksın, bunu da belirledikten sonra artık yelkenli mi yoksa motorlu tekne mi kiralamak istediğine karar verebilirsin. 

tekne tatili


Çocuklarla Tekne Tatili Nasıl Olur?


 • Elbette, muhteşem olur. Düşünsene onlara çok farklı bir deneyim imkanı yaratmış olacaksın. Gelişme çağındaki çocukların kendilerine bir şeyler katabilmesini tüm ebeveynler ister.
 • Bir de karada tanık olamayacağı birçok sahnenin onun kültürel gelişiminin yanı sıra biyolojik gelişimine de katkı sağlayacağını düşünürsek çocuğun için hayli iyi olacaktır.
 • Öncelikle suyun içerisinde olduğun için daha sık yüzülür.
 • Böylece fiziksel kemik yapısı da gelişme gösterir. 
 • Tekne tatili sırasında, açık denizlerde telefon çok fazla çekmeyeceği için çocuklar telefona gömüldükleri bir tatil geçirmemiş olacaklar. Böylece birbirlerinizle daha fazla vakit geçirme şansı yakalamış olursun. 


tekne tatili


Evcil Hayvanlar da Bu Tura Katılabilir Mi?


 • Onlarsız güzel bir tatil yapabileceğini mi düşündün? Elbette ki mavi turda evcil hayvanlarını da yanına alabilirsin. Veterinerinden bu yolculuk için uygun olup olamayacağını öğrendikten sonra bir tek kendin için değil, minik dostun için de alışverişe başlayabilirsin.
 • Mesela ona uygun olabilecek bir can yeleği ile başlayabilirsin.
 • Minik dostun bu ortama uyum sağlayana kadar üzerinde kalması hem onun güvenliği için hem de senin biraz daha rahat olman için iyi olacaktır. Normal denizlere ve yüzmeye alışkın dahi olsa, açık denizler farklıdır ve bu riski almamalısın. 
 • Ayrıca yanına alacağın ilk yardım çantası da bir tek insanlara özgü malzemelerle de donatılmamalı. Yol sırasında meydana gelebilecek ihtimalleri göz önünde bulundurarak ona göre merhem ve ilaç gibi malzemeleri de almalısın.
 • Bu malzemeler herhangi bir enfeksiyonda tedavi etmek için büyük bir destek sağlayacaktır. Bunlarla birlikte onun için gerekli tüm malzemeleri de yanına aldığından emin olmalısın.
 • Açık denizlerde, karadakine kıyasla bir ihtiyacını karşılamak oldukça zor olacaktır. Bu sebeple her zaman yediği mamasını ve oyuncağını alman ikiniz açısından da iyi olacaktır. 
 • Evcil hayvanının tekneye uyum sürecini kolaylaştırmak için sürekli yattığı bir yer minderini veya paspasını da yanında getirmen, onun ortama daha hızlı alışmasını sağlayacaktır.
 • Ayrıca ilk kez uzun bir tura çıkmaktansa denemek amaçlı öncesinde kısa bir tura çıkmanın faydası olacaktır. 


tekne tatili


Tekne Kiralamanın Bütçesi


 • Hepsi iyi hoş da tekne kiralamak için çok yüksek bedeller mi vermek gerekir, kaptandır yemektir derken çok mu maliyetli olur diye düşünüyorsan hemen o konuya da açıklık getirelim. Her bütçeye göre değişebilen tekne fiyatları minimum 5 bin TL gibi rakamdan başlıyor.
 • Gulet tarzı denilen bu teknelerin kaptanları da bu fiyata dahil. İçerisinde aşçının olup olmamasına, yiyeceklerin çeşitlerine gibi birçok başlıkta bu fiyatın belirlenmesinde rol oynuyor. 
 • Bu tarz teknelerde belirli bir depozito alındığını da unutmamak gerekir. Yine depozito fiyatlarının da minimum 3 bin TL’den başladığını bilerek bütçeni ayarlamalısın.
 • Genellikle Ege açıklarında bir gezi serüveni sunan bu tekneler Bodrum, Marmaris, Fethiye gibi kıyılarda da tekne tatilini en iyi şekilde yaşaman için sana imkan sağlıyor. 

tekne tatili


Tekne Turuna Giderken Bavula Ne Koymalısın


Bu sorunun cevabı kalacağın süre ile doğru orantılıdır. Ayrıca tuttuğun teknenin içerisinde yer alan eşyalara da bağlıdır. 


 • Yatak odası için temiz nevresim ve çarşaf yoksa ya da uzun bir seyahate çıkacaksan ve sadece 1 adet varsa, o zaman yanında götürmen gerekebilir. 

 • Eğer tüm bunları düşünmen gerekmiyor ise, sadece kendi kişisel ihtiyaçların için bir bavul hazırlayacaksan da o zaman hem çok sıcak hem de çok soğuk hava şartlarında giyebileceğin kıyafetler almanda fayda var.

  Açık deniz çöl iklimi gibi olabilir. Bir bakarsın rüzgar durur, güneş tam tepede yanarsın, bir bakarsın yağmur yağar, fırtına çıkar. Tüm iklim şartlarına uyum sağlayabilecek bir teçhizatla gitmen senin yararına olacaktır. 

 • Karada yapabildiğin çoğu faaliyetleri teknede de yapabilirken, açık denizin verdiği imkanlarla çok daha fazla ve farklı faaliyetler yapabilirsin. İster sporuna teknede devam et, istersen de bilgisayarında çalışmana devam et. Ülkemizde birbirinden güzel koyları ve açıkları keşfedebilirsin ya da dünyanın diğer güzelliklerini… Tüm bunları anlamak için denemek gerekir.  


tekne tatili


İlgini Çekebilir:


Balayı Tatili İçin En İyi 5 Tavsiye

Anlamlı ve Sürprizli Sevgililer Günü Hediyeleri

Sevgililer Günü Instagram Mesajları 2021 Özel

Bir Kadına Hediye Vermenin İncelikleri, Zarif İpuçları

Bir Erkeğe Hediye Alacaksan Bu Fikirleri Mutlaka Değerlendir!

Banka Logo
× Alışveriş deneyimini iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıkla