eçanta ecanta.com.tr ÜCRETSİZ - Şimdi App Store'da
Kapat
Bayram Fırsatları
Tatil Çantası Nedir, Nasıl Hazırlanır? Her Tatil Türü İçin Öneriler
23 Ağustos 2019

Tatil Çantası Nedir, Nasıl Hazırlanır? Her Tatil Türü İçin Öneriler

Yaz tatili, kış tatili, bahar tatili, yurt dışı tatili, kültür tatili, bayram tatili… Tatil konseptini farklı şekillerde çeşitlendirebilmek mümkün. Tüm bu konseptlerin ortak noktası ise hangi tür olursa olsun, tatillerin yılın en güzel günleri olması diyebiliriz. Tatili çok daha keyifli ve güzel yapan şey de her olasılığa hazırlıklı bir tatil çantası ile seyahate çıkmak!


Sizin için de kimi zaman tatil çantası hazırlamak sancılı bir sürece dönüşüyor mü? Peki nedenini hiç düşündünüz mü? Bunun en büyük nedeni, tatil çantasını hazırlamaya nasıl ve nereden başlanacağını tam olarak bilmemek. Biz sizin işinizi kolaylaştırmak ve tatile pratik bir şekilde hazırlanmanız için önerilerimizi derledik. İşte tüm tatillerin için tatil çantası hazırlık sürecine dair faydalı ipuçları...


Tatil Çantası Nedir?


Tatil Çantası Nedir


Tatil çantası hazırlamaya, öncelikle tatil çantasının ne olduğunu kavrayarak başlamakta yarar var. Tatil çantası, aslında en basit tanımıyla seyahatiniz boyunca ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi barındıran çanta. Bu kimi zaman büyük bir valiz, kimi zaman bir sırt çantası, kimi zaman da yalnızca portatif bir el çantası olabilir.

Seyahatin uzunluğu, türü ve sizin ihtiyaç duyacağınız eşyaların boyutlarına göre seçeceğiniz tatil çantasında ihtiyaç dışı hiçbir şeyin olmadığından da emin olmanız gerekiyor. Çünkü aksi takdirde, tatildeyken gereksinim duyabileceğiniz eşyalara ulaşmanız zorlaşabileceği gibi gereksiz yüklerin ağırlığını da taşımak durumunda kalabilirsiniz. Peki tatil çantası hazırlarken nelere önem vermek gerekiyor?


eçanta look indirim


Tatil Çantasında Götüreceklerinizin Listesini Çıkarın


Boş çantayı önünüze koyup hangi eşyanın gerekli olduğu konusunda kararsızlık yaşamadan önce bir kalem ve bir kağıt alarak tatilinin türüne göre mutlaka yanınızda bulundurmanız gereken eşyaların madde madde listesini çıkarabilirsiniz. Böylece hem çantaya neleri koyup neleri koymadığınız konusunda tedirginlik yaşamazsınız hem de çantada gereksiz eşyaların yer kaplamasını önlemiş olursunuz.


Tatil Çantasında Götüreceklerinizin Listesini Çıkartın


Bildiğiniz gibi, her şehrin iklimi farklı. Dolayısıyla hava durumuna göre ihtiyaç duyabileceğiniz eşyalar da değişiklik gösterecektir. Bu nedenle listeyi oluştururken tatile gidilecek yerin hava durumunu kontrol etmeyi unutmayın! Diğer yandan, tatile hangi ulaşım aracıyla gideceğiniz de önemli, çünkü her ulaşım aracı şahsi aracınız kadar kapasiteye sahip olmayacaktır ve bu nedenle birtakım kurallara sahip olabilir.

Örneğin uçakla gidilecek yolculuklarda sıvı kısıtlamasına uymak ve kabin boy çantaların ölçülerine dikkat etmek gerekiyor. Hangi hava yolu şirketinin hangi ölçülerde çanta kabul ettiğini öğrenmek için Nedir Bu Kabin Boy? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.


Kıyafetleri Gözden Geçirin


İşte şimdi giysi dolabınızın karşısına geçip tatil boyunca giyeceğiniz kıyafetleri düşünme zamanı! Bu anlamda hava durumu tahminleri, tatil çantasına dahil etmeniz gereken kıyafetlerin hangileri olduğunu büyük ölçüde belirliyor. Buna ek olarak, tatil planında gezilecek-görülecek yerlerin giysi kurallarını da göz önünde bulundurmakta fayda var. Sonuçta bir gece kulübünde giyilecek kıyafet ile müzede veya tarihi bir ibadet yerinde giyilecek kıyafet aynı olmayacaktır.

Öte yandan fazla yer kaplamaması adına kıyafetleri tatil çantasına yerleştirirken katlayarak koymak yerine rulo haline getirip yan yana dizmeyi düşünebilirsiniz. Yanınıza alacağınız diğer pek çok şeyi düşününce giysileri rulo yapma fikri, bazen hayat kurtarıcı olabiliyor. Ama yine de gereğinden fazla kıyafeti tatil çantasına dahil etmemeniz, her durumda işinizi kolaylaştıracaktır.


Çantanıza Koyacağınız Kıyafetleri Gözden Geçirin


Ayrıca kıyafetlerle birlikte tatilde yanınızda olması gereken çantaları da unutmamak gerekiyor. Özellikle kadınlar için bu anlamda çok fazla seçenek var, ancak kısıtlı bir alana sahip olunduğu düşünüldüğünde günlük bir kol çantası ya da bel çantası ile akşam yemekleri ve gece gidilecek etkinlikler için bir adet portföy çanta almanın yeterli olduğu sonucuna ulaşılabilir.


Konforlu Bir Tatil İçin Ayakkabıları Unutmayın


Kaç çift ayakkabı almanız gerektiği, aslında seyahatin uzunluğuna ve ne tür aktiviteler yapılacağına bağlı. Örneğin 1-2 haftalık bir tatil için en fazla 3 çift ayakkabı işinizi rahatlıkla görecektir. Seçeceğiniz ayakkabıların da işlevsel ve çok yönlü olduğundan emin olmanızda yarar var.

Örneğin spor bir ayakkabı ile uzun yürüyüşler yapabilir, müzeleri gezebilir ve günlük sporunuzu yapabilirsiniz. En hantal ayakkabılarınızı tatil çantasında yer kaplamaması için yolculuk sırasında giymenizi öneririz. Diğer ayakkabılarınızın da içini çoraplarınızla doldurarak tatil çantasında daha fazla alan yaratabilmeniz mümkün.


Kozmetik İhtiyaçlarınızı Göz Ardı Etmeyin


Kozmetik İhtiyaçlarınızı Göz Ardı Etmeyin


Günlük rutinde olduğu gibi elbette tatilde de kozmetik ürünlere ihtiyaç duyulacak. Bu gerçeği göz ardı etmek imkânsız,  ancak tüm kozmetik ürünlerini de tatil çantanıza koymanıza gerek yok. Şampuan, saç kremi, nemlendirici krem, deodorant gibi ürünler hemen yerde satılıyor. Dolayısıyla gittiğiniz yerde kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu tarz ürünler tatil çantasına koyacağınız ihtiyaçlarınız arasında değiller. Diğer yandan, düzenli olarak kullandığınız ve her yerde bulamayacağınız özel ürünleri yanınızda bulundurmanızda yarar var.


Düzenli Bir Tatil Çantası İçin Seyahat Düzenleyici Edinin


Tatil çantasının en etkili şekilde hazırlanabilmesinde düzenleyici araçlar büyük rol oynuyor. Örneğin ayakkabıları ayrı, iç çamaşırlarını ayrı, elektronik ürünleri ayrı yerleştirebilmeyi sağlayan valiz düzenleyici çantalardan edinerek hem tatil çantanızdaki tüm alanları etkili bir şekilde doldurabilir hem de tüm eşyaların birbiriyle karışmasının önüne geçebilirsiniz. Kipling’in çanta seti, tatil çantanızda kullanabileceğiniz seyahat düzenleyicilere güzel bir örnek olabilir.


İlaçlarınızı Yanınıza Aldığınızdan Emin Olun


İlaçlarınızı Yanınıza Aldığınızdan Emin Olun


Düzenli olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa, mutlaka tatil çantanızda yer almalılar. Ağrı kesici, kas gevşetici gibi kolay bulunabilecek ilaçları ise isterseniz yanınıza almayabilirsiniz, fakat tatile gideceğiniz yerde eczane bulabilmek çok mümkün değilse veya bu gibi sağlık birimlerine ulaşımın kolay olup olmadığı hakkında fikriniz yoksa ne olur ne olmaz diyerek ağrı kesicilerinizi de tatil çantanıza koymanızda fayda var.


Kırılabilecek Eşyaları Korumaya Alın


Gözlük, tablet gibi eşyalar, tatil çantanızdaki kalabalıkta zarar görebilir. Bu olasılığı düşünerek kırılabilecek tüm eşyalarınızı kapaklı bir kutu içine koyup yumuşak dokuya sahip kıyafetlerin arasına yerleştirmelisiniz. Aksi halde kırılan eşyaların parçaları diğer eşyalara zarar verebileceği gibi maddi hasarlara da yol açabilir.


Elektronik Gereçleri Pas Geçmeyin


Şimdilerde akıllı telefonlar her ne kadar fotoğraf ve video çekme işini pratikleştirse de fotoğraf makineniz ve video kaydedicinizle tatilin her anını ölümsüzleştirmek istiyorsanız bunları da tatil çantası hazırlarken listenize eklemelisiniz. Ayrıca bu gereçlerin şarj kabloları, adaptörleri ve hafıza kartlarını da plana dahil etmek gerekiyor. Yoksa güzel bir kare yakaladığınız anda fotoğraf makinenizin şarjının bitmesi gibi kötü sürprizlerle karşılaşmanız işten bile değil!

Bunlara ek olarak, telefon ve diğer tüm elektronik gereçlerin için yanında, artık günlük hayatın vazgeçilmezlerinden olan powerbank’inizi de unutmamalısınız! Powerbank’inizi tatil çantanıza koyarken bataryasının dolu olduğundan da emin olmanızda fayda var.


Olmazsa Olmaz: Kimlik, Bilet, Anahtar, Para


Olmazsa Olmaz: Kimlik, Bilet, Anahtar, Para


Herhangi biri olmazsa tatile gidilemeyen, son derece önemli şeyleri ardında bırakıp sonra tekrar eve dönmek zorunda kalanlardan olmamak için kimliğinizi, pasaportunuzu, biletlerinizi, evinizin anahtarlarını ve yeterli miktarda nakdi mutlaka yanınızda bulundurmalısınız. Hatta kaybolması halinde kullanabilmek için çantanızda ikinci bir kimlik olması işinizi kolaylaştıracaktır. Bu gibi kritik derecede önem sahibi şeylere kolay bir şekilde ulaşabilmek için el çantası hazırlamanız da iyi bir fikir olabilir.


Her Şeyi Tekrar ve Tekrar Kontrol Edin


Artık tatile hazır olmanız için önünüzde bir-iki ufak adım kaldı. Bu anlamda öncelikle, en başta hazırladığınız listenin eksiksiz olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Gerekiyorsa aklınıza sonradan gelen maddeleri de eklemeli ve bu maddelerin tatil çantanızda bulunduğundan da emin olmalısınız.

Daha sonra tüm eşyalarınızın ve özellikle ilaç, güneş kremi gibi sıvıların tercih ettiğiniz ulaşım türü için uygun olduğuna bakmanız oldukça önemli. Örneğin uçak için sıvı sınırlamalarına dikkat etmeli ya da otobüs için elektronik eşyaların zarar görmemesi adına yeterince korunduğunu kontrol etmelisiniz.


Sizin İçin En Doğru Tatil Çantasına Sahip Misiniz?


Sizin İçin En Doğru Tatil Çantasına Sahip Misiniz


Tüm kontroller tamamlandıktan sonra geriye sadece tatil çantasının listendeki her şeyi rahat bir biçimde taşıyıp taşıyamadığına bakmak kalıyor. Boyutlarıı ve malzemesi ne olursa olsun, seyahatiniz boyunca yanınızda olacak tatil çantanızın işlevsel ve tabii ki dayanıklı olması son derece önemli.

Öte yandan tatil çantanızın stilinizi de yansıtıyor olması paha biçilemez. Bu doğrultuda hem tarz sahibi hem yeterli kapasiteye sahip hem de dayanıklı bir tatil çantasına sahip olmak istiyorsanız ecanta.com.tr adresini ziyaret edebilir ve sizin için en doğru çantaya sahip olabilirsiniz!Banka Logo
× Alışveriş deneyimini iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıkla