eçanta ecanta.com.tr ÜCRETSİZ - Şimdi App Store'da
Kapat
Yeni Sezon
Hangi Tasarımcının Hayatı Sana Daha Yakın?
04 Kasım 2021

Hangi Tasarımcının Hayatı Sana Daha Yakın?


Her bir ürün ayrı bir hikayedir. Her bir marka ise ayrı bir efsanedir. Çünkü büyük markalar ancak efsaneler sonucu oluşur. Bunlar emek, ter, gözyaşı, stres ve yoğun çalışmanın bir çıktısıdır. Sonuç mükemmelliğe gitse de herkesin o yolu alış biçimleri birbirinden farklıdır. 


hangi tasarımcının çizgisi sana daha yakın


Genellikle kullandığımız bir aksesuar ya da giydiğimiz bir kıyafetin arkasında, hangi süreçlerden geçtiğini bilmeden, tasarımcısının onu tasarlarken ki ruh halini düşünmeden veya onu üreten işçiler hakkında herhangi bir bilgi sahibi olmadan kullanırız onları. Halbuki her birinin arkasında yatan efsaneler birbirinden farklıdır. Bir tasarımcıyı düşün. O kullandığın ürünü tasarlamadan önce kim bilir kaç yüz tane eskiz çizdi. Senin için en kullanışlı ürünü yakalayabilmek, en iyi kombini yapmana olanak tanıyacak tarzı belirlemek, en uyumlu renk seçenekleri ile bir bütünü oluştururken kim bilir kaç saatlerini harcamıştır. 


Herkes tarafından kabul görmüş bazı büyük markalar vardır. Hepsinin de adı bir şekilde dilimize pelesenk olmuştur ve o markaların kalitesinden hiçbir zaman kuşku duymayız. Bu bahsettiğim markalar elbette ki Calvin Klein, Guess, Ralph Lauren, Tommy Hilfiger, Pierre Cardin gibi her biri alanının en başarılı markalarıdır. Fakat dikkat ettiysen büyük çoğunluğunda da kurucusunun ile markanın ismi aynı. Hatta tasarımcısının da ismi aynı. Yani aslında çoğu o ürünü hayal edip tasarlamış kişilerin emekleri sonucu ortaya çıkmış. 


eçanta look indirim kodu

Kullandığımız ürünlerin tasarımcılarını bilmek, onların hayatları hakkında fikir sahibi olmak, belki de kullandığımız ürünü daha sevmemizi ve ona değer vermemizi sağlar. Peki ne oldu da bu markalar tasarımcının eskizlerinden çıkıp milyonlarla buluştu ve herkesin sevilen markaları oldu. Her bir ürünün tasarımında hangi hikayeler rol aldı. Belki de en sevdiğin markaların tasarımcılarının hayatı seninki ile benzerdir. O zaman gel birlikte bu hayatlara bir göz atalım. 
İşte En Ünlü Tasarımcıların Hayatları


1) Klasikleşmiş Bir İkon: Calvin Klein


 • Moda tasarımcısı Calvin Klein’in, kendi adıyla 1968 yılında New York’da bir ortağı ile kurduğu bir markadır. Fakat markanın kuruluş sürecine kadar geçen süreçte Klein birçok deneyim yaşamıştır. Dünyanın önde gelen isimlerinden biri olmadan önce çocukluktan itibaren gelişim sürecinde yine modadan kopamamış. 


 • Lisede endüstriyel tasarım alanında öğrenimini tamamladıktan sonra yine New York’ta bir moda okuluna gitmiş. Buradan mezun olduktan sonra elbette ki hemen kendi markasını kuramazdı, iyi bir tecrübeye ihtiyacı vardı. 


 • Okulu bitirdiğinde henüz 20 yaşındaydı ve ilk işi sayılabilecek bir kaban ve takım elbise üreticisinin yanında çırak olarak işe başlamış. Beş yıllık süreçte de New York’da birçok dükkanda tasarımcılık yapmış. Bu deneyimlerin ardından da kendi şirketini kurma vakti gelmiş ve çocukluk arkadaşı ile Calvin Klein Ltd. şirketini kurmuşlar. 


 • İşin en can alıcı noktası şimdi başlıyor. Kurulan bu marka York Hotel’de kaban satan bir dükkanmış. Olacak bu ya, bir gün çok köklü bir moda şirketinin çalışanlarından biri yanlış katta asansörden inmiş ve Calvin Klein markasının dükkanını görmüş. 


 • O zamanın parası ile 10.000 $ gibi bir sermaye ile kurulan Calvin Klein, o gün o müşteriden 50.000 $’lık bir sipariş almış. Bu şekilde Klein’de köklü bir markaya kendini tanıtmış ve kabul ettirmiş ve sadece kuruluşundan bir yıl sonra Vogue Dergisi’nin kapağında “minimalizmin efendisi” başlığıyla yer almış. Gittikçe de büyüyerek yoluna devam eden Celvin Klein markası da bu şekilde doğmuş. 


  Calvin Klein Modelleri  2) Adı En Çok Taklit Edilen Marka: Polo-Ralph Lauren


  • Bu kadar büyük markalardan söz etmişken Ralph Lauren’ı da anmadan geçmek olmazdı. Amerikalı Yahudi bir moda tasarımcısı olan Lauren, moda dünyasına çok küçük yaşlarda adım atmış. Henüz çocuk olduğu zamanlarda tekstil mağazalarında çalışarak para kazanmaya başlamış. 


  • İşletme okulunu tamamladıktan sonra iki yıl gibi bir süre de orduda görev almış. Herhangi bir moda okuluna gitmeyen Lauren, Ralph Brooks Brothers’da satış elemanı olarak çalışmaya başlamış. Fakat burada işten atılmış. Bu tecrübeden ancak bir yıl sonra kendi tasarım kravatlarını satabileceği bir dükkan açmış. Bil bakalım bu markanın adı ne? Tabii ki Polo. 


  • Polo markasının ilk tasarımı elbetteki kravatmış. Fakat marka giderek büyümüş ve bununla sınırlı kalmamış. Tişört ve gömlek tasarımı ile devam süreç Polo markasının çok daha geniş kitlelere hitap etmesine sebep olmuş.   3) Ayrı Bir Ekol: Tommy Hilfiger


  • Tommy Hilfiger’ı Calvin Klein ve Ralph Lauren markalarından sonra yazmamın bir sebebi var. Çünkü Tommy Hilfiger markasını oluştururken bu iki markadan oldukça fazla etkilenmiş. Hilfiger, 9 kardeşten biri olarak başlamış hayat yolculuğuna. 


  • Onun için daha zor olan ise disleksi hastalığına sahip olmasıymış. Bu sebeple okul hayatı da çok uzun sürmemiş ve o da girişimcilik üzerine yoğunlaşmaya başlamış. Henüz 10 yaşında iken eskiciden aldığı kıyafetleri tamir edip, onları satıyormuş. 


  • Daha delikanlı zamanlara geldiğinde ise bir dükkan açmış. Fakat hayat şartları her zaman iyi gitmediği gibi bu durumdan Hilfiger’de nasibini almış ve iflas etmiş. Her kötü bir olay, ardından iyi bir başlangıcı getirir. Hilfiger için de böyle olmuş ki moda dünyasına adımı bir marka için moda tasarımcısı olarak çalışmasıyla başlamış. Onun için bu sektör bir başlangıç olsa da burada da fazla tutunamamış ve 1 yıl sonra işten çıkarılmış. 


  • Ne ilginçtir ki o dönem Calvin Klein’de ona iş teklifinde bulunmuş ama Tommy Hilfiger’ın aklında kendi markasını yaratmak varmış. Dediğini de yapmış ve bir yatırımcı sayesinde, adını ve tasarımlarını içeren bir marka oluşturmayı başarmış. Ralph Lauren ve Calvin Klein’i geçeceğim iddialarıyla aldığı bu yolda kendi yolunda ayrı bir ekol yaratmayı başardı.


  Tommy Hilfiger Modelleri


  4) İnancın Gücü: Guess!


  • Guess markası aslında tek bir kişinin değil dört kardeşinin emeğinin sonucunda oluşmuş bir markadır. Fakat kuruluşunda daha çok etkin olan ve sonradan da CEO’luk görevini alacak olan kişi Paul Marciano’dur. 


  • Amerikalı bir moda tasarımcı olan Marciano’nun babası, büyükbabası ve büyük dedesi hahammış. Belki oğullarından da haham olmalarını beklemişlerdi fakat onlar moda sektörünü tercih etmişler. 


  • Paul Marciano’nun dönüm noktası ise 15 yaşında geçirdiği bir motosiklet kazasıyla başlıyor. Bu kazanın sonucunda bir daha asla yürüyemeyeceğini söylemişler Marciano’ya. Tam olarak 7 ay tekerlekli sandalyeye bağlı olarak yaşamını devam ettirmiş. 


  • Fakat bu durumu tamamiyle tersine çevirmiş ve bir buçuk yılın sonunda tüm uzuvlarını kullanabilir hale gelmiş. Benliğinde taşıdığı bu kararlılığı yıllar sonra şirketlerini kurarken ve yönetirken de göstermiş olacak ki bilinen ve yaşayan en büyük markalar arasında yerini alacaktır Guess. 


  • Paul Marciano’nun bu şirketin kurucuları arasında yer almasında bu kazanın etkisi büyüktür. Çünkü kaza sebebiyle uzun süre okula gidemediği için okuldan atılmış ve yeniden kabul edilmemiş. Durum böyle olunca ailesinin yanına giderek orada ailesinin giyim şirketinde çalışmaya başlamış. Belirli bir süre sonra da kardeşleri ile birlikte kendi şirketleri olan Guess markasını kurmuşlar.   5) Pierre Cardin


  • Pierre Cardin’in de hikayesi aslında diğerlerinden çok da farklı değil. Çünkü bu hikayenin de temelinde çocukluktan başlayan bir çıraklık dönemi ve ardından çok çalışma yatıyor. Cardin, 14 yaşındayken terzi çırağı olarak moda kariyerinin ilk adımlarını atarken kıyafet tasarlamayı ve dikmeyi öğrenmiş.


  • Üniversite okuma yaşına geldiğinde tercihini mimarlıktan yana kullanmış olsa da daha sonra bir moda evinde çalışmaya başlamış. Oralarda edindiği belirli tecrübeler sayesinde sonunda hak ettiği yere Christian Dior’un tayyör atölyesinin başına getirilmiş.


  • Orada yakaladığı başarının ardından artık markasını açma vaktinin geldiğini düşünmüş olacak ki kendi moda evini açmış. Böylece günümüzde en bilinen markalar arasında yer alacak Pierre Cardin’in de temelleri bu şekilde atılmış. 
  Her birinin birbirinden ayrı hikayesi olan bu büyük markalar aslında ne kadar özveri ile ortaya çıkmış. Her bir tasarımcının ürünü tasarlarken çizdiği eskizlerin arkasında bu hikayeler yatıyor aslında. Tüm bunları okuduktan sonra hangi tasarımcının hayatı sana daha yakın geldi?  İlgini Çekebilir:


  Herschel Çanta Tercih Rehberi


  Benetton Çanta Tarzını Anlatıyoruz!


  Calvin Klein Markası Tasarım Çizgileri


  Kipling’i Diğer Çantalardan Ayıran 4 Özellik  Banka Logo
  × Alışveriş deneyimini iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıkla