eçanta ecanta.com.tr ÜCRETSİZ - Şimdi App Store'da
Kapat
Yeni Sezon
Okul Çantaları Nasıl Temizlenir? 5 Pratik Yol
24 Mart 2022

Okul Çantaları Nasıl Temizlenir? 5 Pratik Yol


Okul hayatı telaşı içinde kullandığın çanta, seninle oradan oraya sürüklenir. Kimi zaman bir otobüs durağında beklerken kimi zaman da parkta bankta dinlenirken çantan da senin gibi birçok konum değişir. Böyle durumlarda da haliyle kirlenir. Bazı zamanlarda da daha küçük öğrencilerin çantalarının kirlenmesinden şikayet eder anne ve babalar. Meyve suyunun dökülmesi mi boyaların çantaya geçmesi mi dersin, bir şekilde o çanta iyi bir temizliği hak eder.


okul çantaları nasıl temizlenir

Okul çantalarının temizlenmesi konusunda henüz bir bilgi sahibi değilsen, sana burada en kolay yöntemlerden bahsetmek istiyoruz. Hiç zahmete girmeden sabah yıkayıp akşam kurutacağın çanta temizlik yöntemlerini bizimle öğrenmeye ne dersin? Tertemiz çantayla okula yahut kursa gidersen kendini daha iyi hissedebilirsin.


eçanta look indirim kodu

Kokusu yenilenmiş, içi dışı tertemiz okul çantası kullanmak isteyenler için özel bir yazı hazırladık. Eğer sen de elindeki okul çantasını güzelce temizlemek ve yenilemek istersen eçanta olarak seninle buradayız. Dünyaca ünlü markaların en özel serilerinden oluşan çanta modellerini sana sunan eçanta, kaliteli çanta kullanım alanında seninle. Şimdi bu çantaların nasıl temizleneceğine değinelim!Okul Çantaları Nasıl Temizlenir? 5 Pratik Yol


1) Elde Yıkama Yöntemi


Bazı okul çantalarının elde yıkanması önerilir. Bu okul çantaları aksesuar içerenler de olabilir silikon baskılı modeller de. Bu nedenle çantanın kumaşına ve dekorlarına dikkat edip şimdi söyleyeceğimiz şekilde elde yıkama yapabilirsin:


 • Hassas dokulu ve malzemeli olan okul çantalarını elde yıkamak için öncelikle ılık bir su hazırlaman gerekir.

 • Ilık suyun içinde sabun ya da duş jeli köpürtebilirsin. Deterjan kullanmanı özellikle önermiyoruz. Bazı deterjanlar okul çantalarında yer alan baskıların silinmesine neden oluyor çünkü.

 • Büyük ve yumuşak bir sünger alarak bu köpüklü suya batır. Köpüklü suyu çantanın her yerine sürerek yavaşça çitile.

 • Eğer lekeli bir bölgeyi temizlemek istiyorsan, köpükleri lekenin üzerine bekleterek lekenin yumuşamasını sağlayabilirsin. Bu işlem için çok geç kalmaman önerilir.

 • Elde yıkadığın okul çantanın suyunu sıkarak havadar bir yerde kurumasını sağlamalısın. Bunun için çantanı tersten asmayı deneyebilirsin.


okul çantaları nasıl temizlenir

2) Makinede Yıkama Yöntemi


Okul çantalarının bazı modelleri de makinede yıkamak için uygun şartları taşır. Bunun için kumaşının dayanıklı olması ve herhangi bir hassas aksesuar olmaması gerekir. Peki, makinede okul çantası nasıl temizlenmelidir?


 • Makinede okul çantasını temizlerken fermuarlarının açık olduğuna dikkat etmelisin. Eğer kapalı şekilde yıkarsan iç kısımlarda su birikmesine neden olabilirsin.

 • Makine ayarında sıkma aşamasını iptal edip yıkayabilirsin. Okul çantalarının sıkma aşamasında hasar görme riski çok fazladır.

 • Mümkünse düşük derecede ve kısa sürede yıkaman önerilir.

 • Deterjan seçiminde ise sadece yumuşatıcı kullanabilirsin. Eğer kumaşta riskli renkler varsa bazı modeller rengini akıtabilir.

 • Yıkanan okul çantanı tersten asarak havadar bir yerde kurutabilirsin.


okul çantaları nasıl temizlenir

3) Tekerlekli Okul Çantası Yıkama Yöntemi


Yaşı ufak olan öğrenciler için tercih edilen tekerlekli okul çantalarının en çok kirlenen bölümleri tekerlekler oluyor haliyle. Taşıma kulpları da defalarca kullanıldığı için özel bir temizleme yöntemini uygulaman gerekebilir. Bunun için şu aşamaları izleyebilirsin:


 • Okul çantasının sert ve dayanıklı tekerlekli kısımlarını duş başlığı ile yıkayıp güzelce süngerle ovabilirsin. 

 • Süngerle temizleme yöntemi sayesinde tekerleklerin tozu ve kiri akacaktır. Bu işlem için sıcak suyu kullanabilirsin.

 • Tutma yeri ve çantanın bölümleri temizlenmeli diyorsan yine duş başlığını alıp, kirini akıtabilirsin.

 • Deterjan kullanmana gerek kalmadan, sadece süngerle birkaç dakika çitileme işlemini yaparak çantayı tertemiz kullanıma hazır hale getirebilirsin.

 • Yıkanan çantayı balkonda ya da açık bir alanda kurutmayı da ihmal etmemelisin.

 • Sık sık tutma aparatını dezenfekte ederek daha temiz kullanım imkanı da sunabilirsin.


okul çantaları nasıl temizlenir

4) Deri Çanta Temizleme Önerileri


Söz konusu deri çantalara gelince belki de aklında biraz endişe olabilir. Acaba deri bozulur mu yıpranır mı diye düşünebilirsin. Şimdi deri okul çantalarını nasıl temizleyeceğinden bahsedelim. Bu modellerin de temizlenmek hakkı :)


 • Derinin kalitesi belirlenmelidir. Eğer gerçek deriden üretilen bir okul çantası kullanıyorsan deri temizleme losyonu alıp temizliği yapman önerilir.

 • Deri kumaşlara kesinlikle deterjan temas etmemelidir. Deterjan derinin yapısını bozar ve renginde açmaya neden olur.

 • Okul çantanın deri bölümlerini nemli bezle sık sık silebilirsin. Zaten deri çantalar kiri ve tozu tutmayacağı için seni zor günler de beklemiyor.

 • Hakiki deri okul çantasını çamaşır makinesinde atmaktan da kaçınmalısın. Bu tür okul çantaları elde yıkamaya, hafif bir sudan geçmeye uygundur. 


okul çantaları nasıl temizlenir

5) Okul Çantalarındaki Kötü Kokuyu Gidermek İçin Ne Yapılır?


Uzun süre kullanıma bağlı olarak çantanda bazen istenmeyen koku oluşabilir. Bu koku seni daha fazla rahatsız etmesin diye bazı önerilerimiz olacak.


 • Okula gitmediğin günlerde çantanın içindeki eşyaları tamamen boşalt ve balkonda çantanı havalandır.

 • Okul dönemi içinde çantanda ufak bir lavanta kesesi taşıyabilirsin. Bu sayede kötü koku önlenebilir.

 • Okul çantanda mümkün olduğunca kokan katı ya da sıvı malzeme taşımamalısın.

 • Çantana herhangi bir şey döküldüğünde yukarıda bahsettiğimiz gibi uygun temizleme yöntemlerini seçebilirsin.

 • Her sabah evden çıkmadan önce okul çantanın dış yüzeyine kumaş parfümü sıkabilirsin. Bu yöntem çantanın daha iyi kokmasına yardım edecek.


okul çantaları nasıl temizlenir

Her Yaşa Hitap Eden Popüler Okul Çantaları sadece eçanta’da!


Model: XD Design Bobby Tekerlekli Sırt Çantası


Profesyonel ortamlarda bulunman gerektiğinde, önemli dosyalarını özenle taşımak istediğinde sana eçantanın en nadide ürününü önereceğiz. Bu modeli bir defa alan başka çantayı kullanmak istemiyor. Şık, ergonomik ve havalı görünümü sayesinde yüksekokul gibi ortamlarda oldukça cool görünebilirsin. Üstelik hem öğrenciler hem de eğitimciler için tasarlandı!


XD Design Bobby Tekerlekli Sırt Çantası


Model: Cars Loft Torque İlkokul Çantası


Birçok kişiye hitap eden çantaları özenle sunan eçanta, minik okul yolcularını da unutmuyor. Araba resimleriyle tasarlanan bu okul çantası ufak öğrenciler için çok kullanışlı bir model. Her iki yanda bulunan fileli ceplere anında ulaşılması gereken eşyaları yerleştirmek ve bu çantayı kolayca taşımak mümkün. Okula dönüş hazırlığı yapan öğrencilere ve ailelere özenle duyurulur!


Cars Loft Torque İlkokul Çantası


Model: Barbie Salto Shine İlkokul Çantası


Minik öğrencilere hitap ederken prensesleri de unutmuyoruz. Barbie bebek temalı olan bu okul çantamız, birçok kız öğrencinin hayalini kurduğu bir model. Sırtı yormayan taşıma askıları, rahat iç bölmeleri ve ilgi gören deseni sayesinde her sene severek kullanılıyor. Polyester ve pvc malzemeden üretildiği için de oldukça dayanıklı bir okul çantası!


Barbie Salto Shine İlkokul Çantası


Model: Coral High Üç Bölmeli Sırt Çantası


Okul çantası seçimi yaparken daha sade ve şık modelleri kullanmak isteyenler için Coral High ilgi gören bir ürünle karşında. Mavi rengin hakim olduğu bu üründe, kahve tonlarındaki detaylar çantanın daha şık görünmesini sağlamış. Lise düzeyi öğrencilerin severek kullanacağı bu çanta, ekonomik açıdan da pek çok kişinin bütçesine hitap ediyor.


Coral High Üç Bölmeli Sırt Çantası


Model: Adidas Parkhood Sırt Çantası


Okula giden her öğrencinin kullanımı rahat temizliği kolay bir çanta tercih etmesi gerekir. Eşyaları rahatça taşımak için Adidas’ın en sevilen ürününü sunmak istiyoruz. Bu okul çantası pek çok öğrenciye, birçok alanda yardım edecek. Spor görünümlü olduğu için hem okulda hem de dershane saatlerinde kombinlere eşlik edecek.


Adidas Parkhood Sırt Çantası


İlgini Çekebilir:


Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanır?

Doğru Okul Çantası Seçimi İçin İpuçları

Son Zamanların En Popüler Vans Çantaları

Okul Çantaları: Gençler İçin En İyi Modeller

Beslenme çantası seçerken 4 önemli madde

Anaokulu Çantaları: En Kullanışlı ve Eğlenceli Modeller

Banka Logo
× Alışveriş deneyimini iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıkla