eçanta ecanta.com.tr ÜCRETSİZ - Şimdi App Store'da
Kapat
Bayram Fırsatları
Modada üç boyutlu yazıcılar
18 Aralık 2021

Modada üç boyutlu yazıcılar

Teknolojideki gelişmeler; tasarım ve üretim yöntemlerinde de yeni bir devrin başlangıcı oldu. Bu gelişmeleri hızlıca benimseyen moda endüstrisi, inovatif açılımlar yapmakta da hiç gecikmedi. Evet; altınız çizmek istediğimiz bu yeni devrin başrol oyuncusu: Üç boyutlu yazıcılar. İcadı ve kullanımları 1980’li yıllara dayansa da, gelişim ve yayılım süreci hala devam ediyor. 2000’li yıllarda bu heyecan modaya da sıçradı ve moda endüstrisi bu yeniliğe kayıtsız kalamadı.
Moda vizyonerleri için muazzam bir kolaylık sağlayan üç boyutlu yazıcılar; bilgisayar destekli tasarım (CAD) programlarıyla entegre çalışıp, burdan gelen veri kodlarını, malzemeyle birleştirip katman katman ekleyerek ojeye dönüştürmektedir. Modada, tekstil ve aksesuar alanında yaygın olarak kullanılan üç boyutlu yazıcılar, tasarım, malzeme ve üretim süreçlerini birleştiren en önemli teknolojik bir inovasyonlardan biridir de diyebiliriz. Bu yöntem, üretimde ve tasarımda uzun süreçlerden geçen ve yüksek maliyet isteyen kalıp sorununu ortadan kaldırarak, kalıp kullanmadan hızlı ve sorunsuz bir üretime olanak sağlıyor. Üç boyutlu yazıcılardan bahsederken altını çizmemiz gereken bir diğer kavramda “post-fordizm”. Tüketimdeki arz talep dengesini karşılayabilmek için üretimin daha yaratıcı ve esnek bir şekilde gerçekleştiği, bilgi ve iletişim teknolojilerinin üretime daha fazla entegre olduğu post-fordizm temelli bu yapının, modanın geleceğini şekillendireceği aşikar. Yüksek moda sahnesindeki, zanaat, el işçiliği ve özel üretim tabanlı gelişen haute couture’ü bile etkisi altına alan yazıcılar, haute couture’ün kült yapısına, tezat oluşturduğu üretim yöntemleri ve malzemeler dahil olmak üzere her yönüyle moda eleştirmenlerinden tam not almaya devam ediyor. Gelecek daha neler getirecek merak ve heyecanla takipteyiz. 


Yazar SELEN YORULMAZ ÖZSÜMER

Banka Logo
× Alışveriş deneyimini iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıkla