eçanta ecanta.com.tr ÜCRETSİZ - Şimdi App Store'da
Kapat
Yeni Sezon
Kırtasiye alışverişi yaparken bunlara dikkat!
17 Ağustos 2020

Kırtasiye alışverişi yaparken bunlara dikkat!

Okulların açılma döneminde birçok veli okul kırtasiye alışverişi için araştırma yapmaya başlıyor ve akıllara "Çocukların yaşına ve devam ettiği sınıfa göre kırtasiye alışverişinde ne alınır?" sorusu takılıyor. Okul alışverişinden önce genel ihtiyaç listesi çıkarmak önem taşıyor. Listenin bölümlere ayrılması alışveriş esnasında hızlı hareket etmeyi sağlıyor ve hangi araçlara ya da malzemelere ihtiyaç duyulacağı daha kolay ayırt edilebiliyor.

eçanta look indirim kodu

Ayrıca alışveriş yaparken kaliteden ödün vermeyen alışveriş sitelerini ve marka ürünlerini tercih etmen çocuğun sağlığı açısından önem taşıyor.


Çocuklara okul kırtasiye alışverişi yapılırken ihtiyacın olan tüm materyalleri aynı anda sipariş edebilmek oldukça zor olabiliyor. Bundan ötürü ihtiyaçlar arasından önce en temel malzemelerin, sonraki aşama için de kırtasiye malzemelerinin satın alınması için iyi bir yöntem oluyor. 

Ne alınacağı önem taşıyor ancak öncelikli olarak alışveriş yaparken çocuğun sağlığı ve kullanacağı malzemelerin işlevsel olması açısından dikkat edilmesi gerekenler bulunuyor.

Kırtasiye alışverişi yaparken nelere dikkat etmen gerektiğine dair hazırladığımız içeriğimizde yer alan konu başlıklarını seninle paylaşmak istedik.

 1. Kırtasiye alışverişi yaparken bunları atlamayın!
 2. Okul Çantası, Beslenme Çantası ve Suluk Alırken Mutlaka Bunlara Dikkat Edin!
 3. Anaokulu malzemeleri arasından neler alınmalı?
 4. Anaokulu malzemeleri satın alırken bunlar atlanmamalı
 5. İlkokul malzemelerinden neler alınmalı?
 6. İlkokul malzemesi satın alırken dikkat edilmesi gerekenler
 7. Ortaokul ve Lise İçin Kırtasiye Malzemesi Satın Alınırken Bunlara Dikkate Alın!


Kırtasiye Alışverişi Yaparken Bunları Atlamayın!

 • İnternetten kırtasiye alışverişi sırasında çocuğun sağlığını göz önünde bulundurmak önem taşıyor. Kanserojen madde içermeyen, dayanıklı ve kaliteli malzemeleri satın almayı tercih etmelisin.
 • Okula yeni başlayan öğrenciler için online kırtasiye alışverişi yaparken satın alınan malzemenin yaralanmalara, batmaya neden olmayacak yumuşak kıvrımları olmasına özen göstermelisin.
 • Kalem, kalemtıraş, silgi, not defteri ve kalem başlığı gibi malzemelerin fazla sayıda alınması gerekiyor. Çocuklar bu tür malzemeleri kolay kaybettiği ya da bu gereçler kolayca kırılabildiği için bunlardan birden fazla alınması çocukların araçsız kalmasını engelliyor.
 • Boya kalemleri ve malzemeleri ya da resim kağıdı ve defteri gibi kırtasiye ürünlerinin öğretmenlerin yönlendirmeleri ile alınması gerekiyor.


Okul Çantası, Beslenme Çantası ve Suluk Alırken Mutlaka Bunlara Dikkat Edin!

 • Markası olmayan boyalı veya plastik baskısı bulunan okul çantası, tekerlekli sırt çantası, matara, suluk ya da beslenme çantası satın almamalısın. Özellikle markasız ürünler yoğun bir şekilde boya kokabiliyor.
 • Ürünler üzerinde sağlık için zararlı madde içermez ibaresinin bulunmasına özen göstermelisin.
 • Çantalar üretilirken kalitesiz solvent içeren yapıştırıcı kullanılmaması gerekiyor.
 • Hidrokarbon veya formaldehit gibi kanserojen madde içerebilecek markasız ürünleri tercih etmemelisin.
 • Alerjiye, tahrişe, egzamaya ya da akciğer kanserine neden olabilen kimyasal içeren çantaların ve suluğun satın alınmaması önem taşıyor.
 • Beslenme çantası ve suluk gibi direkt besinlerle temas edebilecek ürünlerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan onaylı olanlarını tercih edin.
 • Tekerlekli sırt çantası ve okul çantasının ağırlığının 1 kilogramdan fazla olanını tercih edin.
 • Çantanın en azından iki bölümden oluşması önem taşıyor.
 • Çantayı alırken çocuğun tercihini göz önünde bulundurun.
 • Okul çantası için omuz askılı çantalar tercih edilmeli. Bu tip çantalar ağırlığı daha iyi dengelediğinden çocuğun iskelet sistemine zarar vermiyor.
 • Beslenme çantasını alırken ürünün yeterli büyüklükte olması ve kolay taşınabilmesi gerekiyor.


Anaokulu Malzemeleri Arasından Neler Alınmalı?


Anaokulu Malzemeleri Satın Alırken Bunlar Atlanmamalı!

 • Anaokulu çok sayıda farklı grupta çalışmanın yapıldığı bir dönem oluyor. Bu nedenle yukarıda sayılan malzemelerin eksiksiz olarak satın alınması gerekiyor.
 • Temel aksesuar olarak kalemler, cetvel, silgi, renkli kalemler, kurşun kalem ve kalemtıraş yer alıyor. Ancak yapıştırıcı, makas gibi malzemelerin de bulunması işlevsel oluyor.
 • Özellikle bazı öğretmenler çocukların resim yaparken yaptığı hataları görmek isteyebiliyor. Bu nedenle anaokulunda silgi kullanımı ikinci planda olabiliyor.
 • Farklı çizgi film kahramanlarının üzerinde yer aldığı ya da dikkat çekici renkli çantaları çocuk büyük bir zevk alarak kullanacağı için okul korkusunu aşıyor ve okulda eğitim çocuk için cezbedici oluyor.


İlkokul Malzemelerinden Neler Alınmalı?

İlkokul Malzemesi Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öğrenmenin en önemli aşaması olan ilkokul döneminde çocuklar kalem kullanarak yazı yazmayı ve matematik soruları çözmeyi öğreniyor. Bu nedenle kaliteli bir kurşun kalem, silgi, hesap makinesi ve cetvel alınması önem taşıyor.

Renkli ve çizgi film kahramanlarının üzerinde yer aldığı kalem kutuları, beslenme ve sırt çantaları çocuğun okula olan ilgisini artırıyor ve eğitimin en önemli döneminde okulun sevilmesi sağlanıyor.Ortaokul ve Lise İçin Malzeme Satın Alınırken Bunlara Dikkate Alın!

 • Bu dönemlerde öğrenciler kompozisyon yazabiliyor ve aklı karıştıran sorularla başa çıkabilmeyi öğreniyor. Bundan ötürü bu dönemde dikkati dağıtmayacak kalem kutuları ve çantalar tercih edilmesi önem taşıyor.
 • Sistemli olmak adına bu dönemlerde post-it kağıtları, zımba, delgeç ve plastik kutuları tercih edebilirsin.
 • A4 kağıdı satın alınması da önem taşıyor. Kompozisyon yazmak ve resimler için A4 kağıdına her öğrenci ihtiyaç duyuyor.
 • Daha ileri ekipmanlar olan detaylı ölçüm yapan hesap makinelerine de ihtiyaç duyulabiliyor.
 • Lise döneminde de iyi bir sunum ve organizasyon önem taşıdığı için bunu sağlayacak malzemelerin tercih edilmesi gerekiyor. Örnek vermek gerekirse belirli bir ders için atlasa ya da okumak için bir romana ihtiyaç duyulabiliyor.
 • Bu dönem sınavlar daha fazla önem kazandığı için hatırlamaya yardımcı olacak şekilde notlar alınabilecek renkli kalem ve post-it kullanımı önem taşıyabiliyor.
Son olarak kırtasiye malzemeleri üzerinde mutlaka TSE ya da CE işaretlerinin yer alması gerekiyor. ecanta.com.tr üzerinden sipariş edilen ürünlerin tümü bu özellikleri taşıyor.


Bloğumuzda yayınladığımız "Doğru Okul Çantası Seçimi İçin İpuçları" yazımızda okul çantası seçerken dikkat etmen gereken tüm detayları senin için derledik. Okul çantası seçimi yapmadan önce hazırladığımız içeriğin faydalı olacağına inanıyoruz. 


Tüm kırtasiye malzemeleri orijinal ürünler olarak satışa sunuluyor. Kaliteli markaların Türkiye’de bulunan global yetkili bayileriyle anlaşmalı olan alışveriş sitesi 41 yıldır yurt içine ulusal ve uluslararası markaların ürünlerini sunuyor.

Sipariş edilen ürünler stoktan temin edildiği için kısa zamanda eline ulaşıyor. Sitede yüksek kargo ücretleri de talep edilmiyor. Kargo ücreti sadece 1 TL. Ayrıca alacağın ürünü hediye paketi yaptırabilirsin. eçanta’daki ürünleri satın alırken hediye paketi istiyorum seçeneğini işaretlersen ürünler kraft kağıtla sarılıyor ve hasır ip ile çevrelenip şık bir paket hazırlanıyor. Güvenli alışverişin adresi eçanta ayrıcalığıyla cazip ve sağlıklı kırtasiye malzemelerini sipariş edebilirsin!

Banka Logo
× Alışveriş deneyimini iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıkla