eçanta ecanta.com.tr ÜCRETSİZ - Şimdi App Store'da
Kapat
Tatile Gidiyoruz
İstanbul’da Çok Bilinmeyen Görülesi 8 Müze
24 Eylül 2021

İstanbul’da Çok Bilinmeyen Görülesi 8 Müze


Kültür ve sanatın başkenti olan İstanbul, sanatseverlerin de en sık ziyaret ettiği illerden biridir. Pek çok müzeye ev sahipliği yapan bu büyülü şehirde göreceğin ve öğreneceğin o kadar çok durak var ki! Her alanda ilgini çekebilecek müzelerin varlığından bahsetsek heyecanlanır mısın? Edebiyat, tarih, askeri ve eğlenceli müzeleri bizimle beraber keşfetmeye ne dersin?


istanbul müzeleri

Resmi müzelerle beraber pek çok kişinin bilmediği müzeler de İstanbul’un göbeğinde yer alıyor. Asırlar öncesinden kalan yapılarda, tarihi gerçekleri yansıtan eşyaların sergilenmesi meraklı kişilerin dikkatini çekiyor. Şayet sen de yeni şeyler öğrenmeye kendini açtıysan ve gezip görerek kendini geliştirmek istiyorsan İstanbul’da görülmesi gereken müzeleri beraber tanıyabiliriz.


eçanta look indirim kodu

İstanbul’a ilk defa geliyorsan, artık yaşamını bu şehirde devam ettireceksen kültürel mirasları da tanımalısın. Şimdi bu yazımızda İstanbul’da çok bilinmeyen ancak mutlaka herkesin görmesi gereken müzeleri tek tek inceleyelim. Gezdiğin ve öğrendiğin adreslere bir yenisini daha eklemek istersen, önerilerimiz burada seninle olacak!İstanbul’da Çok Bilinmeyen Görülesi 8 Müze1) Aşiyan Müzesi


Edebiyata ilgin varsa İstanbul’da bu müzeye mutlaka uğramalısın. 1945 senesinde, Edebiyat-ı Cedide adıyla açılan Aşiyan Müzesi, şimdilerde kitap ve edebiyat sevdalıların durağı olmuş durumda. Ünü anlatmakla bitmeyen Tevfik Fikret’in eşyaları ve eserlerini görebileceğin bu müzede, büyüleyici bir mimari de dikkatini çekecek.


Boğaz manzarasına karşı bir evde, edebiyatı her zerresine kadar hissedeceğin bu müze eğitimine ve öğrendiklerine daha fazlasını katacak. Beşiktaş’ta bulunan bu müzeye giriş için pazartesi günleri hariç tüm günleri değerlendirebilirsin. Üstelik bu müzeye gelip tarihi detayları yakından görmek için herhangi bir ücret ödemen gerekmiyor. Aşiyan Müzesi’ni gezdikten sonra çevrene tanıtıp onların da faydalanmasını sağlayabilirsin.


Kaynak: gezimanya.com


2) Cumhuriyet Eğitim Müzesi


Pek çok kişinin adını ilk defa duyduğu Cumhuriyet Eğitim Müzesi, Sultanahmet Endüstri Meslek Lisesi'nin bahçesindeki Tarihi Kılıçhane  binasında yer alıyor. Eğer bu civarlardan geçtiysen mutlaka dikkatini çekmiştir. Atatürk’ün Türk harflerini öğrettiği kara tahtanın çok benzeri, tarihi karne ve sicilleri buraya geldiğinde yakından görebilirsin.


Burada sergilenen eşyaların önemli bir kısmı son 150 sene içindeki İstanbul’daki okullardan toplanan tarihi donanımlardır. Müze gezmeye ilgin varsa, okuduğun bölüm müzecilikle ilgiliyse mutlaka Cumhuriyet Eğitim Müzesi’ni görmelisin. Pazar günü dışında ziyarete açık olan bu müzeye giriş ücreti alınmıyor. Sen daha çok görüp öğrenesin diye müzenin bakımı ve gerekli masrafları, MEB tarafından karşılanıyor. Cumhuriyet’e dair bilinmeyen eğitim hatıralarını görmek için geç kalmamalısın!


Kaynak: www.yeditepebienali.com

3) Uçurtma Müzesi


Koleksiyonlara karşı ilgin varsa bu müze tam sana göre! Özellikle de çocukların ilgisini çeken Uçurtma Müzesi, neredeyse 30’dan fazla ülkeyi temsil eden 1000’i aşkın uçurtmaya ev sahipliği yapıyor. Birden fazla salonlarda her ülkeye has uçurtmaların sergilendiği bu eğlenceli müzeyi İstanbul’da çok az kişi ziyaret ediyor. Çünkü henüz adı çok fazla duyulmadı.


Üsküdar’da bulunan ülkenin tek uçurtma müzesi olarak bilinen bu adreste, rengarenk uçurtmaları görebileceksin. Cumartesi günleri randevu alıp giriş yapabileceğin bu müzeye pazar günleri giriş yapılmıyor. Ayrıca gerekli kayıtları yaptıktan sonra uçurtma okuluna da başlayabiliyorsun. Müzeye girişin ücretsiz olduğunu ifade edelim. Eğer eğitimlere katılırsan kullanacağın uçurtma ve malzemeleri için ufak bir ödeme yapman gerekebilir. Bu müzede gezerken çok eğleneceksin!


Kaynak: www.ucurtmamuzesi.net

4) Oyuncak Müzesi


Bu müze en çok çocukların ve ruhu hep çocuk kalanların dikkatini çekiyor. 2005 senesinde yazar Sunay Akın tarafından açılan ve sayısız oyuncakların sergilendiği Oyuncak Müzesi, İstanbul’da görülesi müzeler listesinde yer alıyor. Çocukları müzeye alıştırmak için iyi bir seçim ve ilk durak olan Oyuncak Müzesi’ne kardeşlerini, çocuklarını ve öğrencilerini götürebilirsin.


Bu kadar oyuncak nasıl bir araya gelmiş diye merak edebilirsin gezerken. Bu sorunun yanıtı ise antikacılardan alınan ve yılların gezi birikimleri olarak veriliyor. Sunay Akın’ın öncülüğünde açılan ve İstanbul’a renk katan Oyuncak Müzesi’ne giriş yapmak için 15-25 TL bilet ödemesi yapman gerekebilir. Kalabalık bir grupla gideceksen mutlaka iletişime geçip indirimlerden faydalanabilirsin.


Kaynak: istanbuloyuncakmuzesi.com

5) İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi


İstanbul’da adı yeni yeni duyulan bu değerli müze, gezip görülesi yerlerden biridir. Gülhane Parkı içinde yer alan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, Müslüman bilim insanlarının eserlerinin birebir tasvirlerini seninle buluşturuyor. Burada en çok dikkat çeken eserlerden biri El- İdrisi’nin Me’nun’un haritasını model alarak çizdiği dünya haritasının bir kopyası oluyor. 


Müzeye giriş yapmak için mesai saatlerini değerlendirebilirsin. Giriş ücreti ise sadece 25 TL. Ancak 18 yaş altındaki gençler ve 65 yaş üstü müze severlerden ücret alınmıyor. Tarihi bilgilerine bir yenisini eklemek istersen mutlaka bu müzeyi ziyaret listede dahil etmelisin. İstanbul’dayken görmediğin müze kalmamalı. En kısa zamanda bu müzeyi ziyaret edip çevrendekilere de anlatmalısın!


Kaynak: www.kafkas.edu.tr

6) Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi


Otomobillere ilgin asla kaybolmuyorsa ve her otomobili yakından incelemeyi seviyorsan işte sana göre enfes bir müze! İstanbul’da yer alan müzelerden biri olan Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi klasik araçların özenle korunduğu ve sergilendiği bir yer. 2000 yılınan günümüze kadar açık kalan ve otomobil tutkunlarına hitap eden bu müze Tarabya’da bulunuyor.


Buraya gelip hem minyatür hem de gerçek klasik araçları yakından görmek istersen müzekartın geçerli olmadığını anlatalım şimdiden. Herkes için geçerli tek fiyat 10 TL’dir. Biletini aldıktan ve güvenlik önlemlerini geçtikten sonra asırlardır korunan klasik ve farklı araçları yakından inceleyebilirsin. Giriş günleri ise cuma, cumartesi ve pazar olarak belirlenmiş. Tam da tatil günlerinde!


Kaynak: atamanmuseum.com


7) Masumiyet Müzesi


Masumiyet Müzesi, Çukurcuma’da bulunan Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi adlı kitabından esinlenerek açılan bir müzedir. Kitabı okuyanlar buraya geldiğinde kahramanların kıyafetlerinden kullandığı bardağa kadar görebilir. Kitaptan ilham alınarak açılan Masumiyet Müzesi’ni gezerken alıntıların seslendirilmesi de kulağına gelecek. Gezerken sanki kitabın sayfalarını karıştırdığını düşünebilirsin.


2012 yılında ziyarete açılan Masumiyet Müzesi’ne giriş biletini orijinal kitabın sayfalarında bulabilirsin. Eğer kitabı orijinal şekilde aldıysan biletin zaten içinde olacak. Ancak kitabın yoksa, 20 - 30 TL bilet ücreti verebilirsin. Tam ve öğrenci biletleri için ayrı fiyatlandırma yapılıyor. Pazartesi günleri dışında dilediğin günlerde mesai saatleri içinde gezini tamamlayabilirsin. Etkili bir müze gezisi için öncelikle kitabı okuman önerilir.


Kaynak: www.hurriyet.com.tr

8) Pelit Çikolata Müzesi


Şimdi öyle bir müzeye gideceğiz ki seninle gezdikçe iştahın açılacak, gözlerin kamaşacak. Çikolata Müzesi’ndeyiz! Çikolatayla sanat eserlerinin nasıl yapıldığını, bir çikolatanın binlerce farklı şekle girdiğini burada görebilirsin. Esenyurt’ta yer alan Çikolata Müzesi tüm görkemi ve büyüleyici detaylarıyla çikolata sevenlerin ziyaretine açık! Bir çikolatayla sanat nasıl yapılır? Mimari yapılar nasıl tasvir edilir diyorsan merakını gidermek için Pelit Çikolata Müzesi’ne uğramalısın!


Türk Büyükleri, Medeniyetler, İstanbul ve Ana Salon gibi bölümlerden oluşan Çikolata Müzesi’nin her salonunda bolca çikolata kokusu yer ediniyor. Gezerken birçok bilgiyi öğrenebileceğin, önemli kişilerin çikolatadan heykelini görünce şaşırabileceğin bir müzedir burası. Haftanın her gününde ziyaret edebilme hakkın da var ayrıca. 1 yaş sonrasında ücret alınan bu müzede indirimli giriş ücreti 50 TL’dir. Detaylar için mutlaka iletişime geçmelisiniz.


Kaynak: seyahatdergisi.com


İlgini Çekebilir:


Kolay Seyahat İçin 8 Kabin Boy Valiz Çantası

Kabin Valizinde Yapmaman Gereken 5 Hata

Kış Seyahatlerinde Bavulunu Nasıl Hazırlamalısın?

Karadeniz Kamp Alanları: Yeşilin 50 Tonu 9 Rota!

Göbeklitepe Hikayesi: Neden Son Dönemde Trend Oldu?

İstanbul'da Önümüzdeki Aylarda Hangi Etkinlikler Var?

Banka Logo
× Alışveriş deneyimini iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıkla