eçanta ecanta.com.tr ÜCRETSİZ - Şimdi App Store'da
Kapat
Yeni Sezon
İstanbul'da Önümüzdeki Aylarda Hangi Etkinlikler Var?
05 Eylül 2021

İstanbul'da Önümüzdeki Aylarda Hangi Etkinlikler Var?


Eskiye nazaran özgürlüğümüze daha çok kavuştuğumuz bu günlerde İstanbul’da önümüzdeki aylarda hangi etkinlikler var? Diye düşünüyor olabilirsin. Özellikle pandeminin yarattığı kapanma döneminde hasret kaldığımız ve sevdiklerinle doya doya dışarı çıkıp vakit geçireceğin etkinlikler neler olabilir öğrenmek için yazımızı okumaya devam et.


istanbul etkinlikleri


İstanbul’daki etkinlikler, özellikle kültür ve sanat anlamında pek çok insanın ruhunu  doyurabilecek kadar geniş bir skalada çeşitliliğe sahip olduğu için, ilgi alanın ne olursa olsun kendine uygun bir etkinlik bulmakta zorlanmayacağını şimdiden söyleyebiliriz. Ancak çeşitlilik ne kadar çoksa karar vermek de o kadar zorlaşacağı için senin yerine seveceğini düşündüğümüz etkinlikleri derledik.


eçanta look indirim kuponu


Aylar sonra kavuştuğumuz bütün o etkinliklere katılmaya can attığını biliyoruz. Tiyatrolar, konserler, festivaller ve daha pek çoğu seni bekliyorken sen de içlerinden sana en çok uyacak olanlarına katılmak için bekliyorsun. Havalar iyice soğumadan, önümüzdeki sonbahar günlerinde ve akşamlarında seni İstanbul’da bekleyen etkinlikler neler öğrenmek için İstanbul’da önümüzdeki aylarda hangi etkinlikler var içeriğimize vakit kaybetmeden göz at!Tiyatrolar


Kültür ve sanattan konuştuğumuz bir yerde tiyatro oyunlarından bahsetmemek zaten olmaz. İstanbul, tiyatro gösterimleri konusunda oldukça geniş çeşitlilik sunan şehirlerden biri olduğu için bütün o oyunlar arasında kaybolmaman adına etkinlikleri listelerken “mutlaka görmelisin” dediğimiz tiyatro oyunlarına yer vermeye çalıştık. Eğer içlerinde görmediğin ama ilgini çeken oyunlar varsa Ekim ayındaki tiyatro oyunları seni bekliyor.


istanbul tiyatroları


1) Türkan


 • Tek kişilik bu tiyatro oyunu bir bilim insanı ve aydınlanma mücadelesinde elinden geldiğince herkese yardım etmeye çalışan Türkan Saylan’ın hayatını konu alıyor. 

 • Ayşe Kulin’in “Türkan Tek ve Tek Başına” adlı romanından uyarlanan bu tiyatro oyunu, Türkan Saylan’ı yalnızca bir bilim insanı olarak değil, yaşam mücadelesi içerisinde çabalayan bir insan olarak da ele aldığı için izleyicisini etkilerken kültürlenmesine destek olan bir eser olarak karşımıza çıkıyor. 

 • Türkan, Türkan Saylan’ı daha çok tanımak, anlamak isteyen ve seven herkesin keyif alacağı bir tiyatro oyunu.2) Bir Delinin Hatıra Defteri


 • Bir başka tek kişilik gösteri olan, Gogol’un aynı adlı eserinden uyarlanan Bir Delinin Hatıra Defteri, Erdal Beşikçioğlu’nun etkileyici performansıyla tiyatro severlere hoş bir oyun vaat ediyor. 

 • Ana kahramanın içinde bulunduğu sıkıntıları, aşk ve yaşam mücadelesini ve bu mücadelenin onu nasıl deliliğe sürüklediğini gözler önüne seren bu oyun hem yazıldığı dönemin sancılarını hem de birey olmanın zorluklarını izleyiciye etkili bir biçimde anlatıyor. 

 • Ekim ayında gidecek güzel bir tiyatro oyunu arıyorsanız bu tek kişilik gösteriyi kaçırmamanızı öneririz.


3) Cimri


 • Fransız Komedya yazarı Moliére’in ünlü eseri olan Sabahattin Eyüboğlu çevirisi ile uyarlaması yapılan Cimri, 17.yy Fransa’sında geçiyor olsa da içerik bakımından insanın karakteri ve insan doğası üzerine yoğunlaştığı için hala geçerliliğini sürdüren ögelerle dolu etkileyici bir tiyatro oyunu

 • Oyuncularıyla, senaryosuyla ve sizi bir yandan da düşünmeye sevk eden alt metniyle Fransız yazar Moliére’in bu önemli eserinden uyarlanan Cimri, etkinlik takviminize koymayı düşünebileceğiniz, başarılı bir oyun.


4) Zengin Mutfağı


 • Yazıldığı tarihten bu yana hem tiyatro oyunu olarak hem de film uyarlamasıyla adından söz ettiren ve Türkiye tarihindeki en önemli işçi ayaklanmalarından birini konu alan Zengin Mutfağı, Şener Şen’in kırk yıl sonra yine aynı rol ile seyirci karşısına çıktığı epik tiyatro oyunu. 

 • Zengin bir ailenin mutfağında geçen ve bu işçi ayaklanmasının çalışanlar arasındaki yankılarını ele alan oyun, Şener Şen ve genç oyuncu kadrosunun etkisiyle Ekim ayında yine tiyatro severlerle bir arada olacak.

Festivaller


İstanbul etkinlikleri ile ilgili konuşup da eğlenceyi, kültürü ve sanatı bir arada barındıran festivalleri es geçmek mümkün olmayacağı için önümüzdeki aylardaki etkinlikler listesine festivalleri de koyduk. Bu festivaller hem özlemini çektiğimiz o bir arada olma hissini bize tekrar yaşatacağı, hem de bize eğlence ve keyifli vakit geçirme imkanı sunacağı için oldukça önemli. Peki önümüzdeki aylarda İstanbul’da hangi festivaller var? Hadi bakalım:


istanbul festivalleri1) Electronica Festival İstanbul


 1. Festivallerden ve eğlenceden bahsedip de Türkiye’deki en köklü elektronik müzik festivalinden bahsetmemek olmazdı. 

 2. Elektronik müzik tutkunlarını bir araya getiren Electronica Festivali, 1-2 Ekim tarihlerinde dolu dizgin bir eğlence sizlerle olacak.

 3. Uzun süredir hasret olduğumuz o çılgınlar gibi eğlenceye kavuşmak istersen etkinlik takviminde bu elektro müzik festivali için şimdiden yer açabilirsin.


2) Akbank Caz Festivali

 • “Müzik dinlemekle ilgili bir sorunum yok, yeter ki elektro müzik olmasın” diyorsan, aynı tarihlerde ve sonrasında da devam edecek olan Akbank Caz Festivali tam olarak senin için. 

 • “Şehrin Caz Hali” sloganıyla, düzenlendiği ilk yıldan itibaren Türkiye’nin pek çok şehrinde caz müzik konserleri gerçekleştiren Akbank Caz Festivali, 1-10 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da caz müzik sevenleriyle buluşacak.

 • 10 farklı mekanda, 10 gün boyunca sürecek olan bu caz festivaline en azından bir gün bile ayırabilirsen, müziğin büyüsüne kapılıp daha dingin ve doymuş bir ruhla oradan ayrılacağını garanti edebiliriz.


3) Uluslararası Boğaziçi Film Festivali


 • Müzik festivalleri iyi, hoş da İstanbul sadece bunlardan mı ibaret? Tabii ki hayır. İstanbul’da önümüzdeki aylarda gerçekleşecek olan festivaller sadece müzikle alakalı değil.

 • Bu yıl dokuzuncusu düzenlenecek olan Uluslararası Boğaziçi Film Festivali de bunun en güzel örneklerinden biri. 

 • Genç yönetmenlere destek olmak, yurtiçinde ve yurtdışında bu genç yeteneklerin tanınmasını sağlayıp sinema filmlerinin gelişmesini hedefleyen film festivali, 23-30 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek olan film gösterimleriyle İstanbul’daki sanat rüzgarlarının bir parçası olacak.


  4) İstanbul Golden Kısa Film Festivali


  • Ekim’deki film festivaline doyamayanlar için Kasım ayında gerçekleşecek olan bu Kısa Film Festivali eminiz ki ilaç gibi gelecektir.

  • Henüz ikinci yılında olan Golden Kısa Film Festivali, bağımsız film yönetmenleri için kendilerini göstermek adına önemli bir imkanken, film severler için de Kasım ayı takvimlerine ekleyebilecekleri bir seçenek olacak.

  • 18-23 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek Kısa film festivali, sanat ve kültür ihtiyacını karşılayacak ve süresi kısa da olsa uzun vadede çarpıcı olan filmlerle sizi buluşturacak.

  Konserler


  Tiyatro, festival tamam da, bunlar konsere gitmenin yerini tutmuyor” diyen gruptansan hiç endişelenme. Pandemi sürecinde hasret kaldığın, hala da girmekten çekindiğin o kapalı ortamların aksine Harbiye Açık Hava Tiyatrosu önümüzdeki aylarda da pek çok konsere ev sahipliği yapacağı için seni bu kaygılarla hiç meşgul etmeyeceğiz. Konser listemize etkileyici olduğunu düşündüğümüz, İstanbul’da başka bir mekanda kolay kolay bulamayacağına inandığımız konserleri ekledik. Şimdi gel, Ekim ayı İstanbul konserleri neler bir bakalım.


  istanbul konserleri


   1) An Epic Symphony- MaNga


   • Eurovision dahil olmak üzere pek çok başarılı işe imza atmış olan MaNga, sevenleriyle bu defa farklı bir şekilde buluşuyor.

   • Türkiye’nin en önemli rock gruplarından biri olan MaNga’nın Harbiye’deki konseri ilk kez Night Flight Symphony eşliğinde gerçekleşecek.

   • 10 Ekim’deki bu eşsiz konserin bir parçası olmak ve efsaneleşmiş MaNga şarkılarını dinlemek istersen biletini şimdiden almayı unutma.


   2) Livaneli ile Sevdalım Hayat (Şarkıları ve Öyküleri)


   • Türkiye’nin önemli müzisyenlerinden ve yazarlarından biri olan Zülfü Livaneli’nin hikayelerini ve anılarını orkestra eşliğinde dinlemenin büyüleyici olacağını düşünüyorsan bu konser senin için.

   • 19 Ekim’de gerçekleşecek olan ve Zülfü Livaneli’nin akıllardan çıkmayan şarkılarının yeniden yorumlanacağı bu konser, hem nostaljiyi hem de yeniliği bir arada barındıracak.

   • Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nda gezinecek olan bu ezgilerin etkisinden çıkmak kolay kolay mümkün olmayacağı gibi, kaçırdığına üzülebileceğin bir gösteri olma ihtimalini de aklından çıkarmaman gerekli. Biz baştan söyleyelim de…


    3) An Epic Symphony- Hayko Cepkin 


    • Senfonik bir Hayko Cepkin konserine ne dersin? Eğer cevabın evetse Ekim tam olarak senin ayın.

    • Sanat eseri tadındaki düzenlemelerle yapılan, Hayko Cepkin’in diskografisini senfonik bir versiyonla seslendirdiği şarkıların yalnızca rock müzik sevenlere değil, müzikte farklı bir tat arayanlara da aradıklarının karşılığını verebilecek bir iş olduğunu söylemeden geçmeyelim.

    • Eğer bütün bu anlatılanlar seni de bizi olduğu kadar etkilediyse 29 Ekim akşamı için planlarını bu şahane konsere uygun olarak değiştirmeye başlayabilirsin.


    İstanbul’da önümüzdeki aylarda hangi etkinlikler var? Sorusunun cevabı olarak çoğunlukla Ekim ayı içerisinde olan tiyatroları, festivalleri, ve konserleri senin için sıraladık. Belirsizlik içinde geçen aylarımızdan sonra ön görebildiğimiz en yakın tarihlerdeki bütün bu etkinliklerden sana en uygun olanlarına bakmayı ve katılmayı unutma. Kültür, sanat ve eğlencenin bir arada olduğu bütün bu etkinlikler için şimdiden iyi eğlenceler. 


    istanbul etkinlikleri


    İlgini Çekebilir:


    Kolay Seyahat İçin 8 Kabin Boy Valiz Çantası

    Kabin Valizinde Yapmaman Gereken 5 Hata

    İstanbul’da Çok Bilinmeyen Görülesi 8 Müze

    Kış Seyahatlerinde Bavulunu Nasıl Hazırlamalısın?

    Karadeniz Kamp Alanları: Yeşilin 50 Tonu 9 Rota!

    Göbeklitepe Hikayesi: Neden Son Dönemde Trend Oldu?

    Banka Logo
    × Alışveriş deneyimini iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıkla