eçanta ecanta.com.tr ÜCRETSİZ - Şimdi App Store'da
Kapat
Yeni Sezon
İnternet Alışverişlerinde Dikkat Etmen Gereken 8 Püf Noktası
10 Temmuz 2021

İnternet Alışverişlerinde Dikkat Etmen Gereken 8 Püf Noktası


21. yüzyılda aramıza katılan yepyeni ve çığ gibi büyüyen, jet hızıyla yayılan akımı: Online alışveriş! Evden çıkmadan hatta oturduğun koltuktan kalkmadan deterjan da sipariş edebilirsin, hamburger de mobilya takımı da… Tek tek mağaza, market gezmeden önüne saniyeler içinde pek çok seçenek sıralayan e-ticaret siteleri sayesinde artık alışveriş yapmak çok kolay ve hızlı. Özellikle covid-19 pandemi sürecinde tüm dünya insanlığı olarak pekiştirdiğimiz internet alışverişlerinde dikkat edilmesi gerekenler de yok değil elbette.


internet alışverişinde nelere dikkat edilmeli

Online alışveriş yaparken ilgili sitenin üyesi olsan veya olmasan bile ürüne sahip olabilmek için adını, soyadını, email adresini, telefon numaranı, kredi kartı bilgilerini ve teslimat için adresini belirtmen gerekiyor. Her biri ayrı öneme sahip kişisel bilgilerinin bu alışveriş esnasında korunduğundan, farklı kaynaklarla paylaşılmadığından emin olman gerekir. Peki, marketten tekstile gıdadan teknolojiye yüzlerce hatta binlerce farklı e-ticaret sitesi mevcutken hangilerinden alışveriş yapılmalı, internetten alışveriş yaparken nelere dikkat edilmeli?


eçanta look indirim kuponu

Halihazırda çok fazla sayıda kullanıcıya sahip olan e-ticaret sektörü, 2020 koronavirüs pandemi sürecinden sonra her yaştan kişiye dokunabildi. Dışarıdaki kolay yayılan virüs tehlikesinden korunmak amacıyla evden çıkmadığımız süreçte, aylar boyunca karantinadayken yemek siparişleri, market alışverişleri, giyim, kozmetik, gıda alanı, ev eşyaları gibi alışverişlerde en çok tercih edilen şüphesiz internet alışverişi oldu. Evden çıkıp markete gitmek yerine online market uygulamalarını kullanır, mağazada dakikalarca kıyafet beğenmek yerine tek tıkla sipariş verir olduk. Bu kolaylık ve yaygın kullanım beraberinde şu endişeyi de getirdi: İnternetten alışveriş yapmak güvenli mi?
İnsanların ihtiyaç duyabileceği her türlü ürünü online ortamda satışa sunan yüzlerce hatta binlerce web sitesi, kullanıcılarının alışveriş deneyimlerini konforlu ve güvenli hale getirmek amacıyla çeşitli önlemler alıyor. Fakat bu gibi güvenlik kıstaslarını göz önünde bulunduran web sitelerinin yanında bir o kadar dolandırıcı ve sahte hesaplar da mevcut. Peki, bu durumda internetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Hangi sitenin güvenli hangi sitenin tehlikeli olduğunu nasıl anlarız? Online ortamda alışveriş yaparken hangi bilgileri paylaşmalı hangilerini paylaşmamalıyız?


Ankara’nın 40 yıldan daha eski sektör tecrübesine sahip Tuğba Çanta kuruluşu olan, ülkenin en köklü online çanta satış platformu eçanta ve editör ekibi olarak internette güvenli alışveriş ipuçlarını, online ortamda alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler listesini sana özel derledik. Sektörün birebir içinden gelen eçanta olarak, kişisel bilgilerinin, ödeme ve kart bilgilerinin güvenliğini önemsiyor ve müşteri memnuniyetinde samimiyeti esas alıyoruz. Şimdi dilersen, 1. ağızdan, direkt olarak online alışveriş güvenli mi sorusuna tüm detaylarıyla yanıt vererek zihnindeki endişelere bir son verelim:


internet alışverişi

İnternet Alışverişlerinde Dikkat Etmen Gereken 8 Püf Noktası


Koronavirüs süreciyle başlayan yeni normal hayat alışkanlıklarının başında online alışveriş gelerek kendine önemli bir alan yarattı. İnsanlık, evden alışveriş yapma konforunun ve dijital dünyanın sınırsız olanaklarının tadına varınca markette sıra beklemek, mağazada vakit harcamak gibi eski usul vakit kayıplarını da en aza indirgemiş oldu. Ancak bu süreç beraberinde internet üzerinden alışveriş yapmanın olası tehlikeleri üzerinde tedirginlik yarattı. 


Peki, internetten alışveriş yapmak güvenli mi? İşte, güvenli bir online alışverişte dikkat etmen gereken püf noktalar:


1) Güvenli HTTPS Bağlantısı ve SSL Protokolü Mutlaka Olmalı


 • Son yıllarda özellikle pandemi süreciyle birlikte online alışveriş tıpkı herkes gibi senin de vazgeçilmezlerin arasında yerini aldı. 

 • Bu durum elbette aklında bazı soru işaretleri oluşturuyor olabilir. Örneğin; internet alışverişi güvenilir mi veya internetten alışveriş yaparken kart bilgilerim, kişisel bilgilerim güvende olur mu?

 • Hemen bu kaygılarını sona erdirecek net ve güvenilir bilgileri seninle paylaşalım:

 • Güvenilir bir web sitesine üye kaydı ile giriş yaptığın anda sana ait tüm bilgiler uluslararası alanda kabul görmüş SSL Sertifikası ile güvence altında tutulur. 

 • Bilgilerin ilgili web sitesi yetkilileri dahil senin dışında diğer kişilerle asla paylaşılmaz.

 • Peki, alışveriş yapacağın web sitesinde https protokolü olup olmadığını kendin nasıl test edebilirsin?

 • Sitenin adresine tıkladığında adres başında “https://” ifadesi göreceksin. 

 • Bu eklenti, sitede SSL Sertifikası olduğunun bariz kanıtıdır.


  internet alışverişi nasıl yapılır


  2) Bildiğin Markaların Web Sitelerine Yönelmelisin


  • İnternetten alışveriş yaparken normal şartlarda zaten tercih ettiğin markaların mağazalarına yönelmelisin.

  • Kalitesinden ve güvenilirliğinden emin olduğun gıda, tekstil, teknoloji, ev eşyası, aksesuar, kitap, kırtasiye vb. sektörlerin web sitelerinden alışveriş yapabilirsin.

  • Çok sayıda kullanıcısı olan, müşteri hizmetleri ve iletişim bilgileri olan web sitelerinden alışveriş yapmak az bilinen, duyulmamış web sitelerine oranla çok daha güvenlidir.

  • Şimdilerde pek çok marka kendi mobil uygulamasını da oluşturduğu için bu süreçte alışveriş deneyimini konforlu hale getirebilirsin.

  • Eğer yine de endişelerin var ise, web sitesi ve marka hakkındaki internet kullanıcılarının yorumlarını paylaşan forum sitelerine göz atabilirsin.


  internet alışverişi

  3) 3D Güvenli Ödeme Sistemi Bulunan Sitelerden Alışveriş Yapabilirsin


  • 3-D Güvenli Ödeme, internet üzerinden yapılan tüm alışverişler için özel olarak geliştirilen bir güvenlik sistemidir. 

  • 3D sistemde, kredi kartı veya internet kullanımına açık banka kartıyla yapılan internet alışverişlerinde ek bir güvenlik katmanı oluşturulmuştur. 

  • Bu güvenlik katmanı XML tabanlı bir protokoldür.

  • 3D kullanımı sırasında banka ve kullanıcı ekranında, banka tarafından sunulan özel bir 3D işlem ekranı açılır ve kredi / banka kartıyla alışveriş yapan kullanıcının, bu bankaya tanımlı cep telefon numarasına onay kodu içeren bir sms gönderilir.

  • Sms girilmediği veya doğru girilmediği anda alışveriş gerçekleşmez, kredi veya banka kartından herhangi bir ödeme yapılmaz.

  • Bu sistemi kullanan web siteleri ile alışveriş yapmaya yönelmeni tavsiye ederiz.


  online alışveriş nasıl yapılır

  4) Gizlilik, Mesafeli Satış Sözleşmesi ve Ön Bilgilendirme Formunu Okumalısın


  • Tüm güvenilir internet siteleri kullanıcılarına mesafeli satış sözleşmesi sunmakla yükümlüdür.

  • Ön bilgilendirme formu ve mesafeli satış sözleşmesinin bulunması her ne kadar önemli bir detay olsa da bu sözleşmeyi kabul etmeden önce dikkatlice okumanı tavsiye ederiz.

  • Tüketici haklarını koruyan bu sözleşme, eğer web sitesi tarafından sunulmuyor veya satın alma işlemi öncesi bu sözleşmeyi onaylamanı talep etmiyorsa o web sitesinden alışveriş yapmamalısın.

  • Bilinçli bir tüketici olmanın önemli püf noktalarından biri de sunulan sözleşme ve anlaşmaların maddelerini dikkatlice okumaktır.


  internet alışverişi püf noktaları

  5) Satın Aldığın Ürünlerin Orijinal ve Garantili Olmasına Dikkat Etmelisin


  • Markaların resmi web siteleri dışında çoklu markaları bir araya getiren online alışveriş platformlarından satın alacağın ürünlerin orijinal olup olmadığını sorgulaman gerekir.

  • İnternet sitesi, satışa sunduğu ürünlerin detaylı açıklamasını ve garanti belgesi hakkında güncel bilgileri paylaşmalıdır.

  • Bu bilgilere genellikle ürün açıklaması bölümünden ulaşabilir; emin olmak için satın alan kullanıcılarının yorumlarını okuyabilirsin.


  internetten alışveriş yapmak

  6) Kargo Takip Numarası ve Teslimat Bilgilerini Kontrol Etmelisin


  • Birebir mağazadan, fiziksel olarak direkt satın almadığın her türlü alışverişte mesafeli satış söz konusudur.

  • Yani sen, mağazaya gidip satın almadan sipariş ettiğinde satıcı ürünü kargolamak durumundadır.

  • Ürünü sepetine ekleyip ödemeyi gerçekleştirdiğinde satın almış olursun ve ardından web sitesi tarafından ürünün hazırlık süreci başlar; daha sonra mağaza ürünü kargoya teslim eder.

  • Kargoya verilmesinin ardından web sitesi sana email veya sms yoluyla ürünün kargoya verildiğini bildirmeli, kargo takip numarasını seninle paylaşmalıdır.

  • Bu aşamada sana düşen kargo takip numarasını aldıktan sonra ürününü takip etmek ve kapına ulaştığında sağlam ve doğru ürün olduğundan emin olmaktır.


  online alışveriş yaparken nelere dikkat edilmeli


  7) Satışa Sunulan Ürünler Hakkındaki Açıklamaları İncelemelisin


  • Bilinçli bir tüketici olma yolunda satın almak istediğin ürün hakkındaki açıklamaları dikkatlice okumak çok önemli bir yere sahiptir.

  • Aradığın çantanın, ayakkabının, kazağın, teknolojik cihazın veya buna benzer sayısız çeşitteki ürünün web sitesi tarafından belirtilen ürün özelliklerini incelemek senin sorumluluğunda.

  • İşine gerçekten yarayacak, aradığın kriterlere uyacak ürünler satın alabilmek için ürün detaylarına başvurabilirsin; bu özellik sana ihtiyacın olan bilgileri sunacaktır.


  internet alışverişi

  8) Fatura ve Ödeme Belgelerini Saklamalısın


  • Tüketici haklarını koruma kanununca sen, ürünü satın aldığının ispatı olan faturayı mutlaka saklamalısın.

  • E-fatura ya da ürünle birlikte kargoda eline ulaşan fatura çıktısı, satın aldığın üründe herhangi bir hata, defo olması durumunda veya senin ölçülerine, beklediğin özelliklere uymaması durumunda iade edebilmen ya da değiştirebilmen için gerekli belgedir.

  • Ürünle ilgili yaşadığın her türlü sıkıntıda hizmet aldığın firmanın senden talebi fatura olacaktır. Bu fatura, yaptığın alışverişin tutarını, tarihini ve ürün özelliklerini açıkça belirtmelidir.


  internet alışverişi nasıl yapılmalı

  eçanta Ürünleri Orijinal Mi? Alışveriş Yapmak Güvenli Mi?


  Dijital ortamda alışveriş yaparken satın alacağın ürünlerin orijinalliğini veya web sitesinin güvenilirliğini sorguluyor olabilirsin. Özellikle pandemi süreci de online alışveriş alışkanlıklarını hızla yaygınlaştırdığı için pek çok internet kullanıcısı bu tereddütü yaşıyor. 


  Ancak eçanta platformunda, bizler tüm üyelerimizin alışveriş deneyimini keyifli ve güvenli bir hale getirmek için çeşitli güvenlik önlemleri uygulamaktayız. Tüm bu çabanın asıl nedeni eçanta güvenilir mi sorusuna bizden alışveriş yapan müşterilerimizin emin ve net “evet!” cevabı vermesi içindir. Yani, eçanta alışverişi sürecin tamamında kullanıcılarına güvenli bir deneyim sunmak üzere tasarlanmıştır.


  Ödeme sayfasında istenen kredi kartı bilgileriniz, siteden alışveriş yapan siz değerli müşterilerimizin güvenliğini en üst seviyede tutmak amacıyla hiçbir şekilde ecanta.com.tr veya bize hizmet veren şirketlerin sunucularında kesinlikle bulunmamaktadır. Ödeme sırasında 3D Secure (Güvenli Ödeme) sistemi uygulanmaktadır.


  eçanta güvenilir mi? Evet, kesinlikle! Çünkü, tüm kredi kartı ve kişisel bilgileriniz internet güvenlik standardı olan 128 bit SSL (Secure Sockets Layer) sistemi ile şifrelenmiştir. Bu şekilde sitemize yapacağınız ziyaret ve alışveriş sırasında herhangi bir şekilde kredi kartı, üye bilgileri ve benzeri kişisel, önemli bilgilerinizin sunucuya ulaşıncaya kadar geçeceği network sistemlerinde istenilmeyen kişi veya kurumlar tarafından okunması ya da ele geçirilmesi önlenmiştir.


  Web sitemiz ile bağlantılı alışverişlerinde aklına takılabilecek tüm soruları bu yazıda cevapladık. Detaylı bilgi için:


  eçanta Orijinal Mi? Alışveriş Yapmak Güvenli Mi?


  online alışveriş


  İlgini Çekebilir:


  Evin Enerjisini Tazeleyen 10 Pozitif Fikir

  Seyahat Severler İçin Film ve Dizi Önerileri

  Evde Bakımsız Kalmamak İçin 6 Altın Öneri

  Evde Sıkılmamak İçin Yapabileceğin 11 Aktivite

  Yeni Yılda Daha İyi Bir Sen İçin 6 Gerçekçi Hedef

  Banka Logo
  × Alışveriş deneyimini iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıkla