eçanta ecanta.com.tr ÜCRETSİZ - Şimdi App Store'da
Kapat
Bayram Fırsatları
İlkokul Çantalarında Bulunması Gereken 9 Özellik
26 Mart 2022

İlkokul Çantalarında Bulunması Gereken 9 Özellik


Eğitim hayatına yeni başlayan minik öğrenciler için en iyi çantaların seçilmesi, onları okula daha da motive eder. İlkokul seviyesindeki öğrencilerin zevkleri ve beğenileri dikkate alınarak seçilen çantalar kendilerinin değerli olduğunu hissettirir. Bu konuda anne ve babalara düşen görevlerden ilki eçantaya gelip en güzel ilkokul çantalarını incelemek olurken ikinci görev de son kararı çocuklara vermektir.


ilkokul çantaları özellikleri

İlkokul çantalarını seçerken bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Şöyle düşünülmelidir: Büyük kitaplar ve çok fazla eşyalar taşınmayacağı için daha minimal çantalar kullanılır. Ayrıca ilkokul çantalarını taşıyan çocukların sırt ve omurga sağlığını koruyan modeller ön planda olmalıdır. Bunun gibi daha pek çok dikkat edilmesi gereken tasarım detayları vardır. Biz de düşündük ve ilkokul çantasında bulunması gereken özellikleri bir liste halinde okurlarımıza sunalım istedik. Eminiz ki; bu yazıdan sonra birçok ebeveyn en doğru seçimi yaparak çocuklarını mutlu edecek!


eçanta look indirim kodu

Bir sene içinde uzun bir dönem okula giden çocukların işlerini kolaylaştırması için iyi bir çanta seçilmelidir. Her mevsime uygun, kullanımı kolay, aileyi bütçe açısından memnun eden ürünler incelenmelidir. Bu konuya açıklık getireceğimiz bu yazımız, yeni eğitim ve öğretim yılında ailelerin aklındaki soru işaretlerini de giderecek!İlkokul Çantalarında Bulunması Gereken 9 Özellik


1) Yaşa Hitap Etmeli


İlkokul çantaları çok renkli modellerden oluşur. Özellikle de çocukların çok sevdiği çizgi film karakterleri bu çantalarda sık sık yer alıyor. Kızların ve erkeklerin hayran duyduğu kahramanlar, çantalarda desen olarak kullanıldığında çocuklar bu çantalara daha çok kendini kaptırıyor. 


İlkokul çantasını seçerken çocuğun seviyesini ve sevdiği kahramanları dikkate almak gerekir. Bir aile olarak çocuğum mutlu olsun diyorsan o örümcek adamlı ya da kedili çantayı tercih etmekten başka bir çaren yok :)


ilkokul çantaları özellikleri

2) Çok Bölmeli Olmalı


Tek bölmeli ilkokul çantaları zaman zaman kullanışlı olmayabiliyor. Birkaç cepli olan modeller, eşyalara daha hızlı ulaşımı sağlıyor. Çocukların defterleri, kitapları ve etkinlik malzemeleri ayrı ayrı bölmelerde yer aldığında işler daha da kolay bir hal alabilir.Bölmelerin büyük ve küçük boyutta olması oldukça iyi bir özellik. Bu sayede çocuklar, okuldayken eşyalarını aramak için uzun uzun zaman geçirmez. Kalemlik ya da boyalar nerede anında bulur.


ilkokul çantaları özellikleri

3) Yan Cepleri Bulunmalı


Dikkat edildiyse ilkokul çantalarının sağ ve sol yan kısımlarında lastikli açık cepler yer alır. Bu cepler sayesinde su şişesi gibi temel eşyalar kolayca taşınır. Ayrıca hemen kullanmak isteyen öğrenciler elini attığı gibi şişeyi bu ceplerden alabilir.


Yan cepleri olan bir ilkokul çantası seçilirse okul ve etkinlik günlerinde daha rahat hareket edilebilir. Özellikle de spor günlerinde bolca ihtiyaç duyulan su şişesi anında kullanılır.


ilkokul çantası nasıl olmalı

4) Elde Taşıma Askısı Olmalı


İlkokul çantası hem öğrencilere hem de aileye uygun koşullarda tercih edilmelidir. Aileyi yakından ilgilendiren bir özellik de çantanın elde taşıma askısının olmasıdır. Bu askı sayesinde okula gidiş ve dönüşlerde aileler çantayı elinde taşıyarak çocukların üzerindeki yükü hafifletir.


Elde taşıma askısı sınıf değiştirirken de çocuklara yardım eder. Etkinlik sınıflarına gitmek zorunda kalan çocuklar sırtına çanta takmakla uğraşmadan elinde çantayı diğer sınıfa götürebilir. Ufak ama hayat kurtaran bir özellik olarak akılda kalmalıdır.


ilkokul çantası nasıl olmalı

5) Tercihe Göre Tekerlekli Okul Çantaları


İlkokul çantaları üreten firmalar, bazı modellerini tekerlekli şekilde tasarlamıştır. Bu çantalar ev ile okul arası kısa mesafede olan öğrenciler için oldukça idealdir. Evden çıkıp birkaç dakika içinde okula gitme şansı olan öğrenciler, tekerlekli çantayı rahatça çekere okula varabilir.


Bu modellerde bir de raylı çekme kulpları yer alıyor. İlkokul öğrencisinin boyuna göre ayarlanan çekme aparatları, tekerlekli çantanın daha kolay taşınmasına da büyük oranda yardım ediyor. Alışveriş anında mutlaka dikkat edilmesi gereken bir özellik.


ilkokul çantası nasıl olmalı

6) Omurga Sağlığını Destekleyen Tasarıma Sahip Olmalı


İlkokul çantaları, gelişim döneminde olan çocuklara hitap ettiği için omurga sağlığını koruyan modeller tercih edilmeli. Peki omurga sağlığı nasıl korunur? Çantaların sırt kısmına gelen yüzeylerde kaliteli ve yumuşak ortopedik yastıklar yer alır. Bu yastıklar sayesinde kitaplar çocuğun sırtına zarar vermez. Yükü eşit şekilde dağıtır.


Sırt ve bel ağrısı yaşanmaması için ilkokul çantası seçiminde oldukça hassas olmak gerekir. Çift askıların da kaliteli ve dayanıklı olması önemlidir. Omuzlarda iz ve kızarıklık yapmayan askılar incelenebilir.


ilkokul çantası özellikleri

7) Ayarlanabilir Kemerleri Sağlam Olmalı


Öğrencilerinn okul saatleri içinde çanta krizi yaşamaması için; kemerleri dayanıklı modeller tercih edilmelidir. Ayarlanabilir kemerlerinin dayanıklı olduğunu nasıl anlarım diyorsan; kemerleri ayarlayıp zıt yönde çekmeye çalış Eğer kemer yerinden çıkmıyorsa oldukça iyi bir model elinde diyebiliriz.


Kemerlerin kalın olması da ihmal edilmemelidir. İnce kemerli ilkokul çantaları, omuzlara gelen yükten dolayı omuza zarar verebilir. Minicik çocukların daha iyi hissetmesi için bu kriter es geçilmemelidir.


ilkokul çantası özellikleri

8) Su Geçirmemeli


Oldu ki çocuklar yağmura yakalandı. O esnada çantanın ıslanmaması için kumaş seçimi önemli bir madde olarak işte karşında. Suyu iten kumaşlardan üretilen ilkokul çantaları alınırsa, her türlü hava şartlarında malzemeler korunabilir.


Su geçirmez kumaşlı, kaliteli, şık ilkokul çantalarının adresi olan eçanta ailelerin ve öğrencilerin bu beklentisini karşılayan onlarca modeli her sezon sunmaktan mutluluk duyuyor!


ilkokul çantası özellikleri


9) Kolay Temizlenmeli


İlkokul çantası seçilirken dikkat edilmesi gereken son maddemiz de temizliği kolay olması. Tatil günlerinde çantayı makinede yıkamak ve haftaya tertemiz başlamak herkese iyi gelecek. Kumaşları leke tutmayan modeller incelenebilir.


Tekerlekli ilkokul çantalarının da duşakabinde sıcak suyla yıkanma durumu mümkün. Bu sayede her çanta kolayca yıkanıp lekelerden ve tozlardan arınabilir. 


ilkokul çantası özellikleri

En Kullanışlı İlkokul Çantaları Her Dönemde eçantada!


Model: Minnie Mouse Hawk Happy Helper İlkokul Çantası


Okula yeni başlayan minik prensesler için tasarlanmış pembe detaylı okul çantası, son zamanların en çok aranan modellerinden biri. Ekonomik açıdan da çok uygun olduğu için tam bir bütçe dostu!


Minnie Mouse Hawk Happy Helper İlkokul Çantası


Model: Spider-Man Spiderman Hawk Erkek Çocuk İlkokul Çantası 


Örümcek adam hayranları için özenle tasarlanan bu çanta modelimiz, mavi ve kırmızı renginin hakim olduğu kullanışlı bir ilkokul çantası olarak karşında. Yan cepleri ve ayarlanabilir kemerleri sayesinde oldukça konforlu kullanıma sahip!


Spider-Man Spiderman Hawk Erkek Çocuk İlkokul Çantası


Model: Frozen Check Mythic Tekerlekli İlkokul Çantası


Karlar Kraliçesi detaylı tekerlekli ilkokul çantası, okul dönemlerinde hem aileyi hem de minik kız öğrencileri sevindirecek. Taşıması ve kullanımı çok rahat olan bu model sayesinde okul günleri hep mutlu geçecek!


Frozen Check Mythic Tekerlekli İlkokul Çantası


Model: Coral High İlkokul Çantası


Erkek öğrencilerin severek izlediği iş makineleri, bu defa ilkokul çantalarına taşındı. Siyah zemin üzerine resmedilen iş makineleri ilkokul seviyesindeki öğrenciler için hayran duyulan bir detay. Bütçe dostu ürün eçantada!


Coral High İlkokul Çantası


Model: Cars Çekçekli İlkokul Çantası


Taşıması ve kullanımı kolay olan bir ilkokul çantası daha burada! Üstelik erkek öğrencilerin en sevdiği resimler var. Arabalar filminden esinlenerek tasarlanan tekerlekli ilkokul çantası, uzun bir süre öğrencilerin favorisi olacak türden!


Cars Çekçekli İlkokul Çantası


İlgini Çekebilir:


Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanır?

Doğru Okul Çantası Seçimi İçin İpuçları

Son Zamanların En Popüler Vans Çantaları

Okul Çantaları: Gençler İçin En İyi Modeller

Beslenme çantası seçerken 4 önemli madde

Anaokulu Çantaları: En Kullanışlı ve Eğlenceli Modeller

Banka Logo
× Alışveriş deneyimini iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıkla