eçanta ecanta.com.tr ÜCRETSİZ - Şimdi App Store'da
Kapat
Yeni Sezon
Hava Yolu Seyahatinde Valizim Zarar Görürse Ne Yapmalıyım?
03 Kasım 2020

Hava Yolu Seyahatinde Valizim Zarar Görürse Ne Yapmalıyım?


Yurt içi ve elbette yurt dışı seyahatlerinde hız, güvenlik ve yolculuk konforu açısından en sık tercih edilen taşıma araçları senin de çok iyi bildiğin üzere yolcu uçaklarıdır. 


valiz modelleri

Aktarmaları saymazsak, salt direkt uçuşlarda yurt içine birkaç saat içinde ulaşabilir; yurt dışında dilediğin pek çok noktaya kolaylıkla uçuş gerçekleştirebilirsin. Tek yapman gereken yolculuk rotanı belirleyip biletini almak ve tabii ki seyahat boyunca en yakın arkadaşın olacak valizini hazırlamak!


eçanta look indirim kodu


Uçak seyahatlerinde, eğer özel bir paket ya da yüksek ücretli bir bilet satın almadıysan standart ekonomi sınıfı uçuşlarında kabin dışında uçağa teslim edilecek kayıtlı bagaj ağırlık kotası 15-20 kg aralığında. Kabin boy, el bagajı haricinde ki bu da maximum 8 kg ağırlığında olmalıdır. Yani, 8 kiloyu aşan her türlü bagajını uçağa teslim etmek durumundasın. Eğer, satın aldığın bilet sınıfına göre hava yolu şirketinin belirlediği bagaj kotasını aşarsan belirli bir ücret ödemen gerecektir.Bagajın bilet ve check-in işlemleri yaptırdığın hava yolu firmasının giden yolcu salonundaki kontuarlarda tartılacaktır. Bu aşamada hava yolu firmasına bağlı olarak değişebilecek bagaj ağırlık kotalarında, kabin boyunu aşan her türlü valiz ve eşyanı uçağa aktarılmak üzere bantlara yerleştireceklerdir.


Bagajın teslim alındıktan sonra sana verilecek belge niteliğindeki etiketi saklamanı tavsiye ediyoruz. Bu belge ile olası bir zarar görme, çalınma veya kayıp gibi durumlarda ilgili yerlere başvurunu gerçekleştirebilirsin.


İşte bu aşamada senin de aklında bazı soru işaretleri hemen belirebilir: “Acaba valizimin başına bir şey gelir mi, valizim zarar görür mü veya karışır mı, bagajımın içindeki eşyalar güvende mi?”


Bu içeriğimizde valizinin zarar görmesi durumunda uygulayabileceğin prosedürleri, başvurabileceğin yerleri senin için hazırladık. Yolculuk sonrasında valizinde bir hasar, ezik, yırtılma gibi bir zarar oluşmuşsa veya valizinin içindeki eşyalarda eksiklik olduğunu düşünüyorsan bu durumda ne yapabilirsin, kime başvurabilirsin bu gibi konular hakkında faydalı bilgiler bulabileceksin. Hazırsan, valizin zarar gördüğünde uygulayabileceğin adımları birlikte inceleyelim!Hava Yolu Seyahatinde Valizim Zarar Görürse Ne Yapmalıyım?


Bilet ve check in işlemlerini tamamladıktan sonra uçuş için kapıya gittiğinde yeni gelen veya yolculuğa hazırlanan uçaklardan boşaltılan - yerleştirilen bagajların akıbetini büyük pencerelerin ardından izlemiş ve dehşete düşmüş olabilirsin çoğu zaman. Oldukça sert bir şekilde valizlerin fırlatılması, çarpma ve darbeler maalesef valizin deforme olmasına, içindeki eşyaların zarar görmesine sebep oluyor. 


Peki, bu valizler arasında seninki de varsa? Yolculuk sonrasında bagajını teslim aldığında valizinin son bıraktığından farklı olarak hasar görmüş, kilidinin zorlanmış ya da içindeki eşyaların azalmış olduğunu fark ettiğin anda bunu yetkililere bildirmelisin. Ama nasıl?


Öncelikle sana tavsiyemiz, zarar görme gibi hasar durumlarından farklı olarak, valizindeki eşyaların azalıp azalmadığın, olası bir hırsızlık vakasıyla karşılaşıp karşılaşmadığını net olarak anlamak için valizine koyduğun eşyaların bir listesini hazırlayabilirsin. Valizinde bulunan eşyaları telefonuna veya bir kağıda kaydederek yolculuk sonrası hırsızlık risklerini tespit etmeyi kolaylaştırabilirsin.


Bu kısa ama gerekli ipucundan sonra şimdi gelelim asıl konumuza: Hava yolu seyahati sırasında valizim zarar gördü ne yapmalıyım, nasıl bir işlem uygulamalıyım diye endişe etmene gerek kalmadan senin için listelediğimiz adımları ivedilikle uygulayabilirsin:


valizim hasar aldı ne yapmalıyım


Hava Yolu Seyahatinde Valizin Zarar Gördüyse Şu Adımları Uygulayabilirsin:


Eğer bagajın uçaktan çıkmadıysa:


Bagajın uçaktan çıkmadıysa ve sana bir şekilde ulaştırılmadıysa Kayıp, Hasarlı ve Buluntu Eşya Ofisi içinde form doldurmalı ve bagajının bulunmasını talep edebilirsin. Diğer bir yol olarak hava yolu şirketlerinin bilet fiyatı içine eklediği bagaj taşıma ücretini geri isteyebilirsin.


Eğer bagajındaki hasarı ve anormal durumu havalimanında fark ettiysen:


İlk yapman gereken gelen yolcu salonundaki Kayıp, Hasarlı ve Buluntu Eşya Ofisine başvurmak. 

Ayrıca uçuşunu gerçekleştirdiğin hava yolu şirketi veya seyahat acentesiyle de hemen orada irtibata geçebilirsin.


Eğer bagajındaki hasarı ve anormal durumu havalimanından çıktıktan sonra veya sonraki günlerde fark ettiysen:


Havalimanından sonra konakladığın otelde, evinde veya ziyaret ettiğin yakının evinde vs. valizini açıp eşyalarını yerleştirirken bir hasar tespit edersen seyahat tarihinden itibaren en fazla 7 gün içinde ilgili hava yolu şirketinin web sitesinden bagaj aksaklık bildirimi ve takibi sayfasına ulaşarak bildirimde bulunabilir ve takibini sağlayabilirsiniz.


yolculukta valizim zarar gördü ne yapmalıyım

Yolculuklarda En Yakın Arkadaşın Dayanıklı Valiz Modelleri eçantada!


Kaliteli, işlevsel, her zevke ve bütçeye hitap eden yerli ve yabancı çanta markalarını bir araya getiren online satış platformu eçantada çarpma, hasar, ezilme, yırtılma gibi olumsuz durumlara karşı satın alabileceğin en dayanıklı valiz modellerine tek tıkla ulaşabilir, tüm alışverişlerin için alt limit olmaksızın kargo ücretine yalnızca 1 TL ödeyebilirsin!


Model: IT Luggage Divison Orta Boy Kumaş Valiz Pewter - Grey


89 litre kapasiteli, boş ağırlığı 2,93 kg olan ve eçantada en çok satılan orta boy valiz modelleri arasında yer alan bu bagaj, yolculuğun sırasında gerekli eşyalarını mükemmel organize edebileceğin kadar işlevsel, şık tasarıma sahip seçkin bir model. Polyester malzemeden üretilen valizde pek çok iç ve dış bölme bulunuyor.


IT Luggage Divison Orta Boy Kumaş Valiz Pewter - Grey


Model: IT Luggage Quilte Semi Körüklü Büyük Boy Valiz - Siyah


Geniş iç hacmi, kaliteli malzemesi ve kullanışlı dizaynıyla karşındaki valiz kendi segmentinde dünyanın en hafif valizi! Boş ağırlığı yalnızca 3,31 kg olan bu model 8 adet tekerlekli, 360 derece taşınabilen ve iki aşamalı kullanılabilen çekme kulbu sayesinde konforlu bir kullanıma sahip. Yapılan tüm dayanıklılık testlerini geçen valiz 10 yıl garanti imkanı sunuyor üstelik!


IT Luggage Quilte Semi Körüklü Büyük Boy Valiz - Siyah


Model: IT Luggage Intrepid Koltuk Altı Kumaş Yüzeyli Valiz - Mavi


360 denye imperteks kumaştan üretilmiş unisex pilot çantası körüklü özelliği sayesinde kısa süreli yolculuklarınızda en büyük kurtarıcın olmaya hazır! Tsa kilit mekanizması ile olası hırsızlık teşebbüslerine karşı korunakli bir model olmakla birlikte, 29 litre hacme sahip. Ayrıca dışta 2 bölme ve içte koruyucu laptop bölmesi olmak üzere çift fermuarlı ana bölmeye de sahip.


IT Luggage Intrepid Koltuk Altı Kumaş Yüzeyli Valiz - Maviİlgini Çekebilir:


Valiz Kılıfı Ne İşe Yarar?


Neden Körüklü Valiz Seçmelisin?


Hepimizin Başına Gelebilir! Kilitli Kalan Bavul Nasıl Açılır?


Hangisini Almalı? Her Boy ve Amaç İncelemesi ile En İyi Valiz Markaları


Tüm Hava Yollarının Ayrıntılı Kabin Boy Valiz Ölçüleri ve Bilmeniz Gerekenler

Banka Logo
× Alışveriş deneyimini iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıkla