eçanta ecanta.com.tr ÜCRETSİZ - Şimdi App Store'da
Kapat
Yeni Sezon
Fütüristik moda Nedir? Fütüristik giyim nasıl olur?
11 Aralık 2021

Fütüristik moda Nedir? Fütüristik giyim nasıl olur?

Moda; dinamik doğası gereği,  sık sık farklı düşünce akımlarıyla etkileşim içine girerek yeni formlara, olgulara ve anlamlara doğru dönüşür ve evrilir. Son zamanlarda modanın en çok etkileşim içinde olduğu akımlardan biri de italyanca “futuro”, ingilizce “future” (gelecek) kelimesinden türeyen bir düşünce akımı olarak ortaya çıkan fütürizmdir. 20. yüzyılın ortalarında İtalya’da ortaya çıkan “gelecekçilik” teması etrafında gelişen bu akım, kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına almış, farklı disiplinleri etkilemiştir. Fütürizm ve modanın oluşturduğu optimist birlikteliğin kesişim kümesindeki öncelikli ana unsur; geleceği öngören bir özgünlük.


Özgürce yaratılan silüetler, keskin ve heykelsi formlar, robotik görünümler ve bu olguları besleyen metalik yüzey kaplamaları fütüristik modayı besleyen detaylar olarak karşımıza çıkıyor. Fütüristik moda; modanın yenilikçi yönüne vurgu yaparak, tasarımcıları yeni keşiflere doğru yönlendiren ve kendi özgün dışavurumlarını besleyen bir alan. Bir kolu da teknoloji eksenine dokunan fütürizm modası, üretim yöntemleri ve deneysel malzeme kullanımlarında da farkını ortaya koyuyor. 

Uzay temasıyla da bağlantılı ilerleyen fütürizm modasında gelecek nasıl olur bilinmez ama geleceği moda vizyonerlerinin yönettiği gerçeği aşikar. Hepimizin aklında şu: Geleceğin gelecekçilik modasında acaba daha neler gelecek?


Yazar SELEN YORULMAZ ÖZSÜMER


Banka Logo
× Alışveriş deneyimini iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıkla