eçanta ecanta.com.tr ÜCRETSİZ - Şimdi App Store'da
Kapat
Yeni Sezon
Freelance Çalışanların Yaşadığı Sorunlar ve Çözümleri
20 Kasım 2021

Freelance Çalışanların Yaşadığı Sorunlar ve Çözümleri


Freelance çalışanlar, bilinen bir diğer tabirle evinden bilgisayarla işe dahil olanlar pandeminin etkisiyle daha da artmaya başladı. Ofis ve iş merkezi telaşını bir kenara bırakıp daha rahat bir ortamda çalışma şekli olarak bilinen freelance çalışma durumu, sanıldığının aksine o kadar da kolay bir durum değil ne yazık ki. Ofisten uzakta, iş psikolojisinden sıyrılmış bir çalışanın hem evindeki sorumluluklar hem de bilgisayarındaki sorumluluklar bir araya geldiğinde hayatın tüm yükü o kişinin omuzlarında hissedilir.
Pandemiden sonra daha da yaygın hale gelen freelance işler, kadın ve erkek çalışanları evinde daha çok yormaya başladı. Söylenenler öyle ki, artık freelance çalışanlar daha düzenli ve disiplinli bir iş arayışına girmiş durumda. 


Büyükşehirlerde de devam eden freelance iş imkanları, sadece bir bilgisayar ve yeterli birikimle sürdürülebilir. Ancak bazı durumlarda freelance çalışanlar oldukça zor durumda kalır. Hem donanım yetersizliğinden hem de çalışma ortamının evde olmasından dolayı maddi ve manevi zorluklar meydana gelmektedir. Bu sorunları bu yazımızda ele aldık ve çözüm üretmek istiyoruz.


eçanta look indirim kodu


Sen de freelance işe sahipsen ve bazı sorunlarla mücadele ediyorsan belki de sana da buradan bir yardım eli uzatabiliriz. Daha iyi performans göstermen ve işine daha da odaklanman için buradaki bilgilere ihtiyacın olabilir. Şayet freelance işinde daha da iyi olmak ve mutlu çalışmak istiyorsan; freelance işin getirdiği sorunları ve çözümleri burada görebilirsin.


İşte freelance çalışanların yaşadığı maddi ve manevi zorluklar…Freelance Çalışanların Yaşadığı Sorunlar ve Çözümleri


Ödeme Alma - Alamama


Ödeme alma freelance alanında en sık yaşanan sorunlardan biridir. Hem ödeme yapan hem de alan taraf için hep bir belirsizlik vardır. İş teslim edildikten sonra geciken ücret ödemesi, işi yapanın da ödemelerinin gecikmesine neden olur. Bu zincir böyle devam ettikçe borçlara gecikme faizi de eklenir. Haliyle kredi, kira, fatura ödemelerine ek olarak faiz de ödenir. 


Ürün karşılığında yapılacak ödemelerin de anında yapılmaması, üretici ve satıcı tarafından zor durum olarak algılanır. Kapıda ödeme talep edip freelance satış yapan firmaların ürünlerinin çoğu zaman geri geldiği bilinir. Bu nedenle her bir ürün kargoya çıkmadan önce ödemenin alınması ve fatura kesilmesi gerekir. Şayet evinden bir iş ve üretim yapıyorsan, ürünlerini kargoya vermeden önce ödemenin kartla ya da havale yoluyla alınmış olmasına dikkat etmelisin. Aksi takdirde, ödemeni anında alamayacağın için maddi zorluklar yaşayabilirsin.
Faturalandırma


Henüz kurumsallaşamayan freelance firmalar, ödeme karşılığındaki kesilen faturaları çevresindeki kurumsal firmalarla beraber yapmaktadır. Faturada satıcı firmanın adı olmadığı zaman da alıcı tarafından bir güven problemi yaşanır. Bu işin daha sağlıklı ve resmi ilerlemesi adına her freelance firmanın ya da çalışanın yaptığı iş karşılığında fatura kesmesi gerekir.


Faturalar, freelance işlerin ve hizmetlerin resmi dökümüdür. Riskli bir durumda hak talep etmek için faturalandırma detayına dikkat edilmesi gerekir. Ancak günümüzde pek çok freelance çalışan yaptığı hizmet karşılığında fatura alamamaktadır. Bu durum hem hukuki açıdan hem de maddi açıdan bir boşluk oluşturmaktadır.


Faturalarını düzenli şekilde evde muhafaza etmek istediğinde eçantanın senin için getirdiği dosya çantalarına ya da bilgisayar çantalarına göz atabilirsin. Bu tür ürünler daha düzenli çalışmana yardım edecektir.
Karşılıklı Güven Eksikliği


Yeni bir freelance işe başlayacaksan işverene karşı güven eksikliği hissedebilirsin. Aynı şekilde işveren de seni henüz tanımadığı için güven problemi yaşayabilir. Bu sorunun oluşmaması için etkili ve sağlıklı bir iletişim kurulması gerekir. Mümkünse yüz yüze iletişim, ayrı şehirlerdeyse görüntülü sohbet sağlanarak karşılıklı güven oluşturulmalıdır.


Herhangi bir hizmette freelance çalışan olarak devam edeceksen muhataplarını tanımalısın. Onların da senin kim olduğunu ve tecrübelerini öğrenmeli. Yapılan hizmetin kim tarafındann sağlandığı netleşirse tüm taşlar yerine oturur. Bu sorunu yaşayan pek çok freelance çalışan, sonraki süreçte iletişim kurabileceği kimseyi bulamadığı için sorun yaşamaktadır.
Güncel Etiketlendirme


Ürün satışı olan freelance hizmetlerde çalışıyorsan piyasaya göre etiketlerini yayınlamak zorundasın. Eğer sosyal medya bağlantılı bir freelance şirketin varsa, her hafta hatta her gün en güncel fiyatlarını duyurmalısın. Müşterin birkaç ay önceki etiketi karşına çıkardığında fiyatlarımız değişti açıklaması yapmamak için her ürün için güncel rakamları açıkça belirtmelisin.


Güncel etiketlendirme freelance hizmetlerde sık sık gündeme gelir. Eğer imkanların kısıtlıysa müşteriyle birebir iletişime geçip fiyatlarını sunmalısın. Telefon, yazışma ya da broşür dağıtma gibi seçenekleri seçip zor durumda kalmamak için piyasanın nabzını yakından yoklamalısın. Şayet etiketlerde tutarsız olursan müşteri kaybedip itibarını sarsabilirsin. Aman dikkatli ol!
Sağlık Güvencesi


Ne yazık ki freelance çalışan kişilerin sağlık güvencesi yok. Evlerinde ya da kendi yarattığı ofislerinde bilgisayar başında çalışırken onları koruyacak bir sağlık sigortası olmuyor. Grip, soğuk algınlığı, nezle ya da bronşit olma durumunda hastaneye gittiğinde sana sağlık güvenceni soracaklar. Şayet geçerli olan bir sağlık güvencen yoksa ücret ödeyerek tedavi olmak zorunda kalacaksın.


Sigorta ödemesi ve sağlık sigortasının söz konusu olmadığı freelance işler, çalışanların en büyük derdi. Eğer uzun yıllardır bir freelance alanda hizmet veriyorsan ya bu konuyu gündeme getirmelisin ya da kendi imkanlarınla sağlık güvenceni oluşturmalısın. 
Zaman Kavramının Unutulması


Takvimlerin ve saatlerin asla sınırı olmadığı bir alandır freelance işler. Çalışan kişiler evinde bilgisayar açıkken mesai başındadır. Bu mesainin sonu ise belli değildir. Hiç de belli olmayacaktır. Aniden gelen bir mail ya da telefon, sistemin açılmasına ve sosyal hayatın bir anlık durmasına neden olmaktadır.


Eğer freelance işinle, sosyal hayatını bir türlü dengeleyemiyorsan kendi imkanlarına göre her boşlukta ve motive olduğunda işinin başına geçebilirsin. Karşı tarafın da sana ihtiyacı olduğunu düşünerek bilgisayarı her zaman açık bırakıp olası durumlarda hemen müdahale edebilirsin.


Özellikle de freelance çalışan kadınların ve annelerin en büyük sorunudur zaman kavramının unutulması. İlgi ve yemek bekleyen bebekler, evdeki diğer sorumluluklar ve kadınların kendine ayırması gereken zaman düşünüldüğünde freelance işler, sosyal işlere pek de izin vermemektedir.


Seni bekleyen onca iş ve sorumluluk varsa, her şeyden önce bir çay ya da kahve içip kendini işlerine odakla. Motive olduğun anda bilgisayarını açıp gerekli olan yazılım, grafik, içerik, yazarlık ya da online eğitimlerine başla. 
Özgürlükle Beraber Gelen Belirsizlik


Dışarıdan bakıldığında oldukça rahat görünen freelance işler, aslında o kadar da rahat meslek değildir. Çünkü freelance hizmetlerin yarını yoktur. İnternet sitesinin ya da reklam, tasarım, yazılım gibi şirketlerin bir anda kapanması durumunda freelance işler de yok olur. Bu durum freelance çalışanların en büyük korkusudur. 


Ofise gitme telaşı olmadan, erken kalkmadan, günün her anında istediğin kıyafetle çalışabildiğin freelance işler günü geldiğinde birden bitebilir. Bu belirsizlik ise hem aile geçindirenleri hem de okulla beraber çalışma hayatını devam ettirenleri ürkütür.


Bilgisayarın açıldığı zaman başlayan freelance hizmetler, bilgisayarın kapandığı zaman bitse de yarının ne getireceği korkusu kadın ve erkek freelance çalışanlarını stres altında bırakmaktadır. Bu nedenle freelance işçiler özgür görünse de yarına tutsaktır.
Yasal Boşluk


İki taraflı bilgisayarlar üzerinden sağlanan hizmetler, freelance işlerin yolunda gitmesine yardım ediyor. Sen de uzun zamandır freelance hizmet alanında emeğini veriyorsan yasal detayları çok geçmeden öğrenmeli ve eksikleri tamamlamalısın.


İş sözleşmesi olmayan her freelance iş, yasal bir boşluk içindedir. Olası bir iş bitirme durumunda karşı taraftan hak talep edemezsin. Bu ürün ve hizmet alanında aktif olan freelance işler için de geçerlidir. En basit örneğini şöyle ifade edelim: 


Evden çanta satıyorsun ve herhangi bir belge, fatura, açıklama olmadan yapılan havale elinde yoksa yaptığın tüm işler yasal boşluk içindedir. Eğer ikili olarak elinde ürün karşılığında bir fatura ve belge olursa, iade ve değişim konusunda hak talep edilebilir. Şayet freelance çalışansan ve ürün aktarımı konusunda belgeleri online düzenliyorsan her ürün satışı için tek tek fatura ve belge düzenlemeyi ihmal etme.
Evde Bekleyen Sorumluluklar


Pandemiden sonra daha da yaygınlaşan freelance işler, evde çalışan kadın ve erkeklerin evdeki sorumluluklarını da ertelemektedir. Babalar üzerine düşen görevlerde bocalarken anneler de yapmak istediği pek çok işi ertelemeye mecbur kalmıştır. 


Sosyal ilişkilere mesafe girmesi, aile birliğinin düzensiz bir düzen alması, açık havaya hasret kalmak genel olarak freelance çalışanların yaşadığı sorunlardan birkaçıdır. Tüm bu sorunlarla baş edebilirim, işimi seviyorum diyorsan en keyifli  şekilde işlerine odaklanma zamanı. Bunun için eçantanın zengin arşivinde bulunan termosları ve termos bardakları yanından eksik etme. Sıcak ve soğuk içecekler sen çalışırken hep elinin altında olsun!
İlgini Çekebilir:


Fotoğraf Düzenleme İçin En İyi 6 Uygulama

Evde Fotoğraf Çekmenin 7 Altın Püf Noktası

Telefonunda İlk Kez Duyacağın 15 Eşsiz Özellik

En İyi (Takip Etmen Gereken) Spotify Çalma Listeleri

Daha Dikkat Çekici Bir Instagram Hesabı İçin Öneriler

Instagram Hikayelerinde Sana Özel Tarzın Olsun İstiyorsan Buraya!

Banka Logo
× Alışveriş deneyimini iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıkla