eçanta ecanta.com.tr ÜCRETSİZ - Şimdi App Store'da
Kapat
Yeni Sezon
Şu günlerde ihtiyacımız olan : Mutluluk veren filmler
13 Mayıs 2020

Şu günlerde ihtiyacımız olan : Mutluluk veren filmler

Gerekmediği sürece dışarı çıkmamamız gereken şu günlerde, herkes evde daha verimli ve keyifli vakit geçirmek için çeşitli yollar aramaya başladı. Elbette bu süreç, uzun süredir göz atmaya vakit bulamadığımız film, dizi ve kitapların başına oturmak için de harika bir fırsat. Fakat gerek güncel ruh halimizden, gerekse günlük hayatın koşuşturmacasından ötürü, dram ağırlıklı filmler izlemek bu dönemde çok da iyi bir fikir olmayabilir.


Eğer sen de bu süreçte tercihini keyif veren filmler ve komedi ağırlıklı dizilerden yana yapmayı düşünüyorsan, senin için harika bir liste hazırladık! Son birkaç yılda vizyona giren bu eğlenceli film listesi arasından dilediğini seçebilir ve filmlerin büyülü dünyasında zihnini boşaltarak oldukça keyifli vakit geçirebilirsin. İşte bu dönemde mutluluk depolamak için evde izlenecek filmler...


eçanta look indirim


1. Game Night (2018)

Yaşın kaç olursa olsun oyun oynama sevdasından bir türlü vazgeçemediysen, Game Night tam da sana göre bir film! Çünkü filmin baş karakterleri olan Max ve Annie'nin en büyük hobisi, tıpkı kendileri gibi kutu oyunlara bayılan çiftlerle bir araya gelerek her hafta bir oyun gecesi düzenlemektir. Bir gün, sıradan bir akşam gibi başlayan oyun gecesinde Max'in erkek kardeşi Brooks'un kaçırıldığını öğrenirler. Ancak telaşa gerek yoktur. Çünkü Brooks, sahte haydutlar ve mafya çetelerini de işin içine katarak gizemli bir cinayet senaryosu düzenlemiş, kısaca kaçırılmasını bir oyuna dönüştürmüştür.

Çiftler arasından bulmacaları çözen ve Brooks'un yerini ilk bulan ikili ise, bir ödül kazanacaktır. Keyifle ve hırsla oyuna katılan Max ve Annie, bulmaca parçalarını birleştirdikçe işlerin yolunda gitmediğini fark eder. Artık işin içinde kurallar ya da puanlar yoktur ve Brooks'un kaçırılmasının bir oyun olup olmadığından emin değillerdir. 

Biliyor muydun?

Rachel McAdams ve Jason Bateman'ın baş rollerini üstlendiği Game Night, kendisinden 20 yıl önce vizyona giren ve izleyicilerden büyük beğeni toplayan The Game filmine selam çakan bir yapımdır. The Game'den esinlendiğine dair resmi bir açıklama bulunmasa da, Game Night'da işlenen bir kaçırılma senaryosunun oyuna dönüştürülmesi ve gerçek-oyun çelişkisi seyircilerin büyük çoğunluğu için The Game filmini anımsatmıştır. 

IMDB puanı : 6,9


2. Ölümlü Dünya (2018)

Karnın ağrıyana kadar gülmek ve bir süreliğine tüm dertlerden uzaklaşmak istiyorsan, Ölümlü Dünya'ya mutlaka bir şans vermelisin. Ali Atay'ın ikinci yönetmenlik deneyimi olan film, görünürde lokanta işletmeciliği ile hayatını geçindiren Mermer ailesinin birbirinden eğlenceli maceralarına odaklanır. Esasen yurt dışı bağlantılı kiralık seri katillerden oluşan aile, bir gün içlerinden birinin dışarıya bilgi sızdırması yüzünden bağlı oldukları örgütle ters düşmek zorunda kalır. Artık Mermer ailesinin kaçmaktan ve peşlerindeki silahlı adamlardan kendilerini korumaktan başka bir şansı yoktur. 

Biliyor muydun?

Ahmet Mümtaz Taylan, Feyyaz Yiğit, Doğu Demirkol, Alper Kul, Özgür Emre Yıldırım, Sarp Apak ve Mehmet Özgür gibi başarılı oyuncuların rol aldığı filmin vizyona giriş tarihi Ocak 2018'dir. Ancak film öylesine büyük ilgiyle karşılaşmıştır ki, Ali Atay filmi 2018'in mayıs ayında tekrar vizyona sokma kararı alır. Bu sebeple Ölümlü Dünya, Türkiye'de aynı yıl ikinci kez vizyona giren az sayıda filmden biridir.

IMDB puanı : 7,7


3. When We First Met (2018)

Hem eğlenceli hem de romantik bir film izlemeyi düşünüyorsan, When We First Met, tüm beklentilerini karşılayacak bir film olabilir. Filmin baş karakteri olan Noah, hayallerindeki kız olan Avery ile bir partide tanışır. Noah Avery'i ilk gördüğü andan itibaren ona aşık olduğundan emindir. Ancak Avery, Noah'ya tamamen arkadaşça hislerle yaklaşır. Hayal kırıklığına uğrayan Noah, Avery'nin kalbini çalmak için zamanı tanıştıkları ilk ana geri sarmayı diler. Bir anda dileği gerçek olur ve zaman geriye doğru akar. Artık Noah'nın her şeye baştan başlama ve Avery'e kendini tekrar tanıtma fırsatı vardır. 

Biliyor muydun?

Tıpkı Game Night gibi, When We First Met filminin de doğrudan esinlendiği bir film ya da yapım yoktur. Ancak eleştirmenlerin yorumlarına bakıldığında, aynı günü tekrar tekrar yaşamayı konu alan 1993 yapımı Groundhog Day filmiyle kesiştiği birçok nokta vardır. Kısacası zaman yolculuğu temasından hoşlanıyorsan ve Groundhog Day filmini seviyorsan, When We First Met'e de mutlaka bir şans vermelisin!

IMDB puanı : 6,4


4. Organize İşler Sazan Sarmalı (2019)

Yılmaz Erdoğan'ın yönetmenliğini, senaristliğini ve başrol oyunculuğunu üstlendiği Organize İşler Sazan Sarmalı, 2005 yılında vizyona giren ve Türk sinema tarihinin en başarılı filmlerinden biri olarak görülen Organize İşler'in devam filmi. Bir dolandırıcılık çetesinin başında olan Asım Noyan, çetesiyle birlikte sürdürdüğü "organize işlerine" tüm hızıyla devam etmektedir. Yıllardır kimsenin yakalamayı başaramadığı bu çete, Asım'ın kızı Nazlı başka bir çete tarafından dolandırılınca "sazan sarmalı" olarak adlandırılan bir belaya bulaşır. Artık Asım ve çetesinin karşısında onlardan daha güçlü ve tehlikeli bir çete vardır. 

Biliyor muydun?

Organize İşler filmi, efsaneleşmiş karakterleri ile Türk sinemasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu karakterlerden biri de, Erdal Tosun'un hayat verdiği Üzeyir Abi karakteridir. Erdal Tosun'un bir kaza sonucunda Organize İşler Sazan Sarmalı çekilmeden önce aramızdan ayrılması, tüm BKM oyuncuları arasında derin bir hüzün yaratmıştır. Bu nedenle Yılmaz Erdoğan, Organize İşler Sazan Sarmalı'na Erdal Tosun'a saygı duruşu niteliğinde bir sahne koymuş, Üzeyir Abi karakterinin gidişini anmıştır.

IMDB puanı : 6,0


5. Murder Mystery (2019)

Bir jenerasyonun komedi filmleri dendiğinde aklına ilk gelen oyunculardan biri olan Adam Sandler, Jennifer Aniston'la birlikte rol aldığı Murder Mystery filmiyle seni kahkahalara boğmaya hazır! Audrey ve Nick, artık monotonlaşmaya başlayan evliliklerine renk katmak için Avrupa'ya bir yolculuk yapmaya karar vermeleri sonucunda kendilerini bir milyarderin davetlisi olarak oldukça lüks bir gemide bulurlar. Harika bir tatilin onları beklediğini zannederken, gemide bir cinayet yaşanır. Üstelik herkes cinayetten onları sorumlu tutmaya başlar. İyi kalpli fakat başarısız bir polis olan Nick'in artık cinayeti aydınlatmaktan başka şansı yoktur.

Biliyor muydun?

Bir Netflix yapımı olan Murder Mystery, yayınlanmasını takip eden ilk üç günde 30 milyon izlenmeyle platformun en iyi açılışını yaparak rekor kırmıştır. Ayrıca izleyicilerin ve eleştirmenlerin birçoğu, filmi modern bir Agatha Christie yapımı olarak değerlendirmektedir.

IMDB puanı : 6,0


6. Yesterday (2019)

Tüm dünyada bir efsane haline gelen The Beatles grubunu bilmeyen yoktur. Peki ya, bir gün herkes bu grubun varlığını unutursa? Yesterday tam da bu soruya odaklanan bir film! Küçük bir İngiliz kasabasında sıradan bir hayat süren Jack Malik, bir türlü istediği başarıyı yakalayamayan bir müzisyendir. Ne hayalindeki kadını, ne aradığı kariyeri ne de istediği şöhreti bulabilmiştir. Bir gün tüm dünyada elektriklerin gizemli bir şekilde kesildiği anda, Jack bir kaza geçirir. Uyandığında tesadüfen öğrenir ki, dünyada onun dışında kimse artık The Beatles'ı hatırlamaz. Kimse böyle bir grubun varlığından ya da şarkılarından haberdar değildir. Jack, The Beatles'ın şarkılarını kendisi yazmış gibi davranarak kısa sürede inanılmaz bir şöhret elde eder. Ancak işler sandığı kadar yolunda gitmeyecektir. 

Biliyor muydun?

Yesterday, Slumdog Millonaire filmiyle büyük bir başarı yakalamış olan Danny Boyle'un yönetmenliğinde çekilmiştir. Filmin senaryosu ise tüm zamanların en sevilen ve izlenen romantik komedilerinden biri olan Love Actually filminde imzası bulunan Richard Curtis'e aittir. Kısacası hem romantik hem de eğlenceli bir film izlemek istiyorsan, bu filmin referansları oldukça sağlam!

IMDB puanı : 6,8


7. A Dog's Way Home (2019)

Dört ayaklı dostlarımızı konu alan ve içini ısıtacak bir filme hayır demiyorsan, doğru yerdesin! Çünkü A Dog's Way Home, sahibini bulmak için 400 mil sürecek uzun bir yolculuğa çıkan Bella isminde bir köpeğin hikâyesi. Bella'yı terk edilmiş bir halde bulan Lucas, onu yanına almak istese de annesinin karşı çıkması sonucunda köpeği eve gizlice sokmaya karar verir. Ancak annesi bir süre sonra bu durumu fark ederek Bella'yı evden gönderir. Çaresiz kalan Lucas, Bella'yı başka bir aileye göndermek zorunda kalır. Fakat Lucas ve Bella'nın arasındaki bağ çoktan kurulmuştur. Bu zorunlu ayrılığa katlanamayan Bella, Lucas'ı aramak için uzun bir yolculuğa çıkar. 

Biliyor muydun?

A Dog's Way Home, köpekler ve insanlar arasında kurulan eşsiz dostluğu gözler önüne seren bir filmdir. Bu sebeple, gerçek bir hikayeden uyarlanan Hachiko filmine de çok benzetilir. Sen de içini ısıtan bir arkadaşlığı izlemek, üstelik Hachiko'yla karşılaştırıldığında çok daha neşeli bir sona sahip bir film izlemek istiyorsan, bu film tam sana göre!

IMDB puanı : 6,7


8. Jojo Rabbit (2019)

Jojo Betzler, Hitler tarafından kurulan gençlik kamplarında kalan küçük bir çocuktur. Üstelik dönemin korkunç atmosferinin ve gerçeklerinin farkında olmayan Jojo'nun en yakın arkadaşı, hayalinde yarattığı Hitler'dir. Jojo, Hitler'i zihninde oldukça eğlenceli, iyi kalpli ve maceracı biri olarak yaratmıştır. Fakat bir gün Jojo, annesinin kaldıkları evin çatısında Yahudi bir kız çocuğunu sakladığını öğrenir. Bu kızın varlığı, Jojo'nun zihninde yarattığı tüm hayal dünyasının yıkılması anlamına gelir. Nazi Almanyasının korkunç ırkçılığıyla yüzleşen Jojo'yu arkadaşını kurtarmak için büyük bir mücadele beklemektedir.

Biliyor muydun?

Söz konusu Hitler olduğunda, Jojo Rabbit gibi bir filmin "mutluluk veren filmler" listesine dahil edilmiş olması sana garip gelebilir. Ancak bu film, işlediği konuyu ele alış biçimi ve ırkçılığa karşı duruşu açısından birçok eleştirmenden tam not almıştır. Korkunç bir savaşın bir çocuğun gözünden nasıl görünebildiğine odaklanan Jojo Rabbit'in, arkadaşlık ve yardımlaşma temalarıyla içini ısıtacağından emin olabilirsin. 

IMDB puanı : 7,9


9. Cinayet Süsü (2019)

Son olarak, yine kahkahalara boğulacağın bir filmden bahsedelim. Ali Atay'ın Ölümlü Dünya'dan sonraki filmi olan Cinayet Süsü, gizemli bir seri katilin arkasında bıraktığı cinayetleri çözmeye çalışan ve birbirinden renkli karakterler barındıran bir cinayet büro ekibinin maceralarını anlatan bir yapım. Ekibin tüm çabalarına rağmen bir türlü aydınlatmayı başaramadığı cinayetler, gitgide basında da yer bulmaya başlayınca emniyet de oldukça zor durumda kalır. Emniyet amiri, kendilerine yardımcı olması için yurt dışında "suç uzmanı" olarak çalışmış Dizdar Koşu'yu ekibin başına getirir. Fakat Dizdar Koşu'nun da talihsizlik ve başarısızlık açısından ekibin geri kalanlarından pek farkı yoktur. 

Biliyor muydun?

Cinayet Süsü, Ali Atay imzalı diğer filmlere kıyasla kara komedi unsurlarının yanı sıra toplumsal bir mesaja da odaklanır. Filmin sonunda cinayetlerin işlenme nedenleri ve geride yatan gerçekler, topluma da güçlü bir eleştiri getirir. Cinayet Süsü bu açıdan da izleyicilerin büyük çoğunluğundan tam not almayı başarmıştır. 

IMDB puanı : 6,8

Sen de bu filmlerin tümünü ya da bazılarını listene ekleyerek çok eğlenebilir, gülebilir ve zihnini ferahlatabilirsin. Unutma, bu dönemde moralini yüksek tutmak ve doyasıya gülmek paha biçilemez! Evde geçirdiğin vakti daha keyifli ve verimli kılmak için yapabileceğin aktivite önerilerine buradan ulaşabilirsin! 

Banka Logo
× Alışveriş deneyimini iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıkla