eçanta ecanta.com.tr ÜCRETSİZ - Şimdi App Store'da
Kapat
Tatile Gidiyoruz
En İyi Spor Ayakkabısı Seçmenin İpuçları
29 Ağustos 2021

En İyi Spor Ayakkabısı Seçmenin İpuçları


Uzun soluklu ve sağlam bir yürüyüş, rahat bir ayakkabı ile başlar. Rahat bir ayakkabı ise doğru spor ayakkabıyı seçmek ile mümkündür. Bazılarımız spor ayakkabı alacakları zaman çok fazla araştırma yapar. Bazılarımız ise daima bildikleri tarzdan ilerleyerek önceki ayakkabılarının modelinde bir ayakkabı almayı tercih ederler. Önceki ayakkabımız rahat ise ona benzer rahatlıkta bir ayakkabı almak elbette alternatif bir seçenek olabilir. Fakat bir spor ayakkabımızın gerçekten rahat olduğunu nasıl anlarız? 


spor ayakkabısı nasıl seçilir


Bazen belirli bir süre giyilen spor ayakkabılar ayak ile uyumlu hale gelerek rahatlık hissi yaratabilir. Fakat gerçekte olan, zaman geçtikçe ayakkabının ayağın şeklini alması veya ayağın ayakkabının şekline girebilmesidir. Ayakkabıda olabilecek ergonomik bir bozukluk ayakta da yanlış bir gelişime sebep olabileceği için aslında rahat dediğimiz bir ayakkabı sandığımız kadar rahat veya ergonomik olmayabilir. Bu sebeple en uygun spor ayakkabıyı seçerken çok dikkatli olmalıyız. 


Özellikle de gelişme çağındaki çocuklar için bu durum çok daha büyük bir öneme sahiptir. Ayak yapısının gelişim evresinde ergonomik olmayan bir ayakkabı çocukların ayak gelişimlerini etkileyecektir. Bu durum da ileride oluşabilecek rahatsızlıklara zemin hazırlar. 


eçanta look kupon


Spor ayakkabı seçerken dikkat etmen gereken bir öneri listesi hazırladık. Tüm bunları göz önünde bulundurarak kendin için en doğru ayakkabıyı seçebilirsin. Ardından da eçanta web sitesine girerek birbirinden farklı markaların birbirinden özel tasarımlarını inceleyebilir ve güvenle alışveriş yapabilirsin.En İyi Spor Ayakkabısı Seçimi İçin Bu Önerileri Dikkate Alın


  Esnek ve Ergonomik Ayakkabı


  • Öncelikle rahat bir ayakkabının temelinde esnek ve ergonomik bir yapı bulunur.
  • Bunu anlamak için beğendiğin ayakkabıyı esneklik testinden geçir.
  • Spor ayakkabının iki ucundan tutarak hafif esnetmeye çalış.
  • Özellikle ayağının ön tarafında ayak parmaklarının büküldüğü yerden bükmeyi deneyebilirsin. Böylece yürüyüş veya koşu sırasında ayakkabının ne kadar esneyeceğini anlarsın. 


  spor ayakkabısı nasıl seçilir


   Ayağın Rahatlığı


   • Ayak parmakların ayakkabı içerisinde kıvrılmamalı veya ileriye doğru baskı yapmamalı.
   • Spor ayakkabı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden biridir.
   • Bu durum uzun yürüyüşler veya koşular sırasında ayağının oldukça rahatsız hissetmesine sebep olur. 


   spor ayakkabısı nasıl seçilir


    Koşu Ayakkabıları


    • Eğer koşu için bir ayakkabı alacaksan özel teknoloji ile tasarlanmış ayakkabılar ihtiyacına uygun olacaktır. Koşu sırasında ayaklar yere daha çok sık ve sert darbeler verir.
    • Bu sebeple alt kısımlarının böyle bir darbeye daha dayanıklı olması gerekir.
    • Alt kısımlarında bulunan yastıkımsı yapı sürekli tekrar eden bu darbeleri ayak kısmında daha yumuşak olarak karşılama imkanı tanır. Böylece sana da sağlıklı bir koşu imkanı sağlar.  

    spor ayakkabısı nasıl seçilir


     Doğru Ayakkabı Numarası


     • Her ne kadar hepimiz kendi ayak numaralarımızı bilsek de bu durum giyeceğimiz ayakkabıya göre değişiklik gösterebilir.
     • Nasıl bot gibi ayakkabı çeşitlerinde bazen içine giyeceğimiz çorapla rahat olması açısından bir numara büyük alırsak spor ayakkabıları da çeşitlerine göre farklı numaralarda almamız uygun olabilir.
     • Ayak bedenine tam oturmayan bir ayakkabı, ayakta uzun süreli kullanımlarda ağrı yaratabileceği gibi ayağın içeride sürtmesi sonucu yaralanmalar da meydana gelebilmektedir.
     • Her spor ayakkabının numarası aynı olmayabilir.
     • Kalıp farklılıkları sebebiyle bir ayakkabıda olan ayak numarası diğer ayakkabıda değişebilir. Bu gibi durumlarda ayak numaranın bir beden büyüğü veya bir beden küçüğünü denemende fayda var. 

     spor ayakkabısı nasıl seçilir


      Gün Sonu Alışverişine Dikkat


      • Ayaklarımızın sabah kalktığımızda olduğu ölçüsü ile akşam yatarken ki ölçüleri aynı değildir. Gece boyunca vücut hizasında olan ayaklar, sabah kalkınca daha küçük iken, akşam yatarken gün boyu aşağı sarkan ve ayakkabılar içinde havasız kalan ayaklar daha fazla şişme gösterir.
      • Bu sebeple de spor ayakkabısı alışverişlerini günün sonuna doğru yapman doğru ayak ölçüsünü bulma ve farklı saatlerde kullanımlarında rahat etmek için en doğru vakit olacaktır. 

      spor ayakkabısı nasıl seçilir


       İdeal Ayakkabı Boşluğu


       • Ayak baş parmağın ile ayakkabının ucu arasında bir kaç mm boşluk olması ayağının ve ayak baş parmağının ucunda bulunan tırnağın koşma gibi hızlı ve sert hareketlerde incinmeden rahatça hareket etmesini sağlar. 

       spor ayakkabısı nasıl seçilir


        Ayağı Saran Ayakkabılar


        • Ayakkabı ayağını rahatça sarmalıdır. Ayakkabı platformunda ayağın ortalanması ve sıkıştırmaması gerekir.
        • Bununla birlikte ayak, spor ayakkabının içine tam oturmalı ve ayağı sarmalıdır. 

        spor ayakkabısı nasıl seçilir


         Giyilecek Mekan


         • Spor ayakkabını nerede kullanacağına karar ver.
         • Günlük bir spor ayakkabı mı istiyorsun, sporda kullanmak için hafif bir ayakkabı mı istiyorsun yoksa dağ veya patika gibi yerlerde trekking spor ayakkabısı mı istiyorsun buna iyi karar vermelisin.
         • Her spor ayakkabı kullanım amaçlarına göre farklı malzemeden üretilir ve yine kullanım alanları doğrultusunda farklı tasarımlarda tasarlanır.

         spor ayakkabısı nasıl seçilir


          Kaliteli ve Uygun Ayakkabı


          • Bir ürünün kalitesi ile fiyatı bazen doğru orantılı olsa da iyi bir araştırma ve analiz sonucu kaliteli bir ayakkabıyı da bütçenize uygun olarak bulabilirsin.
          • Markası, kullanılan malzemesi, üretilen tasarımın biçimi, genel olarak kalitesini belirleyen tüm unsurlar fiyatında şekillenmesinde rol oynar.
          • Bunlara ek olarak özel ve son teknolojik tasarımlarla üretilen spor ayakkabıları da yine farklı fiyat skalasına sahiptir. 

          spor ayakkabısı nasıl seçilir


           Yumuşak Alt Taban


           • Ayağının orta kısmındaki bölümün bulutların üzerinde koşuyor hissi yaratmasını istiyorsan daha yüksek ve yumuşak bir alt tabana ihtiyacın olabilir.
           • Eğer zemini ayaklarının altında hissetmek ve kuvveti oradan almak istiyorsan da daha ince tabanlı bir ayakkabı tercih edebilirsin.
           • Yalınayak hissi veren bazı spor ayakkabılar vardır.
           • Çoğunun alt kısmında bir yastık yoktur ve ayak ile zemin arasında 3-4 mm kadar küçük bir ayakkabı tabakası vardır.
           • Ayağında ayakkabı yokmuş hissini sevenler için ideal bir ayakkabı modelidir. 

           spor ayakkabısı nasıl seçilir


            Alışma Süresi


            • Ayakkabının çok uzun sürmeyen bir alışma süresi olması lazım.
            • Uzun süre sonra alışılan ayakkabılarda yanlış bir uyum görülmektedir.
            • Bu sebeple bir kaç kullanım sonrası bu uyumun gerçekleşmesi gerekir.


            spor ayakkabısı nasıl seçilir


             Kendi Tarzını Belirle


             • Spor ayakkabısı alırken tarzınıza da uyması çok önemlidir. Spor ayakkabılar genellikle birçok farklı renk ve model skalasına sahiptir.
             • Bu özelliği sayesinde spor ayakkabılarını seçerken renk uyumu konusunda çok fazla sorun yaşamazsın.
             • Canlı renkler spor kombinlerinin en çok tercih edilen tonları sayılabilir. Yeşil, beyaz, mor, pembe, krem, sarı, kırmızı gibi canlı renklerin yanı sıra siyah ve beyaz renkleri de en çok tercih edilen renkler arasındadır.
             • Kıyafetlerinin kombin uyumuna göre spor ayakkabı rengini de tercih edebilirsin. 
             • Kendin için en uygun olan spor ayakkabıya karar vermenin en doğru yolu, tüm bu önerileri dikkate alarak bir çok farklı ayakkabıyı denemek ve nasıl hissettiğini görmektir. 


             spor ayakkabısı nasıl seçilir


             Kaliteli & Konforlu Spor Ayakkabı Modelleri eçanta’da!


             Guess markasının alt tabanı kalın Dafnee / Active Lady kadın spor ayakkabı modeli yer ile ayak arasındaki mesafenin fazla olmasını isteyenler için birebir. Yine aynı markanın Brandyn modeli de beyaz severler için farklı bir tasarım sunuyor.              Arashoes kadın spor ayakkabı modelleri de bağcıklı ve ayağı saran yapısı ile uzun yürüyüşlerinde kolaylık sağlayacaktır. Ara kadın spor ayakkabı modelleri ergonomik yapısı ile uzun süre ayağına rahatlık sağlayacaktır.              Hava alan yapısı ile Kifidis markası da muhteşem bir seçenek sunuyor sana. Farklı renk seçenekleri sunan bu tasarım kalitesi ile herkesi büyüleyecek. Heidi kadın ayakkabı modeli ile olgun bayanların ilk tercihi olmayı başarıyor.              Klasik yapısıyla Calvin Klein kendi ekolünü yaratarak orjinal ve kaliteli yapısıyla bizlere farklı ürün çeşitleri sunuyor. Siyah severler için harika bir öneri olan Tea Metallic Jacquard Kadın Sneakers modeli kombinine en uygun spor ayakkabı olacak.              Yine eçanta üzerinden detaylıca inceleyebileceğin Tommy Hilfiger markası en tarz tasarımlarıyla farklı renk seçenekleri ile birbirinden orjinal modeller sunuyor. Glitter Foxing Dress Sneaker Kadın Ayakkabı modeli yüksek tabanlı modeli ile rahatlığını ön planda tutarken şık da görünmeni sağlayacak. Biraz daha modern bir tarz arayanlar için ise aynı markanın Sporty Chunky Glitter Sneaker Kadın Ayakkabı modeli en çok tercih edilen ürünler arasında yer alıyor. 


             Tommy Hilfiger Modelleri


             Çocukların da ayak sağlığını düşünen Ceyo markası, gelişim çağındaki çocukların ayak yapılarına uygun, ergonomik modeller üretmektedir. Hava alabilen Ceyo çocuk ayakkabısının kırmızı ve yeşil renklerini bulabilmek mümkün.              Spor ayakkabı almadan önce nerede kullanacağını, ne kadar süre kullanacağını ve bütçeni belirledikten sonra yukarıdaki maddeleri de göz önünde bulundurarak gayet rahat ve kullanışlı bir spor ayakkabının sahibi olabilirsin. eçanta üzerinde bulunan binlerce spor ayakkabı modeli seni bekliyor.              İlgini Çekebilir:


             Ayak Çatlaklarına İyi Gelen 8 Harika Yöntem

             Ayakkabı Vurmasına İyi Gelen 5 Pratik Çözüm

             Terlik Seçerken Dikkat Etmen Gereken 5 İpucu

             Topuklu Ayakkabı Giymekte Zorlananlara 5 Tavsiye

             Ev Terliklerinde Yeni Moda: Evde Rahat Dışarıda Şık!


             Banka Logo
             WhatsApp Sipariş
             Çalışma Saatlerimiz
             Hafta İçi 09.00 - 17.00
             Cumartesi 09.00 - 13.00
             × Alışveriş deneyimini iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıkla