eçanta ecanta.com.tr ÜCRETSİZ - Şimdi App Store'da
Kapat
Tatile Gidiyoruz
Düğün Davetine Giderken Nasıl Hazırlanmalı?
22 Ekim 2020

Düğün Davetine Giderken Nasıl Hazırlanmalı?


Zarif, kaliteli bir duruşla tarzını yansıtan en iyi düğün hazırlığı rehberine hoş geldin… Seni tepeden tırnağa düğüne hazırlıyoruz! En yakın arkadaşın, kuzenin, iş arkadaşın, kardeşin ya da uzak bir akraban; fark etmeksizin düğüne hazırlanmak ciddi bir iştir!


eçanta look indirim kodu

Türk kültüründeki yeri tartışılmaz olan düğün merasimleri için bir davet aldığında dolabın karşısına geçip ne giyeceğine, nasıl hazırlanacağına bir türlü karar veremiyorsan senin için bu süreci daha konforlu hale getirecek, zihnindeki telaşa iyi gelecek bir yazı hazırladık!


Tüm Ürünler Modelleri


İlk etapta şuna karar vermelisin: Düğününe katılacağın çifte ne kadar yakınsın? Çok yakın bir arkadaşınla veya kardeş, kuzen gibi yakınlarınla uzak akrabanın düğün planı aynı olmaz elbette. Uzun zamandır görüşmediğin akrabanın düğününe veya iş arkadaşın, patronun gibi kendi sosyal çevrenden nispeten daha uzak çiftlerin düğününe nezaketen katılacaksan hazırlığın da aynı ölçüde daha sade olabilir.


düğüne giderken ne giyilir

Çocukluk arkadaşının, okuldaki en yakın dostunun veya biricik kardeşinin, ablanın ya da yeğen, kuzen gibi samimi olduğun çiftlerin düğününde gün boyu rahat edebileceğin bir kombin seni koşuşturma içinde rahat ettirecektir; ne de olsa böyle günlerde en yakınlarımızın kurtarıcısı oluruz, öyle değil mi?


En azından birkaç saat sürebilecek düğün törenine giderken ne giymelisin, nasıl bir elbise veya kombin seçmelisin, saçın makyajın nasıl olmalı, hangi aksesuarları tercih etmelisin hepsini senin için yanıtladık. İşte, kullanışlı ve orijinal fikirler içeren adım adım düğün daveti hazırlığı!


Düğüne katılacağın zaman bazı aşamaları zihninde planlaman gerekir. Düğün yapılacak mekan, düğün konsepti, düğün sahiplerine yakınlık derecen, düğün mevsimi gibi gibi detaylar hazırlığında kilit noktaları oluşturacak. Şimdi, dilersen hazırlığa başlayalım!


düğüne giderken nasıl hazırlanır

Düğün Törenine Katılacağın Çifte Ne Kadar Yakınsın?


Düğün davetine katılacağın çiftle arandaki yakınlığa göre elbiseni seçerek başlayabilirsin. Eğer yakın bir arkadaşının düğününe katılacaksan şıkır şıkır, göz alıcı bir elbise tercih edebilirsin; tabii gelini gölgelememek şartıyla! Eğer nezaketen gittiğin bir düğünse, çift sana çok yakın değilse bu aşamada daha sade bir tasarıma yönelebilirsin. Örneğin, uzun zamandır görüşmediğin uzak bir akrabanın düğününde ışıl ışıl parlamak ironik bir fikir olurdu.


düğün


Düğün Merasimi Nasıl Bir Mekanda Yapılacak?


Elbise seçerken dikkat etmen gereken bir diğer nokta düğün mekanı. Düğün nerede yapılacak? Kapalı bir düğün salonunda mı, havuz başında mı, sahilde mi, otelde mi, bahçede bir kır düğünü mü veya teknede bir kutlama mı? Düğün töreninin yapılacağı mekan elbiseni seçerken sana yol gösterebilir. Nasıl mı? 


Mesela, kır düğününe davetlisin diyelim. Mevsim ılık ya da sıcak aylarda… Bu aşamada senin ağır kumaşlı, kuyruklu, hareket kabiliyetini fazlaca kısıtlayan elbiseler seçmemen gerekir. Kısa elbiseler, uçuş uçuş kutlama elbiseleri, etek - büstiyer kombini iyi bir seçim oluşturabilir. Eğer düğünün çift tarafından belirlenen bir konsepti var ise buna uygun bir elbise de seçebilirsin.


kır düğünü


1. Adım: Elbise Seçimi


Az önce yukarıda bahsettiğimiz kriterler hakkında biraz düşünme fırsatı bulduktan sonra sıra geldi elbise seçimindeki detaylara!


Elbise seçerken öncelikle senin vücuduna en uygun modeli seçmelisin. Ölçülerinden daha dar veya bol kıyafetler tören boyunca seni rahatsız edebilir. Aynı ölçüde çok kısa, süper mini elbiseler konforlu sayılmaz. Dans ederken, oturup kalkarken eteğini çekiştirerek huzursuz olmak istemiyorsan uygun kısalığa iyi karar vermelisin. Kuyruklu abiyeler de hareket kabiliyetini kısıtlayan modeller arasında. Ayrıca sen fark etmeden arkadaki kumaşa pek çok kişi basabilir de. 


Derin dekolteleri normalde tercih etmiyorsan düğün davetinde ilk kez giyeceğin sırt, bacak ya da göğüs dekolteli bir elbise seni hareket hızlı ederken tedirgin edebilir. Hayır ben kendime güveniyorum, cesur bir tarza sahibim diyorsan elbette özgürsün, bu senin kararın :) Omuzların dar ise, küçük ölçüde göğüslere sahipsen straplez modeldeki elbiselerin sürekli aşağı kayma tehlikesi içerdiğini de hatırlatmak isteriz. Sürekli elbiseni yukarı doğru çekiştirmek istemezsin değil mi?


Gelelim bir diğer önemli konuya: Renk! Seçeceğin elbisedeki renk ne kadar zamansız olursa senin için o kadar avantajlı olur. Bir sezon aniden patlayan bir renk diğer sezon değerini yitirebilir. Bu da senin için karlı bir alışveriş olmayabilir. Kendine en çok yakıştığını düşündüğün tonlarda renkler seçebilir veya siyahın modası geçmeyecek asaletinden faydalanabilirsin!


düğün elbisesi

2. Adım: Ayakkabı ve Çanta Seçimi


Düğün davetine katılacağın zaman aklına gelebilecek ilk üç şey: Elbise, ayakkabı ve çanta! Elbise adımını başarıyla geçtiğine göre şimdi ayakkabı ve çanta hakkında seçim yapabiliriz seninle.


Ayakkabı


Kadın modasının incileri ayakkabı ve çantalar konusunda elbette sayısız imkanın var. Yapman gereken şık, kullanışlı ve modası kolay geçmeyecek, farklı renkteki elbise ve abiyelerinle kolay kombinleyebileceğin fonksiyonlu ayakkabı ve çantalar tercih etmek.


Siyah hepimizin malumu bir klasik; bunun yanında nude tonlar da son yılların favorisi. Haksız da değil hani… Ten rengindeki çanta ve ayakkabılar çok sayıda elbise, abiye, gece elbisesi, etek, pantolon takımları ile uyum sağlayabiliyor.


Ön planda olacağın bir düğün davetiyse rahat ayakkabılar seçmelisin. Ayağına vuracak, daha önce hiç giymediğin, ‘açılmamış’ ayakkabılar tek kelimeyle risk olur. Ayrıca her ihtimale karşı, eğer düğün töreninin sonuna kadar orada olacaksanız, gelin ve damat için koşturacağınız bir tören olacaksa yanında yedek bir babet bile bulundurabilirsin. Düğünde kısa kalmayı planlıyorsan veya daha az hareketli olmayı planlıyorsan ayakkabı seçiminde daha esnek olabilirsin.
Çanta


Düğüne giderken tercih etmen gereken çanta çeşitlerinin başında abiye çantalar ve portföy çantalar geliyor. Elinde taşıyabileceğin küçük cüzdan boyutunda portföy (clutch) çantalar veya ince omuz askılı, zincir askılı abiye çantalar tercih edebilirsin.


Bu aşamada çanta renginin genel kombinle uyumlu olması hoş bir bütünlük oluşturacağı gibi göz yormayacaktır.Bu gibi durumlarda adeta kurtarıcın olacak, her daim elinin altında bulunabilecek belli başlı renklerden altın, gümüş, siyah renkli abiye çantaları eçantadan satın alabilirsin.


Yerli & yabancı farklı markaları tek platformda buluşturan, kaliteli ve stil sahibi modellere öncelik veren eçantada alt limit olmaksızın tüm alışverişlerinde kargo ücreti sadece 1 TL!
3. Adım: Makyaj ve Saç


Vücudun için tasarlanmış gibi sana tam uyan elbiseni seçtin. Onu tamamlayacak nadide parçalar ayakkabı ve çantana da karar verdin; işin büyük kısmını tamamladın! Şimdi seninle önemli bir detaya değinelim. 


Saçın ve makyajın senin genel bütünlüğüne uyum sağlamalı; makyajın veya saçın elbisene, senin mimiklerine, duruşuna gölge düşürmemeli. Doğal güzelliğine güven, düğün şıklığına uygun birkaç rötuş yap ve abartıdan kaçın deriz… 


Makyaj


Son zamanlarda oldukça popüler olan makyaj blogları ile artık pek çok kişi kendi makyajını kolayca yapabiliyor. Belli başlı birkaç makyaj malzemesi ile tenine ve yüz hatlarına en uygun makyajı yapabilirsin. Ten rengine uygun bir kapatıcı, fondöten, far, rimel, allık, aydınlatıcı, bronzer, göz kalemi ve ruj gibi malzemeleri kullanarak senin güzelliğini gölgelemeyecek, abartıdan uzak, ölçülü bir o kadar da özenli bir makyajla kombinini taçlandırabilirsin.


makyaj malzemeleri


Saç


Gelelim saçlarına. Saçlarının uzunluğuna göre rahat edebileceğin bir model tasarlayabilir kuaföründen onu uygulamasını rica edebilirsin. Esasında son zamanlarda pek çok kadın kendi saçlarını evde kendisi şekillendiriyor. Eğer saç şekillendirici aletlerin varsa sen de kolaylıkla saçını yapabilirsin. Düğün yaz aylarında yapılacaksa koşturma veya dans esnasında saçların dağılabilir, elektriklenebilir. Bu aşamada sıcak bir mevsimde saçlarını toplamayı tercih edebilirsin.


düğün hazırlığı

4. Adım: Takı ve Aksesuar


Elbisen sade ve elegan bir tasarıma sahipse, görüntüne ışıltı kazandırabilecek parlak kolyeler, bilezikler ya da yüzükler takarak kombinini taçlandırabilirsin. Saçlarını toplattıysan büyük küpeler de boynuna hoş bir zariflik katacaktır. Eğer elbisen zaten ışıltılıyla veya çizgi - desen mevcutsa daha sade takılar senin için uygun olacaktır.


düğüne giderken nasıl hazırlanır

Düğün Davetine Giderken Aklında Bulunmalı


  • Düğünde aktif olacaksan, koşturma içinde terleyebilirsin. Bunun için yanında çanta boyu bir parfüm bulundurabilirsin.

  • Topuklu ayakkabılar her kadın için risklidir. Ayakta durmaktan ayakların ağrıyabilir, su toplayabilir veya yara olabilir. En kötüsü de topuğun kırılabilir. Bu gibi durumlarla baş edebilmek için yara bandı veya yedek babet alabilirsin yanına.

  • Regl dönemin yaklaşıyorsa veya regl döngüsü içinde düğüne katılacaksan yanında mutlaka yedek ped bulundurmalısın.

  • İnce külotlu çorap giydiysen onun her an kaçabileceğini de bilirsin. Bu aşamada geceni mahvetmemesi açısından yedek bir çorap senin kurtarıcın olacaktır.

  • Gece boyunca içecekler, yiyecekler sonrası rujun silinebilir. Terlersen fondötenin akabilir. Bu gibi durumlar için yanında rujunu ya da fondötenini taşıyabilirsin.


düğüne giderken ne giyilir

İlginizi Çekebilir:


Çanta Çeşitleri ve Kombin Önerileri


Çantan Senin Hakkında Ne Söylüyor?


Portföy Çanta Özel Günlerde Nasıl Kullanılır?


Kadınlar İçin En İyi Çanta Markaları Hangileri?


Her Kadının Sahip Olması Gereken Çanta Modelleri


Banka Logo
× Alışveriş deneyimini iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıkla