eçanta ecanta.com.tr ÜCRETSİZ - Şimdi App Store'da
Kapat
Bayram Fırsatları
Cüzdan Rehberi: Nasıl Seçilir, Kullanılır, Temizlenir?
26 Mart 2022

Cüzdan Rehberi: Nasıl Seçilir, Kullanılır, Temizlenir?


Günümüzde para ve kart gibi önemli eşyaları taşımamıza yardım eden cüzdanlar, Antik Yunan dönemlerinden bizlere ulaşan bir eşyadır. Şu anki dönemde hemen hemen herkesin bir tane kendine ait cüzdanı vardır. Hatta bazıları için cüzdan çok önemli bir eşyadır ve koleksiyon yapmaya bile başlamıştır. Paraların güvenle taşınması, kart ve kimliklerin düzenlenmesi için tercih edilen cüzdanlar kadın ve erkeklerin temel ihtiyacı olduğu gibi en temel aksesuarlarından biridir de aynı zamanda.


cüzdan nasıl seçilir kullanılır

Antik dönemde kullanılan cüzdanlar, hem erzakların hem de basılan ilk paranın taşınması için icat edilmişti. O zamana ait cüzdanlar belde duracak şekilde kese görünümündeydi. Hatta kaynaklarda yer alan ifadelere göre sadece paranın taşınması için değil yemek ve ufak eşyaların taşınması için de kullanılırdı.


AY Campbell tarafından Arkaik dönem “The Boy, the Grapes ve Foxes” hakkındaki 1931 tarihli kitabında yer alan cümlelere göre cüzdan insanlar için yardımcı bir eşyaydı. Bu kitapta yer alan ifade ise şöyleydi: “Cüzdan yoksul adamın erzak stokladığı taşınabilir kileridir.”


eçanta look indirim kodu

Antik Yunan döneminde meydana çıkan cüzdanlar, kuzu derisinden ya da diğer hayvanların derisinden ufak bir kese şeklinde yapılırdı. Zamanın ve mekanın hızla değişmesiyle beraber bir avuç içini dolduran modeller hayatımızda yerini almaya başladı. Şık, ergonomik, kullanışlı kadın ve erkek cüzdanları son yüzyılda olmazsa olmaz eşyalar arasında yerini aldı.


Şimdi seninle beraber cüzdanın tarihini öğrendik. Peki, kullanım tüyoları hakkında ne kadar bilgiye sahipsin? Cüzdan nasıl seçilmeli ve temizlenmeli diyorsan sana söyleyeceklerimizi dikkatle okuyabilirsin. Kendine yakışan, bütçene uyan en şık cüzdanları eçanta sana sunuyor!Cüzdan Nasıl Seçilir?


Cüzdan seçerken ihtiyaçlarını karşılayan modelleri incelemelisin. Eğer birkaç tane kredi kartın varsa kart bölmesi çok olan modellerin sana göre olduğunu düşünebilirsin.


Cüzdanı taşıyacağın çanta ya da cep varsa cüzdan boyutunu oa göre belirlemelisin. Kadınlar cüzdanları çanta içlerinde taşırken erkekler ise genellikle pantolon ya da ceket cebinde taşır. Bunun için alacağın cüzdanın sana göre büyüklükte olmasına dikkat edebilirsin.


Cüzdanı seçerken kullanılan malzemeyi öğrenmek iyi bir fikir olacak. Eğer gerçek deriden üretilen bir cüzdan alıyorsan kullanım tüyolarını da araştırman gerekir.  Spor bir cüzdan beğendiğin durumlarda da ceplerini gözden geçirebilirsin. Nakit para, kart, kimlik alabiliyorsa bu cüzdan tam bana göre diyebilirsin.


Satın alacağın cüzdanın kapaklarının güvenli kapak sisteminde olması da önemli. Erkek cüzdanlarında genellikle kaliteli mıknatıs kullanılır. Kadın cüzdanlarında ise toka ya da fermuar yer alır. Bu sistem sayesinde içindeki eşyaların dışarı dökülmesi önlenir.


Peki, cüzdan hangi renk olmalı? Bu yanıtı sen verebilirsin. Zevklerine hitap eden renklerde model seçimi yapmakta özgürsün. Taba, mavi, siyah, krem, pembe, kırmızı ve aklına gelebilecek birçok tonda cüzdan tasarımları vardır.Cüzdan Nasıl Temizlenir?


Cüzdan nasıl temizlenir birçok kişinin merak ettiği sorulardan biridir. Kirlenen ve üzerine herhangi bir şey dökülen cüzdanı en kısa sürede temizlemek gerekir. Bunun için şu adımların izlenmesi önerilir:


 • Cüzdanların kumaşı hakiki deriyse aman diyelim deterjanlı su kullanma. Gerçek deri kumaşlar nemli bezle silindiğinde tertemiz olacaktır.

 • Spor kumaşlı cüzdanların içindeki eşyaları boşalttıktan sonra musluk altında sıcak sudan geçirebilirsin.

 • Cüzdanların kart bölmesini sabitleyen özel bir doku vardır. Bu nedenle çamaşır makinesine girmesi uygun değildir.

 • Toz, leke gibi durumlarda nemli ılık bir bez kullanarak dakikalar içinde temizlik yapılabilir.

 • Cüzdan neyle temizlenir sorusuna vereceğimiz yanıt nemli bez, deterjansız mendiller olacaktır.


Cüzdan Modelleri


Hangi Malzemeden Cüzdan Üretilir?


Cüzdan hangi deriden yapılır sorusuna yanıtlar asırlar öncesinden verilmiş aslında. İlk cüzdanlar hayvan derilerinden dikilmekteydi. Şimdi de gerçek derilerin kullanıldığı modeller mevcut. Ancak bu konuda seçim yapmak tamamen senin bileceğin bir iş.


Deri görünümlü kumaşların kullanıldığı cüzdanlar da var elbette. Eko deri, polyester, kot kumaş gibi malzemeler sayesinde çeşit çeşit cüzdanlar tasarlanmakta. Aklındaki cüzdan modellerine ulaşmak istediğinde eçantaya uğramayı unutma.


cüzdan nasıl seçilir kullanılır

Kadınlar Nasıl Cüzdan Kullanmalı?


Kadınlar için tasarlanan cüzdan modellerinin sayısı oldukça fazla. Kare, dikdörtgen, bozuk para cüzdanı, portföy cüzdan gibi çeşitler akıl karıştıran türden. Kadınlar için cüzdan nasıl olmalı diyorsan sana sunulan modellerin özelliklerine değinelim:


 • El portföyü adıyla dikkatini çeken, avuç büyüklüğündeki kullanışlı cüzdanları edinebilirsin. Bu gibi ürünlere nakit para, kart ve kimlik yerleştirmek çok kolay.

 • Geniş cepli bir cüzdan istiyorsan ebat açısından daha büyük modellere bakabilirsin. Fermuarları açtığında karşına çıkan 2 ayrı bölme sayesinde para ya da kağıtları rahatça elinde taşıyabilirsin.

 • Bozuk paraların için desenli ve kilitli bozuk para cüzdanlarını tercih edebilirsin.


cüzdan nasıl seçilir kullanılır

Erkekler Nasıl Cüzdan Kullanmalı?


Genellikle erkekler kullandığı cüzdanları ceket, mont ya da pantolon cebinde taşır. Çanta taşıyan erkekler, cüzdanlarını çantaya yerleştirip kullanılır. Ceplerde taşımak için erkek cüzdanı almak istiyorsan, 2 kapaklı ve minimal cüzdanları tercih edebilirsin. Bu tür modeller, bir elin büyüklüğünü geçmeyecek şekilde tasarlanır. Pantolon ceplerine uyumlu olan erkek cüzdanları, evin dışında zaman geçiren erkeklere taşıma konusunda kolaylık sağlar.


cüzdan nasıl seçilir kullanılır

Hangi Eşyalar Cüzdanda Taşınır?


Şimdi geldik herkesin merak ettiği o soruya: Cüzdana neler konulur? Hangi cüzdana para konulmaz? Bu konuya şöyle açıklık getirmek gerekir:


 • Cüzdanlar kibar görünümlü minik çantalardır aslında. İçinde kaba ve iri eşyalar taşınmaz. Kağıt inceliğindeki eşyaların taşınması uygundur. Kart, kimlik, nakit para, vesikalık fotoğraf gibi.

 • Cüzdana alabileceğin eşyaları sayısı çok sınırlı. Bazı modellerde bozuk para bölmesi mevcuttur. Ancak bu bölmenin de alabileceği bozuk para sayısı çok sınırlıdır.

 • Cüzdanda taşıyabileceğin eşyaları gözden geçirdiğinde nakit para, kredi kartı, kimlik, öğrenci kimlik kartı, otobüs kartı gibi eşyaların olduğunu görebilirsin.


cüzdan nasıl seçilir kullanılır

En Şık ve Kullanışlı Cüzdan Modelleri Senin İçin eçanta'da!


Model: Tommy Hilfiger Seasonal Mini Cc Erkek Cüzdan


Poliüretan malzemeden üretilen Tommy Hilfiger erkek cüzdan modeli, nakit paraların rahatça taşınması için özel bir bölmeye sahip. Senelerce kullanım imkanı sunan bu model, şık ve minimal aynı zamanda. Cepte, çantada yerden tasarruf sağladığı için birçok erkek tarafından sevilerek kullanılıyor.


Tommy Hilfiger Seasonal Mini Cc Erkek Cüzdan


Model: Benetton Fermuarlı Cüzdan


Öğrencilerin, spora gidenlerin ya da minimal cüzdan sevenlerin favorisi olacak Benetton cüzdan hafif olması nedeniyle çok seviliyor. Spor kombinlerde elde tutarak taşıma imkanı olduğu için pek çok kombine eşlik edebiliyor. Pantolon ceplerinde, eşofman ceplerinde rahatça taşınan bu model ekonomik açıdan da çok uygun rakamlarda!


Benetton Fermuarlı Cüzdan


Model: Us Polo Assn Metal Logolu Kadın Cüzdanı 


Birkaç adet kart ve kimlik taşıyan kadınlar için tasarlanan bu şık cüzdan modeli, birçok kıyafetle kombinlenebilir. Fermuarlı kapakları sayesinde içindeki eşyaların düşme riski sıfır. Kaliteli malzemeden üretilen Us Polo kadın cüzdan modeli, her sezon olduğu gibi bu sezon da çok moda!


Us Polo Assn Metal Logolu Kadın Cüzdanı


Model: Grande Mıknatıslı Kart Yuvalı Erkek El Portföyü


Erkeklerin şık ve kaliteli cüzdan arayışına yanıt veren Grande, mıknatıslı ve fermuarlı sistemle tasarladığı kullanışlı modelini sunar. Gerçek deriden üretilen bu havalı görünümlü cüzdan, pek çok erkeğin dolabında yer alması gereken eşyalardan. Kaliteli ve şık tasarımı olduğu için senelerce kullanım ömrü var!


Grande Mıknatıslı Kart Yuvalı Erkek El Portföyü


Model: DSN Zarf Tipi Alt Fermuarlı Kadın Cüzdanı


Zarf tipi cüzdan modeli olarak bilinen, dikdörtgen şeklindeki kadın cüzdanlar çanta içinde ve dışında kolay kullanıma sahip. Cüzdan üzerindeki toka ve fermuar arasındaki uyum ise eşsiz. 6 kartı aynı anda taşımak, nakit paraları düzenlemek için iyi bir cüzdan arayanlara DSN cüzdanı sunmaktan mutluluk duyarız!


DSN Zarf Tipi Alt Fermuarlı Kadın Cüzdanı


İlgini Çekebilir:


En Çekici Sweatshirt Kombinleri

Kış Kombinleri İçin 8 Harika Görünüm

Üniversite Kombinleri Nasıl Olmalı?

Chino Pantolon Nedir? Nasıl Giyilmeli?

Kışın Crop Top Kombini Yapmanın İpuçları

Ünlü Markalardan 2022 Kış Bot Modelleri

Zümrüt Yeşili Renk Modasını Nasıl Yakalarsın?

Pantolon Gömlek Kombinlerinde En İyi 5 Tavsiye

Banka Logo
× Alışveriş deneyimini iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıkla