eçanta ecanta.com.tr ÜCRETSİZ - Şimdi App Store'da
Kapat
Bayram Fırsatları
Çay ve Kahve Lekesi En Kolay Nasıl Çıkar?
07 Haziran 2022

Çay ve Kahve Lekesi En Kolay Nasıl Çıkar?


En inatçı lekelerden biri olan çay ve kahve lekeleri, en sık karşılaşılan leke çeşididir. Çünkü, biliyoruz ki dünya çay ya da kahve sevenler olarak ikiye ayrılır. Bu yüzden çoğunlukla kıyafetlere, halıya, koltuğa dökülen çay ve kahve lekelerinden dert yanarız. 


çay kahve lekesi nasıl çıkar

Bizlere hep söylenen şey, lekeye anında müdahale hayat kurtarır. Evet, bu doğru fakat uzun süredir çıkarılmayı bekleyen lekelerin hali ne olacak? 


eçanta look indirim kodu

Merak etme, bu yazımızda eski ya da yeni oluşmuş tüm kahve ve çay lekelerini kolayca çıkarabilmenin yollarını öğreneceksin. Tüm bu lekelerin çıkma yöntemleri için sana özel hazırladığımız listeye bir göz atmaya ne dersin?Çay Lekesi Çıkar Mı? Çay Lekesi Hangi Yüzeyde Hangi Yöntemle Çıkar? 


En korkulan şeylerden biri de çay lekesinin döküldüğü yere yerleşip hiç çıkmayacağıdır. Üzülme, biz senin için en önemli kaynaklardan doğru bilgileri derledik.


 • Çay lekesi çıkarma yöntemlerinin en bilineni ile başlayalım. İlk yapacağın şey lekenin döküldüğü alana (kıyafet, tezgah, koltuk vs) döküldüğü ilk dakikada soğuk su ile müdahale etmektir.

 • Bu yöntem sayesinde lekenin yüzeye, kumaşa yerleşmesini önleyebilir ve lekeden çaba sarf etmeden kurtulabilirsin. 

 • Demlikteki çay lekesi nasıl çıkar? diyecek olursan karbonat ve limon nimetlerinden rahatlıkla faydalanabilirsin. Limon yerine sirke kullanmak da etkili olacaktır.

 • Bu yöntemi, demlik kısmındaki leke bulunan yere öncelikle karbonat döküp limonla ovalamalısın. Bir süre beklettikten sonra kaynar su döküp, normal bulaşık yıkar gibi yıka. İşlemin sonrasında demliğin tertemiz olduğunu göreceksin. 

 • Arama motorlarında sıkça karşılaşılan koltuğa dökülen çay lekesi nasıl çıkar? sorusunu da yanıtlamadan geçmeyeceğiz elbette. 

 • Eğer koltuk deri ise çok fazla irdelemeye gerek yok sanırız. Siliyorsun geçiyor! Ancak, koltuk kumaşsa biraz zorlu olabiliyor. Burada biraz doğal yöntemlerden faydalanmanın yararı oldukça fazladır. Öncelikle dökülen bölgeye soğuk su ile ıslatılmış bezi tampon hareketlerle uygula. Ardından lekeli yere bolca karbonat dök ve yine soğuk sudan yararlanarak ovalamaya başla. Karbonatın yanında çamaşır sodası ya da toz deterjandan da yararlanabilirsin. 

çay lekesi

Çay Lekesi Tişörtten Nasıl Çıkar?


Bu kategoride kıyafet üzerinde bulunan çay lekelerine özel olarak ayırdık. Çünkü kendisi başlı başına önemli bir konu! (Kıyafetlerimiz değerlidir öyle değil mi?) Haydi gel tişörtte bulunan çay lekesi çıkarmak için uygulayacağın yöntemler nelermiş inceleyelim.


 • Çay lekesi kuru temizleme yöntemiyle de çıkarılabilen lekelerdendir. Malum, artık teknoloji gelişti. Evet, teknoloji diyoruz çünkü kuru temizlemede kullanılan makineler de muhteşem teknolojinin bize sunduğu nimetlerden biri. 

 • Öncelikle anında müdahale ederek çay lekesinden hızlıca kurtulabileceğini unutma. Kıyafetine çay sıçrayınca hemen makineye atıp klasik yöntemle yıkarsan lekeden eser kalmayacaktır. 

 • Ancak, kimi zaman bunu yapma imkanımız olmayabiliyor. Hatta bazen üzerinden uzun zaman geçiyor ve leke iyice kurumuş oluyor. 

 • Bunun için yapacağın şey çok basit! İhtiyacın olan şeyler: deterjan ve su. Öncelikle kıyafetini düz bir yüzeye lekeli kısım dışta kalacak şekilde yay. Ardından, toz çamaşır deterjanını lekenin üzerine bir ölçek kadar dök ve üzerine macun kıvamı elde edecek kadar su ekle. Elde ettiğin karışımı lekenin üzerine iyice yayarak bir süre beklet. Örneğin; 2-3 saat kadar bekletebilirsin hatta müsaitliğine göre bu süreyi daha da uzatabilirsin. Bu yöntemin ardından kıyafetini makinede yıka. 

 • Tüm bu yöntemlerin sonrasında leke hala çıkmamışsa leke kumaşa iyice yerleşerek bir olmuş olabilir. Bu noktada lekeyi yok etmek oldukça zorlu olacaktır. Kıyafetini yıkadıktan sonra hala leke duruyorsa soğuk su ve karbonat ile doldurduğun kova içerisine tişörtünü at ve beklet. Bir bakmışsın lekeden kurtulmuşsun. 


çay lekesi çıkarma


Kahve Lekesi Nasıl Geçer?


Kahve lekesi çıkarma yöntemleri de çay lekesi ile birebir aynı diyebiliriz. Ancak, kahve lekesinde uygulayabileceğin çok farklı bir yöntem var.


 • Kahve lekesi ister koltuğa ister kıyafetine ister de halıya dökülmüş olsun. Yapacağın şey hemen bir gliserin edinmek. Evet, yanlış duymadın. Hani şu cilt bakım ürünlerinde sıklıkla rastladığımız gliserin. 

 • Gliserini lekelenen bölgeye o bölümü kaplayacak kadar dök ve yaklaşık yarım saat kadar beklet. Ardından bölgeyi deterjanlı su ile ovala. Ta ta! İşte kahve lekesinden kurtuldun. 

kahve lekesi çıkarma

Diş Üzerindeki Lekelerden Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

 • Çay ya da kahve severlerin en yakındığı konulardan bir diğeri de dişte çay kahve lekesi oluşumudur. Bu lekelerden evde kendi yöntemlerinle kurtulabilirsin. Ancak, kimi zaman bu lekelerin genetik faktörlere ya da yaşlılığa bağlı oluşabileceğini de unutmamalısın. 

 • Eğer dişim sürekli çay ya da kahve içmekten dolayı sararıyor diyorsan sana adaçayı mucizesini önerebiliriz. Tabii yanında bulunan destek kaynaklarıyla birlikte.

 • Uzman doktorların da tavsiye ettiği yöntem şu şekilde: karbonat, adaçayı ve limon. Bu oldukça güçlü üçlüyü bir karışım haline getir ve haftada 3 kez düzenli olarak uygula. Güçlü diş minesine sahipsen bu süreyi haftada 5’e çıkarabilirsin.

 • Ancak, unutma ki oldukça güçlü ve aşındırıcı özelliklere sahip olan bu içerikler bir süre sonra diş minesine zarar verebilir. Bu nedenle bu yöntemi aralıklı olarak uygulamakta fayda vardır. 

 • Uygulayabileceğin bir diğer yöntem ise zeytinyağı ve karbonat ikilisi. Karbonat ve zeytinyağı ile macun oluştur ve bu karışımı yine haftada 3-4 kez olacak şekilde uygula. Bir süre sonra diş renginde açılmalar olacağını göreceksin. 

 • Dilersen karbonat yerine kabartma tozundan da faydalanabilirsin. Hatta yeri gelmişken söyleyelim. Kabartma tozu ve tarçın da hem ağız kokusu hem de dişte oluşan çay, kahve lekelerini giderebilirsin. 

 • Hem ağız kokusu hem de lekelere iyi gelecek başka bir yöntem arıyorsan sana çilek meyvesini hayatından çıkarma diyebiliriz. Çilek, tamamen lekeler üzerine çalışabilen son derece faydalı bir meyvedir. Çileği, püre haline getirerek diş macunu uygulamasının ardından kullanabilirsin.

 • Son olarak, soğuk sıkım bir yağ ile ‘’oil pulling’’ yani yağ çekme yöntemini önerelim. Ne demek istiyorsunuz? oil pulling de ne? Dediğini duyar gibiyiz. Merak etme anlatıyoruz. 

 • Bu yöntem, her sabah uygulanması gereken, ağız içerisinde bulunan tüm bakterileri yok etme amacıyla ilerleyen muhteşem bir yöntemdir. 

 • Alışması biraz zaman alsa da alışkanlığı kazandıktan sonra hiç bırakmak istemeyeceğine eminiz. Ayrıca ihtiyacın olan tek şey soğuk sıkım yağ. Bu, hindistan cevizi ya da susam yağı olabilir. Hoş kokusu ve güzel aroması olduğu için hindistan cevizi yağından faydalanmanı öneririz. 

 • Bu yöntem için yapacağın şey, her sabah uyanır uyanmaz ağzına bir çorba kaşığı kadar hindistan cevizi yağı atmak ve ağzının içerisinde çalkalamak. İlk zamanlar belki yanlışlık yutabilirsin (hiçbir yan etkisi yok) ancak, yutmamanı tavsiye ederiz. 

 • Yutmaman gerektiğini de sabahları ağzımız içerisinde biriken bakterilerin vücut içerisine girmemesi için söylüyoruz. Yoksa, Hindistan cevizi yağı son derece yararlıdır tabii. 


kahve lekesi


İlgini Çekebilir:


Paris Işıltısı Nedir? Nasıl Yaptırılır?

Reformer Pilates Nedir? Faydaları Nelerdir?

Hamak Yogası Nasıl Yapılır? Faydaları Nedir?

Doğal At Kılı Fırçası Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Jade Roller Kullanımı ve 7 Faydası, İşe Yarıyor Mu?

Yeni Yılda Daha İyi Bir Sen İçin 6 Gerçekçi Hedef

Yüz Yogası: Parlak, Genç ve Pürüzsüz Cildin Sırrı!

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı? 5 Pratik Adımda Kusursuz Görünüm

Banka Logo
× Alışveriş deneyimini iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıkla