eçanta ecanta.com.tr ÜCRETSİZ - Şimdi App Store'da
Kapat
Yeni Sezon
Çantanın moda sahnesindeki tarihsel gelişimi
28 Aralık 2021

Çantanın moda sahnesindeki tarihsel gelişimi

Moda tarihçisi Farid Chenoune'a göre; çanta, moda tarihi içindeki en eski ve en evrensel nesnedir. Moda denince herkesin aklına ilk gelen, ‘olmazsa olmaz’ olarak düşünülen aksesuar şüphesiz çanta. En temel fonksiyonuyla topyekün bir obje olan çanta; bir şeyleri taşımamızı ve saklamamızı sağlayan en temel üründür. Cüzdan, kredi kartlık, telefon, anahtar, parfüm, defter, kalem birçok günlük ihtiyacımız olan nesneyi tek bir ürün içine sığdırmak derin bir çerçeveden bakınca çok önemli bir ihtiyaç. Tabiri caizse “modanın kalbi” olan çantanın ortaya çıkış tarihine odaklandığımızda, bugüne kadar nasıl gelişti sorusu karşımıza çıkıyor. Kökeni Orta Asya’ya kadar uzanan; heybe, kese, kılıf, torba, çıkın, zembil gibi farklı isimlerde kullanılan çanta günümüzün modern yapısıyla çok çeşitli formlara evrilmiştir. 19. yüzyıl sonlarına doğru moda sahnesindeki markalaşma alanındaki hızlı gelişmeler çantanın da yönünü değiştirmiş; çantanın fonksiyonel faydasının yanında sembolik bir statü nesnesi halini almasına neden olmuştur. Günümüzde, kadınlar kadar erkekler içinde çanta olmazsa olmaz bir aksesuar.


İkon statüsünde çantalarıyla birçok moda markası; kullanıcıların beklentilerine yanıt vermek için her sezon, farklı moda trendleriyle sayısız koleksiyonla sektöre yön veriyor. Moda tarihini şekillendiren çantalar, bir diğer deyişle, markaların DNA’sını oluşturan en önemli yapı taşlarından biri. Kıyafetlerin tamamlayıcısı, omzumuzdan, kolumuzdan, elimizde, sırtımızdan ayırmadığımız yegane “dost” diye tasvir edebileceğimiz çanta; markaların sürdürülebilir bir iz bırakmasında yadsınamaz bir güç. Nasıl mı? Markalar ortaya koyduğu imza çanta tasarımlarıyla, nesilden nesile aktarılan moda ve kültür mirasının geleceğini oluşturuyorlar. Bunu yaparken markayla bir olma, ait hissetme, ortak değerleri paylaşma konusunda kurulan iletişim de kültür aktarımına zemin hazırlıyor. Kökenli geçmişiyle günümüzün vakur duruşlu çanta objesinin gelecekte moda dünyasında yerini tahmin etmek pekte zor değil. Moda, moda olsada olmasa da çantalar hep bizimle kalacak.


Yazar SELEN YORULMAZ ÖZSÜMER


Banka Logo
× Alışveriş deneyimini iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıkla