eçanta ecanta.com.tr ÜCRETSİZ - Şimdi App Store'da
Kapat
Bayram Fırsatları
Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün Kutlanır?
02 Haziran 2022

Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün Kutlanır?


Babalar gününün ne zaman kutlandığını merak ettiğini duyar gibi olduk. Sevgili babacığının gününü unutmak istemiyorsan ve dünya çapında babalar gününün nasıl kutlandığını öğrenmek istiyorsan yazımızın devamını mutlaka incelemelisin. Sonuçta bizler için her türlü emeğe katlanan babalarımızın gününü aksatmak olmaz. 


babalar günü

Babalar günü ne zamandır her yıl haziran ayının üçüncü pazar gününde kutlanan bir gelenektir. Gelenek diyoruz çünkü bu merasim aslında hadi bugünü babalar günü ilan edelim şeklinde oraya çıkmamış elbette. Dünya babalar günü ne zaman kutlanır nasıl kutlanır hadi gel senin için hazırladığımız metne göz at. 


Bir önceki yazımızda baban için hangi hediyeleri alabileceğinden bahsetmiştik. Peki, bu hediyeleri hangi gün vereceksin? Yani babalar günü hangi gün kutlanıyor? Yukarıda babalar gününün her yıl haziran ayının üçüncü pazar gününde kutlandığını belirtmiştim. Bu yıl babalar günü 19 Haziran tarihinde kutlanacak. 


eçanta look indirim kodu

Babacığının gününü kaçırmamaya özen göstermelisin. Hatta o gün babana bu günün tarihinden biraz bahsedersen seninle gurur duyacağına eminiz. Belki, bu bilgileri bizden öğrendiğini de ona iletirsin? Peki, babalar gününe kaç gün kaldı? diye sorarsan bir hafta kaldığını söyleyebiliriz. O yüzden hediye seçimine bir an önce karar verip babana seni seviyorum demek için geç kalma.


Babalar Günü Hediyeleri Modelleri


Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün Kutlanır?


Biraz babalar gününün tarihinden bahsedelim. Babalar günü ilk kez 1910 yılında Amerika’da ortaya çıkmış. Şöyle ki Sonora Smart Dodd adında güzeller güzeli bir kız babasının özlemiyle yanıp tutuşuyormuş. Çünkü kızımızın babası Amerikan askerlerinden biriymiş. Hatta babası savaşta yaralanıp gazi olmuş. Ayrıca, annesi olmayan Dodd ve beş kardeşine de babası bakmış. Annelik etmiş diyebiliriz. Bu durumun ardından babasını çok seven Dodd, tıpkı anneler günü gibi babalar gününün de olması gerektiğini ortaya atmış. 


Sadece söylemekle kalmamış babasının gününü kutlamış ardından da etrafına o günü kutlatmayı başarmış. Bu sırada gelenek haline gelen gün için bir takım çalışmalara başlamış. Bu gün için de tabii ki babasının doğum günü olan 5 Haziran tarihini seçmiş. Ancak yaptığı çalışmaların o güne yetişmemesi nedeniyle Haziran ayının üçüncü pazar gününü seçmiş. 


Tüm bu yaşananların ardından 1942 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin o zamanki Başkanı Calvin Coolidge, kutlamalara kendi çapında destek vermiş ancak o günü resmi tatil ilan etmemiş. 1966 yılına geldiğimizde ise dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl Haziran ayının üçüncü pazar gününde babalar gününün kutlanacağını ilan eden bir bildiri yayımlamış. Son olarak 1972 yılına gelindiğinde başkanlık koltuğunda oturan Richard Nixon, özel imza ile babalar gününü resmi tatil ilan etmiş. Anlayacağın o günden bu yana Amerika’da babalar günü resmi tatildir. 


Bu önemli günün ne zaman olduğunu açıklamış olsak da bazen babalar günü ayın kaçında? şeklinde sorular alabiliyoruz. Sanırım üstte belirttiğimiz uzun açıklamalar sonucunda bu soru tekrar sorulmaz diye düşünüyoruz. Ancak, biz yinede tekrarlayalım. Babalarımızın kendini en mutlu hissetmesine inandığımız kutlu gün, her yıl Haziran ayının üçüncü pazar gününde kutlanıyor. 


Dini anlamda ise katolik anlayışında babalar günü her yıl Mart ayının 19’uncu gününde peygamber İsa’yı anmak adına St. Joseph günü olarak kutlanıyor. Peki, islamda babalar günü varmı diye soracak olursan, islam dininde babalar günü kutlanmaz. Ancak, tabii ki islam esaslarına uygun olarak kutlanan her günün kutlanmasında sakınca bulunmuyor. 


Babalar Gününe Özel Etkinlik Tavsiyeleri


Babalar gününü kutlamak ve babanı sevindirmek için en güzel yollardan birinin babanla birlikte etkinlik yapmak olduğunu düşünüyoruz. Senin incelemen için çok güzel bir liste yaptık. Haydi gel birlikte göz atalım.


1) Piknik Yapmak


 • Babana yapabileceğin en güzel sürprizlerden biri de ona enfes atıştırmalıklar hazırlayarak yemyeşil doğanın içerisinde piknik yapmak olacaktır. 


babalar günü aktiviteleri

2) Bisiklet Turu


 • Özellikle de spor tutkunu bir babaya sahipsen onu böyle mutlu edeceğine eminiz. 

 • Belki sahil kenarı belki de orman yolunda sevgili babanla bisiklet turu yapabilirsin. 


babalar günü kutlaması

3) Balığa Gitmek


 • Aramızda balık tutmayı sevmeyen babaya sahip olan var mı? biz sanmıyoruz. 

 • Belki, günümüz babaları bu etkinliği unutmuş olabilir. Ancak, genel olarak Türk babalarında bir balık tutma sevdası yok mu sence de? 

 • Bu sebeple en güzel etkinliklerden biri babanın da severek yapacağı bir etkinlik yapmaktır. 

 • Haydi, bu babalar gününde topla olta takımlarını babanla birlikte harika bir zaman geçirmenin keyfine var. 


babalar günü sürprizi

4) Lunaparka Gitmek


 • Bence bu etkinliği hem anneni hem de babanı alarak gitmelisin. Kaç yaşında olurlarsa olsunlar çok eğleneceklerini biliyoruz. 

 • Belki başta bizden geçti gibi laflar edebilirler. Hiç vazgeçme tut onları kolundan götür. 

 • Mesela gondola binin ya da dönen etekliye, muhteşem vakit sizi bekliyor eminiz. 


babalar günü hediye

5) Maça Gitmek


 • Tabii ki futbol tutkunu babaları unutmadık. Eğer, baban fanatik bir tutkunsa şüphesiz onu tuttuğu takımın maçına götürmekle büyük bir hediye verebilirsin. 

 • Hatta bazı babalar farklı takımların maçlarına gitmekten de hoşlanabiliyorlar. 

 • Babanla herhangi bir maça bilet alarak stadyumu beraber inletmeye ne dersin? 

 • Maça gitmek konusunda verebileceğimiz bir diğer tavsiye ise ona tuttuğu takımın kombinesini hediye etmek. Biliyoruz ki bu hediyeyle baban havalara uçacak. 


babalar günü fikir

6) Halı Saha Maçı Düzenlemek


 • Maç demişken bu seçeneği de eklemeden olmaz. Futbol tutkunu babanı mutlu edeceğin diğer aktivite de onunla birlikte bir halı saha maçına gitmek olacaktır. 

 • Yok, ben maç falan yapamam öyle diyorsan baban ve arkadaşlarını organize ederek ona eğlenceli ve sporla dolu bir gün armağan edebilirsin.

 • Belki, sahanın kenarından babanı destekleyecek tezahüratlar da yaparsın. 


babalar günü aktivite önerileri

7) Konsol Oyunu Oynamak


 • Tüm bunların dışında babanla evde de muhteşem bir etkinlik zamanı ayarlayabilirsin. 

 • Nasıl mı? Konsol oyunu ile tabii ki. Baban ile oyun oynarken tüketebileceğiniz atıştırmalıklar alarak keyifli zaman geçirebilirsin. 

 • Abur cubursuz konsol oyunu olmaz elbette. 


babalar günü için fifkirler

8) Film İzlemek


 • Kim demiş babayla romantik vakit geçirilmez diye! bizce babanla yapabileceğin en güzel etkinlik onunla romantik ya da eğlenceli bir film izlemek. 

 • Babanı mutlu etmek istiyorsan onun zevklerine de uyabilirsin tabii ki.

 • Örneğin aksiyon filmlerini tüm babalar sever. Ancak, film izlerken yanına da mısır patlatmazsan olmaz. 

 • Babalar günü yazımızın sonuna geldik. Umarım severek okumuşsun ve bilgilenmişsindir. 

 • Sevgili babanın üzerindeki emekleri yok saymamanı ve mutluluk, huzurla dolu bir babalar günü geçirmeni dileriz. Baban için herhangi bir hediye alamıyorsan ya da onunla etkinlik yapamayacak durumdaysan, üzülme.

 • Uzaktaysan bir telefon açıp seni seviyorum demen ya da yanındaysan ona kocaman sarılıp iyi ki varsın demen babanın mutlu olması için yetecek hatta artacaktır. 


kutlama fikirleri

İlgini Çekebilir:


Sevgililer Gününe Özel 10 Romantik Film

En Güzel Babalar Günü Hediyeleri Nasıl Seçilir?

Sevgililer Günü Instagram Mesajları 2022 Özel

Anneler Günü İçin En Güzel Hediye Fikirleri 2022

Banka Logo
× Alışveriş deneyimini iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıkla