eçanta ecanta.com.tr ÜCRETSİZ - Şimdi App Store'da
Kapat
Genel Bilgilendirme
90'lar Kıyafet Modasına Göz Atalım!
18 Ekim 2020

90'lar Kıyafet Modasına Göz Atalım!


Şimdi seninle kısa bir yolculuğa çıkalım… 90’lar denildiği an ne canlanıyor hatıralarında? Kabul edelim, pek çoğumuzun anımsadığında tatlı tatlı gülümsediği onlarca farklı detay var 90’lar modasında… Hatırlayanların gözleri yaşlı, Z kuşağı ‘ne ki bu’ diyor.


90lar kıyafet modası

Modern dünyanın dijitalleşme çılgınlığına az kala, köprüden önceki son çıkış olarak da niteleyebileceğimiz 90’lı yıllar, özellikle moda akımları, internet ve bilgisayar yaygın olmadığı için haliyle televizyon programları ve şarkılarıyla hatırlanıyor daha çok.
Bir Demet Tiyatro, Olacak O Kadar, İnce İnce Yasemince, A Takımı, Televole, Adam Olacak Çocuk, Teksoy Görevde, Şahane Pazar gibi gibi biz saydıkça senin de anılarını canlandıran televizyon programları, Bizimkiler, Çılgın Bediş, Sıdıka, Ruhsar, Çiçek Taksi gibi tüm aileyi akşam boyu çekirdek - çay - leblebi - kuru üzüm eşliğinde ekrana kilitleyen dizileri… Tetris, taso, atari oyuncaklarıyla çocukluğumuzu geçirdiğimiz bu alana hiç girmiyoruz bile…


eçanta look kodu


Evet, kısa bir hatırlatma sonrası şimdi gelelim bugünkü içeriğimizin esas konusuna: 90’lar kıyafet modası! Her ne kadar fotoğraf albümlerinde, puslu, soluk fotoğraflarda kalmış gibi görünse de 90’lı yılların kıyafet modası hak ettiği değeri göremedi. Zira günümüzde 90’lı yılların kıyafetleri ve moda akımlarına bir dönüş var! Belki fark etmişsinizdir, bazı yeni kıyafet modaları tıpkı doksanlı yıllar çerçevesinde olduğu gibi. Nasıl mı? 


90’lar modası, şüphesiz büyük kitlelerin takip ettiği kıyafet akımlarıyla tanınıyor. 90’lı yılların kıyafet modası neden bu kadar ilgi gördü, uzun yıllar popülaritesini kaybetmedi ve hatta günümüzde de bu modaya bir geri dönüş var merak ediyorsan senin için derlediğimiz 90’lı yılların kıyafetleri listesini incelemen yeterli; bu listede belki şu an dolabında zaten bulunan birkaç parçaya denk gelebilirsin!


Şimdi dilersen, 90’lı yıllarda çocukken belki de gençken neler giyiyorduk, hangi kıyafetler neredeyse yok satıyordu birlikte inceleyelim, biraz anılarımız tazelensin! İşte, 90’lar giyim tarzı detaylarına ulaşabileceğin nostaljik liste:


90ların modası kıyafetler

90’lar Kıyafet Modası: 10 Nostaljik Kıyafet ve Aksesuar


90’lar vintage modası naylon eşofmanlarıyla, vatkalı ceketleriyle, topuk bantlı taytlarıyla, neon renkli desenli kıyafetleriyle oldukça eğlenceli ve rahattı! Şimdi bakalım 90’larda hangi kıyafetler modaydı?


1) 7’den 70’e Bir Vazgeçilmezdi: Bel Çantaları


90’lı yılların karakteristik çantalarından! Bel çantaları, normalden daha bol eşofman üstleri, oversize kazak ve tişörtlerle oldukça hit bir moda detayıydı. Siyah renklileri çok tercih edilmiş olsa da günümüzde bel çantalarının yeniden trend halini aldığına şahit olduk; öyle ki artık farklı desen, renk ve kumaşta birçok çeşit bel çantası görebilirsin! 


Ayrıca, bel çantaları içinde bulunduğunuz pandemi sürecinde de oldukça hijyenik bir kullanım sağladığı gibi kullanması da gerçekten konforlu, ne de olsa eller serbest!


Bel çantalarını incelediğimiz bir içeriğimiz de mevcut incelemek istersen link bıraktık:


Normalleşme Sürecinde Dışarı Çıkarken En Büyük Yardımcın: Bel Çantaları
2) Denim on Denim: Kot Kot Üstüne, Yaşasın Jean Çılgınlığı!


90’lar jean modasının adeta ateşlendiği bir dönemdi. Kot pantolonlar, -özellikle de yüksek belli boru paça- , kot gömlekler ve nispeten vücut ölçülerine göre daha bol kot ceketler eşliğinde tepeden tırnağa kot desenli ve kot kumaşlı kombinler oluşturmak çok modaydı. 


Hatta bir dönem eskimiş kotlardan çanta yapmak da trend olmuştu. Kıyafetle birlikte aksesurlar da denim on denim modasına dahil edilmişti. Kotlar bu dönemde çoğunlukla yüksek belliydi; hatta biraz boldu. Skinny jean, dar paça pantolonlar daha çok 2000 ve sonrası dönemin ürünü diyebiliriz. Kotlarda 90’lı yıllarda açık buz mavisi daha çok tercih ediliyordu; şimdilerde koyu lacivert indigo rengi daha popüler. Yırtık kotlar da 90’lı yıllarda seviliyordu.


90lar kot modası

3) Normalden Bol, Neon Renkli, Desenli Naylon Eşofmanlar


90’lı yıllar giyim tarzı normal vücut ölçülerinden daha bol giymeyi mümkün kılıyordu. Bol tişörtler, bol ve vatkalı ceketler, bol kazaklar giyiliyordu. Bu akımın çok canlı bir parçası da desenli naylon eşofmanlar! Neon renk ve büyük desenlerin rağbet gördüğü 90’lar modası, spor giyimde naylon eşofmanlarıyla hatırlanıyor. Bu eşofmanlara ek terlik ve saç bantları da tercih edilen aksesuarlar arasındaydı.


90lar naylon eşofman


4) Rahatlık Ön Planda: Oduncu Gömlekleri


Ekose desenli, kareli, oduncu gömlekleri 90’lar kıyafet modasının vazgeçilmezleri arasındaydı. Kış ve sonbahar aylarında vitrinlerde yerini alan oduncu gömleklerinin günümüzde de yeniden giyilmeye başlandığını hatırlarsın. Hatta belki sende de var bir tane? 


90’lı yıllarda kot pantolon, oduncu gömleği, kot veya deri ceket, kalın topuklu asker botları gerçekten trend bir kombindi. Kırmızı - siyah, gri - beyaz, yeşil - siyah renkli oduncu gömlekleri 90’lı yılların kış aylarında sokağa çıktığında sıkça görebileceğin bir kombindi.


90lar giyim tarzı

5) İnce Belin Zarafeti: Göbeği Açıkta Bırakan Kıyafetler


Sen şu sıralar bu akıma zaten tanıdık olmalısın değil mi sevgili okur? İçeriğimizin giriş kısmında 2000’li yıllarda doksanlar modası izlerinin bulunduğunu söylemiştik. 90’lı yıllarda göbeği açıkta bırakan mini bluzlar, kısa tişörtler gerçekten çok seviliyordu. Günümüzde de yüksek bel pantolonlar yeniden kullanılmaya başlandığı için tıpkı o yıllardaki gibi göbek açıkta kıyafetler sokakta, caddede karşılaşabileceğin moda trendleri arasında. Hatta tişörtlerin kıvrılıp dolanarak beli açıkta bırakacak şekilde bağlandığını da görmüşsündür. İşte bu trend 90’larda da gündemdeydi.


90'lar modası kıyafetler

6) 90’larda Havalı Kombinlerin Vazgeçilmezi: Deri Ceketler


90’lı yıllarda deri ceketler ortamda cool tarzınızı yansıtabileceğiniz en önemli moda akımlarındandı. Özellikle siyah deri ceketler çok sık tercih ediliyordu. Kot modasının canlı olduğu bu yıllarda gömlek, tişört, kazak, oduncu gömleği, kot gömlek ve asker botları ile son dokunuş deri ceketler hem spor hem şık tarzın en iyi temsilcilerindendi. Bu akım tanıdık öyle değil mi, 90’lar gerçekten iyi iş başarmış olmalı ki günümüzde de bu kombin zaten sevilerek tercih ediliyor hala.


90lar deri ceket modası

7) Çiçek Desenli Elbiseler: 90’lar Modası Yeniden Çiçek Açıyor!


90’lı yılların elbiselerinde çiçek desenleri hakimdi. Bahar ve yaz aylarında kadın modasının çok satan kıyafetleri arasında çiçekli elbiseler yer alıyordu. Elbiselerin tamamlayıcı aksesuarlarından biri de nostaljik tasma kolyelerdi. Siyah dolama şeklindeki tasma kolyeler ve çiçek desenli elbiseler 90’lı yılların vazgeçilmeziydi. Günümüzde de çiçek desenli mini elbiselere sıkça rastlıyorsundur. Şimdilerde topuklu terlikler ve ince omuz askılı çapraz çantalarla kombinlenen çiçek desenli elbiseler tıpkı 90’larda olduğu gibi yeniden revaçta.


90lar elbise modelleri

8) Kot Ceketler: Zamansız Kurtarıcı


90’lı yıllarda kot ceketler çok seviliyordu ama durum şu an pek de değişmiş sayılmaz, öyle değil mi? Özellikle mevsim geçişlerinde, sonbahar ve ilkbahar aylarında kot ceket adeta olmazsa olmazımız! Her türlü kıyafetle uyumlu kot ceketler, 90’lı yıllarda oversize tercih ediliyordu çoğunlukla. Şimdilerde her beden aralığı için kot ceket sıkça giyiliyor. Tişört ve gömleklerle tamamlayıcı bir ceket olarak kot ceket gerçekten günü kurtaran bir çözüm. 


90lar kot ceket


9) Tulum Salopet: En Rahat Kombinlerdendi


Özellikle kot kumaştan salopetler 90’lı yılların favorisiydi. İçine tişört, kazak, boğazlı ince bluz gibi gibi pek çok detayla tercih edilen tulumlar esasında içinde bulunduğumuz yılların da favorisi. omuz askılı tulum salopetler hamilelerin de kurtarıcısı gibiydi; o yıllarda anne adayları da tulum giyiyordu. 2000’li yıllarda da bu akım popüleritesini hiç kaybetmedi.


doksanlar kıyafet modası

10) Topuktan Geçmeli Taytlar: Spor ve Günlük Kombinlere Damgasını Vurmuştu


90’lardan notalar taşıyan hızlı bir müzik, step sporu yapan kadınlar, fazlaca kabartılmış tepeden toplanmış saçlar, saç bantları veee… topuktan geçmeli taytlar! Bu sahneye yeşilçam filmlerinden tanıdık olmalısın :) O yıllarda spor kombinlerinin, ev kıyafetlerinin olmazsa olmazları arasında topuk bantlı siyah taytlar ve oversize tişörtler yer alıyordu.


www.netsote.com

90lar tayt modası


İlginizi Çekebilir:


Bilgisayar Çantası Trendleri

Hangi Kıyafete Hangi Çanta?

Çantanı Uzun Süre Sağlam Tutmak İçin Rehber

2020 Sonbahar Çanta Modasına Göz Atalım

Popülaritesini Hiçbir Zaman Kaybetmeyen Ünlü Çanta Markaları

Banka Logo
× Alışveriş deneyimini iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Kişisel veri politikamızla ilgili detaylı bilgi için tıkla